نیش «هیولای هیلا» موجب مرگ یک مرد در کلورادو آمریکا شد

آخرین مورد ثبت شده مرگ بر اثر گازگرفتگی مرتبط با «هیولای هیلا» به ۱۹۳۰، یعنی حدود ۱۰۰ سال قبل استبی بی سی: مقام‌ها در ایالت کلورادوی آمریکا، مرگ یک مرد ۳۴ ساله بر اثر سم ناشی از گازگرفتگی توسط یک نوع مارمولک سمی محلی به نام «هیولای هیلا» را تایید کرده‌اند.

این مرد جوان از دو «هیولای هیلا» به عنوان حیوان خانگی نگه‌داری می‌کرد که حالا مقام‌ها می‌گویند گاز گرفته شدن توسط یکی از آنها، او را پس از چهار روز تقلا برای زنده ماندن، کشت.

مارمولک هیلا سمی است و از گونه‌های بومی در جنوب غربی آمریکا محسوب می‌شود اما گازگرفتگی از سوی آنها تقریبا هیچ‌گاه به مرگ انسان ختم نمی‌شود.

آخرین مورد ثبت شده مرگ بر اثر گازگرفتگی مرتبط با «هیولای هیلا» به ۱۹۳۰، یعنی حدود ۱۰۰ سال قبل، باز می‌گردد. برای همین هم کارشناسان معتقدند این مرد ۳۴ ساله احتمالا قربانی حساسیت و آلرژی شدید به سم این نوع مارمولک شده است.

دکتر نیک برندهوف، کارشناس سم‌شناسی در کلورادو به شبکه خبری سی‌بی‌اس آمریکا گفته مورد مرگ قبلی در سال ۱۹۳۰ ان قدر نادر بود که حتی تحت عنوان «یک مورد در مجله پزشکی» هم عنوان نشد.

به گفته این سم‌شناس اغلب موارد گازگرفته شدن توسط این نوع مارمولک سمی «با کمی خون‌ریزی و تورم در منطقه گازگرفتگی» همراه می‌شود.

با این حال دکتر برندهوف تاکید کرده که مرگ این مرد ۳۴ ساله به ما یادآوری می‌کند که «باید به هر حیوان سمی و سبک زندگی و اقلیم حیات آن احترام بگذاریم».

آن طور که گفته شده این مرد ساکن منطقه جفرسون ایالت کلورادو - که هویت او فاش نشده - دو مارمولک سمی هیلا داشته است.

«هیولای هیلا» بزرگترین گونه مارمولک در جنوب غربی آمریکا است و بنابر اطلاعات موسسه اسمیتسونین آمریکا، قد آنها گاه تا ۵۶ سانتیمتر می‌رسد. نام آنها برگرفته از نام رودخانه هیلا - Gila River - در این منطقه است.

نگه داشتن مارمولک هیلا به عنوان حیوان خانگی در کلورادو غیرقانونی است مگر برای آن مجوز رسمی صادر شده باشد.

این مرد قربانی همچنین چند رتیل به عنوان حیوان خانگی داشت که مالکیت انها در کلورادو غیرقانونی نیست.

پلیس سازمان پارک‌ها و حیات‌وحش کلورادو گفته که دستور انتقال این دو مارمولک هیلا از خانه مرد قربانی را دریافت کرده است.

قرار است آنها به یک مرکز بازپروری حیات‌وحش و ویژه مارمولک‌ها و خزندگان صحرایی منتقل شوند اما مارمولکی که سم آن در بدن مرد قربانی پیدا شده ابتدا به دانشگاه شمال کلورداو منتقل خواهد شد تا یک هفته‌ای در آزمایشگاه سم‌شناسی انجا مورد تحقیق قرار گیرد.

محققان در پی آنند که دریابند چرا سم این مارمولک گه گفته شده حدود ۲۵ سانتیمتر طول دارد و هنوز جوان است و به بلوغ کامل نرسیده، موجب مرگ یا واکنش شدید آلرژیک مرد قربانی شده است.
+6
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.