ماکرون: به رسمیت شناختن کشور فلسطین دیگر برای ما یک تابو نیست

 یورونیوز: امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه می‌گوید به رسمیت شناختن کشور فلسطین دیگر یک تابو برای پاریس نیست و اعلام کرد اگر تلاش ها برای راه حل دو دولتی به دلیل مخالفت اسرائیل متوقف شود، فرانسه می‌تواند مستقلا در این خصوص عمل کند.

هرچند به رسمیت شناختن یکجانبه فلسطین از سوی فرانسه بدون مذاکرات واقعی، تغییر چندانی در وضعیت میدانی ایجاد نمی‌کند اما از نظر نمادین و دیپلماتیک دارای وزن قابل توجهی خواهد بود.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل مخالفت خود را با حاکمیت فلسطین اعلام کرده و گفته است که در مورد کنترل کامل امنیتی اسرائیل در مناطق فلسطینی سازش نخواهد کرد و با تشکیل کشور مستقل فلسطینی مخالف است.

قانونگذاران فرانسوی در سال ۲۰۱۴ در پارلمان این کشور به طرحی رای دادند که از دولت این کشور می‌خواهد فلسطین را به رسمیت بشناسد، اقدامی نمادین که تأثیر کمی بر موضع دیپلماتیک فرانسه داشت. حالا اظهارات ماکرون در این رابطه برای نخستین بار است که از سوی یک رهبر فرانسوی مطرح می‌شود.

آقای ماکرون که میزبان ملک عبدالله پادشاه اردن بود در این خصوص گفت: «شرکای ما در منطقه به ویژه اردن روی این مسئله کار می‌کنند و ما هم در حال همکاری در این خصوص هستیم. ما آماده‌ایم در اروپا و شورای امنیت به این مسئله کمک کنیم. به رسمیت شناختن کشور فلسطین یک تابو نیست.» 

در پی حملات اسرائیل به نوار غزه تاکنون بیش از ۲۸ هزار فلسطینی کشته شده‌اند و با وجود تلاش‌ها و درخواست‌های بین‌المللی همچنان سربازان اسرائیل به پیش‌روی خود در این باریکه ادامه می‌دهند.

در حالی که درخواست‌های بین‌المللی برای آتش بس افزایش یافته بنیامین نتانیاهو اصرار دارد که عملیات نظامی خود را در رفح جایی که بیش از نیمی از فلسطینی‌های نوار غزه در آنجا پناه گرفته‌اند نیز انجام دهد.

 این در حالیست که فلسطینی‌ها از سراسر این باریکه و پس از هشدار نتانیاهو مجبور شده‌اند از مناطق مختلف به رفح پناه آورند و حالا اسرائیل می‌خواهد در این منطقه هم عملیات نظامی انجام دهد. اقدامی که چه از سوی آمریکا و اروپا و چه از طرف دیگر کشورها با مخالفت رو به رو شده است.

آقای ماکرون در این اظهارات تاریخی خود همچنین گفت: «ما این را مدیون فلسطینی‌ها هستیم که آرمانشان برای مدتی مدید به هیچ انگاشته شده. ما این را مدیون اسرائیلی‌هایی هستیم که تجربه بزرگترین کشتار یهودیان را داشته‌اند. ما این را مدیون مردم منطقه هستیم که از مروجان هرج و مرج و کسانی که در پی انتقام هستند، می‌گریزند.»

اظهارات ماکرون احتمالا با هدف افزایش فشار بر اسرائیل صورت گرفته اما اطمینانی وجود ندارد که به تغییر رویه دولت دست راستی این کشور بینجامد.

در حالی که اکثر کشورهای در حال توسعه، فلسطین را به عنوان یک کشور به رسمیت می شناسند، اکثر کشورهای اروپای غربی هنوز چنین اقدامی نکرده و استدلال می‌کنند که کشور مستقل فلسطینی باید از مذاکرات با اسرائیل پدید آید؛ این در حالی است که اسرائیل به هیچ مذاکره‌ای برای این امر تن نمی‌دهد.
+33
رأی دهید
-18

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  Qasim.Rimbaud - پاریس، فرانسه
  میخواستم اینجا برای سهراب هیچستانی ازهلندکه از صادق هدایت مطلبی در پست اکبرعبدی نوشتند،حقیقتی بنویسم که شاید هرگز نخوانده و ندیده باشد.صادق هدایت فردی زن ستیز بود.«مجتبی مینوی» دوست صادق هدایت می گوید:«در پاریس پیش صادق رفتم.صادق یکی از زنان خیابانی راآورده بودو روبه من گفت بگذار تفریحی بکنیم.وچنان با لگد به آن دختر بینوا زد که افتادوبعد هم اورا از در بیرون انداخت.»آقا سهراب.اگر به پاریس می آیید در آرامگاه «پق لاشز» سراغ مزار دکتر«غلامحسین ساعدی»برویدولی مزار هدایت را نادیده بگیرید.چون خیلی ها نمیدانندکه ایندونفردر یک قطعه آرمیده اند.
  18
  0
  شنبه ۲۸ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۱:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  Qasim.Rimbaud - پاریس، فرانسه
  اولا ، یک دوست واقعی نمیاد پشت سر یک مرده حرف بزنه . ثانیا همه انسان‌ها در تحت شرایطی ممکنه حرفی بزنند و یا عملی ناشایست انجام بدهند که بیانگر شخصیت آنها نباشه ، و در خاتمه رفتار های اجتمایی در ۷۰ -۶۰ سال گذشته با زمان کنونی تغییر فاحشی پیدا کرد . در زمانی که حتی سیگار کشیدن در ماشین با کودک نوزاد در کنارت اشتباه دیده نمیشد ، هدایت هم به خودش نگاه سختگیرانه داشت و خود را قدیس نمیدانست ، در خاتمه شخصیت فردی با شخصیت هنری الزاما یکسان نیست ، از دولت آبادی که رفتارش اکنون شرم اوره ولی یکی از بهترین نویسندگان کشور است ، خود شاملو هم همه رفتارهایش ستایش امیز نبود ، و یا داستایوفسکی و بالزاک و هزاران هنرمند دیگر
  2
  5
  شنبه ۲۸ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۶:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  به امید فردایی بهتر - تهران، ایران
  جالبه، فرانسه به خمینی هم اسکان داده بود! حالا نوبت به رسمیت شناختن فلسطین تروریستی هست😂😂
  5
  3
  شنبه ۲۸ بهمن ۱۴۰۲ - ۲۰:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  این اقا می خواهد اراء مسلمانان فرانسوی را بدست بیاورد و اتفاقا تاکنون و تا این حد تشکیل کشوری بنام فلسطین مشکل نشده است. چون دولت های عربی هم خواهان تشکیل کشوری به این نام نیستند. مخصوصا اسرائیل که نمی خواهد در بدنه اش قده ی سرطانی ایجاد کند
  2
  5
  شنبه ۲۸ بهمن ۱۴۰۲ - ۲۰:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  اینو مادر خانمت گفته یا از زبان ذیفت شنیدی. پیرزنباز جوجه فوکولی
  1
  0
  یکشنبه ۲۹ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۵:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.