الکسی ناوالنی، مخالف سرشناس حکومت ولادیمیر پوتین، در زندان درگذشت

الکسی ناوالنیرادیو فردا: مسئولان زندان یامالو نِنِتس در نزدیکی قطب شمال روز جمعه، ۲۷ بهمن، اعلام کردند که الکسی ناوالنی، منتقد و مخالف سرشناس ولادیمیر پوتین، در حبس درگذشته است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این زندان فدرال در بیانیه‌ای خبر داده است که آقای ناوالنی، ۴۷ ساله، روز جمعه پس از قدم زدن «ناخوش شده» و «تقریباً بلافاصله از هوش رفته است».

هنوز دلیل مرگ این فعال سیاسی جوان در زندان روسیه مشخص نیست.

الکسی ناوالنی، مخالف سرشناس رئیس‌ جمهور روسیه، اوایل دی‌ماه سال جاری بعد از حدود سه هفته بی‌خبری، در زندانی «بالاتر از مدار قطب شمال» در سیبری پیدا شد.

او به اتهام «افراط‌‌گرایی» به ۱۹ سال زندان محکوم شده بود و مشغول گذراندن دوره محکومیت خود بود.

اپوزیسیون روسیه و نهادهای حقوق بشری از حکم طولانی‌مدت برای او به عنوان بخشی از تلاش دولت ولادیمیر پوتین برای سرکوب و خاموش کردن صدای مخالفان یاد می‌‌کردند.

روز جمعه بلافاصله پس از انتشار خبر مرگ ناوالنی، سخنگوی کرملین اعلام کرد که هیچ اطلاعاتی در این زمینه ندارد.

همزمان خبرگزاری تاس خبر داد که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور، در جریان مرگ الکسی ناوالنی قرار گرفته است.

منطقه‌ای که الکسی ناوالنی در آن زندانی بود به خاطر زمستان‌های سخت و طولانی‌اش شهرت دارد و حدود صد کیلومتر با ورکوتا، یکی از بدترین مجموعه اردوگاه‌های کار اجباری «گولاگ» در دوران شوروی، فاصله دارد.

پیشتر یکی از مشاوران ناوالنی در شبکه ایکس (توئیتر سابق) نوشته بود که ورود به منطقه زندان و حتی نامه فرستادن «تقریباً محال» است و «این بالاترین سطح منزوی کردن از جهان است».

ناوالنی در سال ۱۳۹۹ از مسمومیت با گاز نوویچوک جان سالم به در برده بود، ماده‌ای که تاکنون جان عده‌ای از مخالفان حکومت روسیه را نیز گرفته است.

او روز ۲۹ مرداد ۹۹ بعد از آن که در پروازی از شهری در سیبری به مسکو از حال رفت، در بیمارستان بستری شد، و سپس به آلمان منتقل شد تا به دلیل مسمومیت با گاز اعصابِ «نوویچوک» درمان شود.

بنیاد ضدفساد متعلق به آقای ناوالنی در جریان تحقیقات درباره این حادثه اعلام کرد که مأموران سازمان امنیت روسیه موسوم به اف‌سی‌بی به دستور ولادیمیر پوتین او را مسموم کرده بودند.
+12
رأی دهید
-47

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۶
  مهدی52 - روتردام، هلند

  در اصل درگذشتونده شد
  1
  34
  جمعه ۲۷ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۲:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان

  طرف نه تروریست بود .نه سلاح در دست گرفت.نه سیاکل تشگیل داد. که ادا چگورا در آورند. نه مثل مجاهد ما بمب جلوی در شرکت‌ها هواپیما گذاشت. نه به اسم انقلاب مغازه بهاهی منفجر کرد، در آن زمان به این می‌‌گفتند. رقابت اقتصادی .مصدقی‌ها بازار تهران هزینه مجاهد را می‌‌داد.آن‌ها جلوی در مغازه بهاهی بمب می‌‌گذاشتند. خلاصه این طرف بی‌ آزار‌ترین موجود دنیا بود. زهر خورش کردند. به همین راحتی. بعد می‌‌گویند شاه دیکتاتور بود. اسم بردیا را شنیده ؟ اولین رهیس KGB میلیون ها روس‌ همین جوری در سیبری به قتل رساند. ثابتی در مقایسه با بردیا مادر ترزا بود.هدف دفاع از ثابتی نیست. فقط یک مقایسه . که یک مشت لجن ثابتی را برداشتند و به جای آن بردیا می‌‌خواستند. زمانی که امام امت با پس گردنی گفت. بردیا بی‌ بردیا. من خود بردیا مشخص می‌‌کنم.همه در رفتند و امروز هم پرو می‌‌گویند. کی‌ ما ؟ ما از همان اول دمکراسی می‌‌خواستم "جا.." کش شیخ دست کم مرامنامه و منشور‌ها خود را قبل از ۵۷ بخوانید.این هم اتحاد جماهیر سوسیالسیتی شوروی. و روس فیل‌ها ایرانی‌، اقتصاد امپریالستی. سیاست استالین.رفیق یوسف
  7
  28
  جمعه ۲۷ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۴:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  سیمرغ ایران - برلین، آلمان

  خامنه ای هم میدونه اگر از دستورات پوتین سرپیچی کنه همین سرنوشت در انتظارش هست برا همین مثل سگ کتک خورده از پوتین می‌ترسه و ایران رو دو دستی برای سرو کردن جلوش گذاشته
  5
  34
  جمعه ۲۷ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۵:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  Persian2600 - استکهلم، سوئد

  کار خود پوتین ح.زادس. جنایاتشون عین جنایات آخونداس. کارهاشون کپی کارهای همدیگس.
  5
  43
  جمعه ۲۷ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۵:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  چشم چپول های روسیه پرست و نوکرصفت ما روشن که تمام تخم مرغ هایشان را توی سبد روسیه گذاشته اند و جیگرشان برای اراذل اوباش تروریست و نژادپرست غزه روزی صد بار کباب میشود
  3
  7
  جمعه ۲۷ بهمن ۱۴۰۲ - ۲۳:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.