وزیر خارجه سوئد به امیرعبداللهیان درباره توطئه قتل یهودیان در سوئد هشدار داد

وزیر امورخارجه سوئد: نگاه ما به توطئه ترور یهودیان بسیار جدی استدویچه وله: توبیاس بیلستروم وزیر امور خارجه سوئد درباره توطئه قتل یهودیان در خاک این کشور، به حسین امیرعبداللهیان، همتای خود در جمهوری اسلامی هشدار داد و آن را "اقدامی بسیار منفی" تلقی کرد.

پس از انتشار گزارشی مبنی بر اخراج یک زوج ایرانی متهم به "طراحی ترور یهودیان در سوئد" توبیاس بیلستروم، وزیر امور خارجه این کشور ۵شنبه ۱۵ فوریه (۲۶ بهمن) اعلام کرد که با حسین امیرعبداللهیان، همتای خود در جمهوری اسلامی گفتگو کرده و در این باره به او هشدار داده است.

بیلستروم با اشاره به این که نقش قتل شهروندان یهودی در خاک سوئد موضوعی "بسیار منفی" است، تاکید کرد: «این مسئله را برای همتای ایرانی خود روشن کردم که ما چگونه به این موضوع نگاه می‌کنیم و البته این موضوع چگونه بر روابط بین دو کشور تأثیر خواهد گذاشت.»

وزیر امور خارجه سوئد در پایان تاکید کرد که رصد و پیگیری توطئه‌های اینچنینی در خاک سوئد را با همتایانش در اتحادیه اروپا مطرح خواهد کرد.

رادیو سوئد روز ۱۷ بهمن‌ماه گزارش داد یک زوج ایرانی به نام‌های مهدی رمضانی و فرشته سنایی فرید به ظن مأموریت برای وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی و توطئه برای کشتن یهودیان سوئدی، اخراج شدند. این زوج بدون پیگرد قضایی به دلیل "کمبود شواهد اثباتی" در سال ۲۰۲۲ به ایران مسترد شدند.

به گزارش این رادیو، این دو متهم که با نام‌های جعلی "سلما خرمایی" و "فواد ملکشاهی" و ملیت افغانستانی در سال ۱۳۹۴، همراه با موج پناهجویان از کشورهای خاورمیانه به اروپا، از سوئد تقاضای پناهندگی کرده بودند، در ۱۷ فروردین ۱۴۰۰ به اتهام برنامه‌ریزی برای عملیات تروریستی و کشتن یهودیان سوئدی، توسط نیروهای امنیتی سوئد دستگیر شدند.

گفته می‌شود یکی از اهداف احتمالی سوءقصد، آرون ورستاندیگ، رئیس شورای رسمی جوامع یهودی سوئد بوده است.

پیشتر یک مقام دادستانی سوئد به آسوشیتدپرس گفته بود که این دو، مظنون به انجام اقدام‌هایی بودند که در زمره "فعالیت‌های تروریستی" قرار می‌گیرند.

آژانس امنیت ملی سوئد پیشتر اعلام کرده بود که جمهوری اسلامی در سوئد بسیار فعال است و از این رو، به عنوان یکی از کشورهایی شناخته می‌شود که "بزرگترین تهدید اطلاعاتی" برای سوئد به شمار می‌‌روند.
+34
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۳
  Hassan1479 - تهران، ایران
  گوش ج.ا از این هشدارها پر است ، برای جلوگیری از فاجعه بیشتر باید وارد مرحله عمل شد .
  0
  4
  جمعه ۲۷ بهمن ۱۴۰۲ - ۰۰:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.