اسحاق قالیباف کیست؟

سایت رویداد 24: پای فرزند کوچک رئیس مجلس یک بار دیگر با حواشی به رسانه ها باز شده است. این بار ماجرا بر سر تلاش او برای دریافت اقامت دائم کاناداست.

اسنادی منتشر شده که نشان می‌دهد اسحاق قالیباف فرزند محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی پرونده‌ای در دادگاه فدرال کانادا دارد و در پنج سال گذشته تلاش پرهزینه‌ای کرده تا ویزای مهاجرتی کانادا را دریافت کند. رویداد ۲۴ اسناد مربوط به شکایت فرزند رئیس مجلس از دولت کانادا بابت تاخیر در اعطای ویزا را منتشر کرده است. اما این اولین بار نیست که نام اسحاق قالیباف شنیده می‌شود.

به گزارش رویداد۲۴، اسحاق، فرزند کوچک محمدباقر قالیباف برعکس برادرش الیاس چندان علاقه‌ای به ظاهر شدن مقابل دوربین نداشته و به همین دلیل تصاویر کمی از او موجود است، اما نام اسحاق قالیباف در کنار سایر اعضای خانواده بار‌ها با حواشی اقتصادی، رسانه‌ای شده است. نام او اولین بار در جریان انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ در فهرست خوداظهاری پدرش از اموال و دارایی‌های خانواده قالیباف به گوش مردم ایران رسید.

در آن فهرست معروف، محمدباقر قالیباف ادعا کرده بود که اسحاق به عنوان تنها فرزند تحت تکفلش تنها یک خودروی پاترول مدل ۷۱، یک دستگاه موتور سیکلت و مجموعا یک میلیون تومان سپرده بانکی دارد.
خوداظهاری محمدباقر قالیباف درباره اموال و دارایی‌های خانوادگی در جریان انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶مشخص نیست اسحاق قالیباف طی کمتر از شش سال، چه کسب و کار پرسودی را در وضعیت اقتصاد تحت تحریم ایران آغاز کرده که از محل آن موفق شده تمکن مالی مورد نیاز برای اکسپرس اینتری کانادا را تهیه کند.

اکسپرس اینتری یکی از راه‌های مهاجرت به کانادا است و مخصوص افرادی است که قصد دارند از طریق کار اقامت کانادا را دریافت کنند. روش اکسپرس اینتری امتیازبندی دارد؛ کسانی که بتوانند در سیستم امتیاز بندی اکسپرس اینتری کانادا امتیاز کافی را کسب کنند، می‌توانند برای دریافت اقامت دائم این کشور اقدام کنند. در این نوع از ویزا فرد متقاضی پس از ورود به خاک کانادا کارت اقامت دائم یا همان پی‌آر می‌گیرد.

بر اساس قانون مهاجرتی کانادا تمکن لازم برای حداقل ۱۳ هزار دلار معادل بیش از ۶ میلیارد تومان تمکن به ازای هر نفر است. از این گذشته اسحاق قالیباف برای پیگیری تاخیر در دریافت ویزای مهاجرتی خود بار‌ها در دادگاه طرح دعوا کرده است. او برای این کار نیاز به مقادیر زیادی پول جهت پرداخت حق الوکاله وکیل مهاجرتی داشته است.

اما جالب است بدانید موضوع دارایی‌های اندک و ویزای کانادا، تنها حواشی فرزند کوچک رئیس مجلس نبوده است. سال ۱۳۹۷ کانال پرحاشیه تلگرامی آمدنیوز که بعد‌ها گرداننده آن، روح الله زم به دلیل اقدامات ضد امنیتی اعدام شد، اخبار و اطلاعاتی درباره اسحاق قالیباف منتشر کرده بود. خبرگزاری فارس، رسانه وابسته به نهاد‌های نظامی گفته بود خبر آمدنیوز درباره حضور فرزند محمدباقر قالیباف در ملبورن با بودجه ۸۰۰ میلیون دلاری، شایعه است.

با این حال شایعه تحصیل اسحاق در استرالیا یک بار دیگر در خرداد ماه ۱۳۹۹، اینبار توسط رسانه‌های جریان اصولگرا بازنشر شد. علی غفاریان مدیر مسئول سایت اصولگرای صراط نیوز اعلام کرد اسحاق قالیباف، «پسر کوچک آقای رئیس مجلس که در استرالیا تحصیل کرده»، رانت فروش عمده گوشت را در زمان شهردار بودن پدرش در اختیار داشته است.
 
خرداد ماه ۱۳۹۹ علی غفاریان مدیر مسئول سایت اصولگرای صراط نیوز اعلام کرد اسحاق قالیباف، «پسر کوچک آقای رئیس مجلس که در استرالیا تحصیل کرده»، رانت فروش عمده گوشت را در زمان شهردار بودن پدرش در اختیار داشته است.
 
در ماجرای «سیسمونی گیت» که فروردین ۱۴۰۱ رسانه‌ای شد، خانواده محمدباقر قالیباف در فرودگاه امام در حالی که تعداد قابل توجهی چمدان به همراه داشتند، شکار دوربین رسانه‌ها شدند. کمی بعد مشخص شد همسر و فرزند قالیباف سفری به ترکیه داشته اند. ماجرای این سفر به خاطر اقلام خریداری شده که ظاهرا سیسمونی فرزند دختر قالیباف بوده، به سیسمونی گیت معروف شد. در این ماجرا، وحید اشتری، افشاگر این رویداد به دو سال زندان و ممنوعیت از هرگونه فعالیت در اینترنت و شبکه‌های اجتماعی محکوم شد.
 
نام قالیباف با پرونده هلدینگ یاس هم عجین شده است. محسن هاشمی، رئیس سابق شورای شهر تهران ۱۵ تیر ۱۳۹۷ با اعلام وقوع فساد مالی در هلدینگ یاس به عنوان یک شرکت طرف قرارداد با شهرداری تهران در زمان حضور محمدباقر قالیباف در راس شهرداری تهران از صدور دستور رهبری به محمدحسین باقری، رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح ایران، برای رسیدگی به این پرونده خبر داد.
 
تخلفات هلدینگ یاس یکی از بزرگترین پرونده‌های فساد در ایران است که پرونده آن ۶ سال پیش در قوه قضاییه باز شد و عیسی شریفی معاون محمدباقر قالیباف در زمان شهرداری تهران به ۲۰ سال حبس تعزیری، رد مال و جزای نقدی محکوم شد.
 
سال ۱۴۰۰ یک فایل صوتی منتشر شده که مربوط به جلسه‌ای در دفتر سردار عزیز جعفری فرمانده وقت سپاه پاسداران است و جزییاتی از اتفاقات اقتصادی کشور در آن گفته می‌شود که هوش را سر شنونده می‌برد! در این فایل صوتی مسئولان وقت سپاه درباره نحوه نظارت و برخورد جدی با یک تخلف در مجموعه‌ای به نام «یاس» بحث و تبادل‌نظر می‌کردند.
 
رئیس مجلس در جریان راهپیمایی ۲۲ بهمن امسال در پاسخ به یکی از شهروندان که به ماجرای سفر ترکیه خانواده او برای خرید سیسمونی انتقاد کرده بود گفت «اینکه خانواده آدم به ترکیه برود، گناه است؟»
 
پاسخ به این سوال رئیس مجلس می‌توانست «خیر» باشد؛ اما تنها تا زمانی که پرونده جدید مربوط به درخواست اقامت دائم کانادا از سوی فرزند او رسانه‌ای نشده بود.
 
قالیباف با شعار «۹۶ درصد در مقابل ۴ درصد» در سال ۱۳۹۶ کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری شد. منظور او از انتخاب این شعار، حمایت از قشر ضعیف ۹۶ درصدی جامعه در مقابل ۴ درصد سرمایه‌دار قدرتمند بود. به جز تناقض آشکاری که در شعار و عمل مقامات مسئول جمهوری اسلامی در مواجهه به غرب وجود دارد، موضوع تلاش پرهزینه فرزند رئیس مجلس برای گرفتن اقامت کانادا از یک جنبه دیگر هم حائر اهمیت است و آن بخش مربوط به استاندارد دوگانه حاکمیت در برخورد با چهره‌های سیاسی است. سال ۱۴۰۰ علی لاریجانی به دلیل آنچه «سکونت دختر در خارج از کشور» اعلام شد، از سوی شورای نگهبان برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری، رد صلاحیت شد. به گزارش رویداد۲۴ این در حالی است که قالیباف آماده رقابت در انتخابات مجلس دوازدهم و ریاست مجدد بر قوه مقننه می‌شود. البته با فرض صحت اطلاعات منتشر شده در خصوص درخواست اقامت چند ساله فرزند محمدباقر قالیباف به نحوه نظارت دستگاه‌های امنیتی بر چهره‌های طراز اول حاکمیت مورد سوال و نقد است.
 
در مهرماه ۱۴۰۱، جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا، اعلام کرد دولت این کشور در حال انجام اقدام‌هایی است تا از ورود مقام‌های ارشد ایران به کانادا جلوگیری کند. آذرماه امسال خبرگزاری کانادایی سی بی سی در گزارشی اعلام کرد که اداره خدمات مرزی کانادا ورود ده‌ها تن از مقامات ارشد حکومت ایران را ممنوع کرده و در حال تحقیق از حدود ۱۰۰ تن از دارندگان اقامت کانادا برای ارتباط احتمالی با جمهوری اسلامی است.
 
اداره خدمات مرزی کانادا اعلام کرد که تا ۲۹ آبان ۱۴۰۲ این نهاد تقریباً ۱۷۸۰۰ درخواست ویزا را برای عدم پذیرش احتمالی تحت عنوان «آی آر پی‌ای رژیم ایران» بررسی کرده است. در نتیجه، ۷۸ نفر از دسترسی به کانادا محروم شدند.
 
خبر دادگاهی شدن برخی از مقامات ایرانی هم تاکنون منتشر شده است. مجید ایرانمنش از مدیران ارشد معاونت علمی و پژوهشی ریاست جمهوری دولت روحانی چند روز پیش حکم قطعی اخراج از کانادا را دریافت کرد و جزییات دادگاه رسیدگی به حکم اخراج احتمالی سلمان سامانی، قائم مقام وزیر کشور در دولت روحانی هم در ۱۹ بهمن منتشر شد.
 
به گزارش رویداد۲۴، با این حال به نظر نمی‌رسد قانون ممنوعیت ورود مقام‌های ارشد نظام به کانادا، به فرزندان مقامات جمهوری اسلامی هم قابل اطلاق باشد. فهرست بلند بالایی از فرزندان مقامات نظام وجود دارد که در حال حاضر در کانادا اقامت دارند و تاکنون هیچ مشکلی برای اقامت یا تابعیت آن‌ها به وجود نیامده است.
 
حمید رضازاده، پسر انسیه خزعلی اقامت دائم کانادا را دارد و در شرکتی با موضوع عرضه فیلترشکن فعال است. روزنامه همشهری وابسته به شهرداری تهران سال گذشته در گزارشی ضمن تایید فعالیت شرکت حمید رضازاده، فرزند انسیه خزعلی، در عرضه فیلترشکن نوشته بود که «این شرکت از ابتدای تاسیس روی بازار کشور‌های خارجی متمرکز بوده و به کاربران ایرانی خدمات «وی‌پی‌ان» رایگان یا پولی ارائه نکرده است.»
 
گفته می‌شود طهورا اردشیر لاریجانی، دختر فاضل لاریجانی هم ساکن ونکوور کاناداست.

پرونده درخواست ویزای کانادا از سوی اسحاق قالیباف از سال ۲۰۱۸ در دست بررسی اداره مهاجرت کانادا بوده، اما تا آبان امسال هیچ تحولی در آن رخ نداده است. ظاهرا به متقاضی گفته شده که تاخیر، به دلیل نیاز به غربالگری امنیتی بوده است. بر اساس اسناد دادگاه فدرال کانادا، اسحاق قالیباف سپتامبر ۲۰۲۲، یعنی همزمان با اعتراضات پاییز سال ۱۴۰۱ پیگیر پرونده مهاجرتی خود شده و با گرفتن وکیل سعی کرده از دولت کانادا بابت تاخیر ۴ سال و نیمه در ارائه نتیجه درخواست اقامت، پاسخ بدهد.
سند دادگاه فدرال کانادا در پرونده شکایت اسحاق قالیباف از دولت این کشورپرونده‌ای که اسناد آن در وبسایت دادگاه فدرال کانادا بارگذاری شده مربوط به تلاش اسحاق قالیباف برای استفاده از قانونی تحت عنوان «مانداموس» است. حکم مانداموس کانادا در واقع زمانی صادر می‌شود که رونده مهاجرتی متقاضیان مهاجرت به کانادا با تاخیر غیر‌منطقی مواجه شده باشد. در این صورت متقاضی می‌تواند از وزارت شهروندی و مهاجرت و وزارت امنیت عامه به عنوان دو نهادی که بررسی پرونده‌های امنیتی و مهاجرتی را برعهده دارند بابت تاخیر شکایت کند.

در دادگاه آبان ماه، قاضی فدرال کانادا تشخیص داده که درخواست اسحاق قالیباف برای استفاده از حکم مانداموس، منطقی است چرا که از نظر قاضی پاسخ وزرای مهاجرت و امنیت عامه به ارائه مستندات برای تاخیر در پاسخدهی به متقاضی، قانع کننده نبوده است. قاضی در این پرونده تاکید کرده اینکه وزارت خانه‌های شهروندی و مهاجرت و امنیت عامه به طور کلی بگویند دلیل تاخیر، نیاز به بررسی‌های امنیتی بوده برای این مقدار تاخیر در پاسخدهی قانع کننده نیست و در نتیجه از نظر او، اسحاق قالیباف مستحق دریافت حکم مانداموس است.
+2
رأی دهید
-28

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  زنده باد رضاشاه دوم‌ پهلوی - پاریس، فرانسه

  تیم جدیدی در آمریکا و کانادا داریم که اصلا ایرانی هم نیستند. منتظر لجن زاده های نظام هستیم! دستمان به آنها بهتر میرسد.
  2
  65
  ‌پنجشنبه ۲۶ بهمن ۱۴۰۲ - ۰۰:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  گور باباش که کی است، ولی یک سوال کلیدی. اینها که مسلمون دو اتشه هستن، چرا اسم پسرش رو اسحاق گذاشته؟ اسحاق پدر جد یهودی ها است. اگر خیلی به فرزندان ابراهیم علاقه داشتن، چرا اسماعیل نذاشتن؟؟؟ اون یکی کره اش هم الیأس هست که اونهم از تیره یهود بوده. سر کاریم اقا جان! سر کار
  1
  60
  ‌پنجشنبه ۲۶ بهمن ۱۴۰۲ - ۰۰:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  به امید فردایی بهتر - تهران، ایران

  خاک بر سر من پ ما و شما که دست روی دست کذاشتیم تاذاین برهنگان ملعون مفعول ثروت ما را به یغما ببرند و به ریشمان بخندندظ. ننگمان باد، قشر خاکستری، خاک بر سرتان و‌ننگ بر وجودتان باد
  1
  54
  ‌پنجشنبه ۲۶ بهمن ۱۴۰۲ - ۰۰:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  Hassan1479 - تهران، ایران

  دولت کانادا قرار بود قاتلان و غارت کنندگان جمهوری اسلامی را به کانادا راه ندهد ؟!؟
  0
  28
  ‌پنجشنبه ۲۶ بهمن ۱۴۰۲ - ۰۲:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن

  یه دزد زاده پست فطرت مثل بابای بی ناموس و بیشرفش !
  0
  33
  ‌پنجشنبه ۲۶ بهمن ۱۴۰۲ - ۰۵:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  اسحاق قالیباف صیغه زادهای است تمام اخوندها و مردارپرست ها که ۱۰۰۰مخندس ژنتیک هم نمیتونن یک پدر واقعی براش اثبات کنند و مثل همه انگل زادهای زندگی انگلی داره
  0
  5
  ‌پنجشنبه ۲۶ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۶:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.