شهروند سوئدی-اسرائیلی هدف توطئه نافرجام ترور: سفارت جمهوری اسلامی «هدایت‌کننده» عملیات ترور است

ساسکیا پانتل، فعال  سوئدی-اسرائیلی که در سوئد هدف توطئه ترور نافرجام جمهوری اسلامی قرار گرفتصدای آمریکا: جمهوری اسلامی طی چهار دهه و نیم حکومت بر ایران، علاوه بر حمایت مالی و تسلیحاتی گسترده از گروه‌های ضداسرائیلی در منطقه همچون حزب‌الله و حماس و جهاد اسلامی، بارها یهودیان را در سراسر جهان هدف توطئه‌ها و حملات تروریستی قرار داده است.

دو تن از عوامل حکومت ایران که سال ۲۰۱۵ با جعل هویت خود به عنوان «پناهنده افغانستانی» به سوئد رفته بودند، در آوریل سال ۲۰۲۱ به اتهام توطئه برای ترور سه شهروند یهودی سوئدی دستگیر شدند اما پس از ۱۰ ماه اجازه بازگشت به ایران یافتند.

بخش فارسی صدای آمریکا روز چهارشنبه ۲۵ بهمن با ساسکیا پانتل، فعال سوئدی-اسرائیلی و یکی از سه شهروند هدف توطئه نافرجام ترور عوامل حکومت ایران در سوئد، مصاحبه‌ای اختصاصی انجام داد.
مدت زیادی است برای ایرانیان رخ می‌دهد
این فعال سوئدی-اسرائیلی در ابتدای مصاحبه ضمن ابراز تاسف نسبت به اینکه او و دو شهروند یهودی سوئدی هدف این توطئه ترور قرار گرفته‌اند، گفت: «[اتفاقاتی اینچنین] برای ایرانیانی که خارج از ایران به عنوان پناهنده سیاسی زندگی می‌کنند، مدت زیادی است که رخ می‌دهد.»

خانم پانتل گفت زمانی که در اسرائیل بود، مقامات سرویس امنیتی سوئد با او تماس گرفته‌اند و او را در جریان توطئه ترور قرار داده‌اند. او که از شنیدن این قضیه «بسیار وحشت‌زده» می‌شود، درخواست مقامات امنیتی سوئد برای بازگشت به این کشور را رد می‌کند و ترجیح می‌دهد در اسرائیل که احساس امنیت می‌کند، بماند.
جنایتی «تروریستی» و «بسیار یهودستیزانه»
ساسکیا پانتل به بخش فارسی صدای آمریکا گفت او در زمان توطئه ترور سمت «رئیس موقت فدراسیون صهیونیستی» در سوئد را بر عهده داشته و یکی از دو نفر دیگر نیز رئیس جامعه یهودیان سوئد است.

به گفته این فعال سوئدی-اسرائیلی، این که جمهوری اسلامی نهادهای محل فعالیت آنها را به عنوان «بازوی دولت اسرائیل» می‌بیند و برای ترور آنها توطئه طراحی می‌کند، جنایتی نه تنها «تروریستی» بلکه «بسیار یهودستیزانه» است.

خانم پانتل بار دیگر یادآور شد که ایرانیان پناهنده در سوئد سال‌ها است با این [اقدامات رژیم] دست به گریبان هستند. به گفته او، مقامات سوئدی باید با این اقدامات برخورد می‌کردند، و اینکه نباید کار به این مرحله می‌رسید.
سفارت جمهوری اسلامی: «مرکز اطلاعات» و «هدایت‌کننده» ترورها
ساسکیا پانتل در ادامه این مصاحبه اختصاصی گفت به او اطلاع داده بودند که دو نفر دیگر جزء این توطئه و مرتبط با دو نفری بوده‌اند که مامور ترور آنها بوده‌اند. اما او در یک گزارش تحقیقی رادیو سوئد از ارتباط آن دو شخص با سفارت اطلاع یافته است.

اگرچه دست‌ داشتن سفارت جمهوری اسلامی در این ترور او را «وحشت‌زده» کرده، اما او افزود که برای بسیاری از ایرانیان ساکن سوئد، این مساله جای شگفتی نبود.

خانم پانتل در ادامه گفت یکی از دو نفر در سمت دیپلماتیک در سوئد بوده و سرویس‌های امنیتی این کشور چند سالی او را تحت نظر داشته‌اند و در نهایت او به ماموریت خود در سوئد خاتمه داده و پیش از اینکه تحت پیگرد قانونی قرار بگیرد به ایران بازگشته است.

به گفته این شهروند اسرائیلی-سوئدی، شخص دیگر نیز به سفارت کمک می‌کرد و «قطعا» هر دو نفر در کمک کردن به دو نفری که از سوی جمهوری اسلامی به سوئد فرستاده شده بودند، دست داشتند.

او با اشاره به همزمانی فعالیت دو شخص مرتبط با سفارت جمهوری اسلامی در سوئد با دوره اوج فعالیت‌های خود در این کشور گفت معتقد است که سفارت جمهوری اسلامی در سوئد اطلاعات لازم برای ترور را به آن دو مامور انجام ترور داده و اینکه سفارت حکومت ایران «مرکز اطلاعات» و «هدایت‌کننده» این است که چه کسی هدف قرار گیرد.
لزوم قطع روابط دیپلماتیک با حکومت ایران
ساسکیا پانتل تصریح کرد دولت سوئد اولا نباید اجازه ورود دو عامل توطئه ترور به این کشور را می‌داد و ثانیا پس از دستگیری نباید آنها را رها می‌کرد.

به گفته او، سوئد از دهه ۸۰ میلادی بارها و بارها نتوانسته افرادی را که با ماموریت آسیب‌رساندن به شهروندان سوئدی به این کشور می‌آیند و هویت خود را تغییر می‌دهند، شناسایی کند.

خانم پانتل افزود زمان آن فرارسیده که جهان غرب و به‌ویژه دولت‌های اروپایی همچون سوئد که با جمهوری اسلامی روابط دیپلماتیک دارند، پشتیبانی واقعی از مردم ایران را آغاز کنند و همین امروز روابط دیپلماتیک خود با جمهوری اسلامی را قطع کنند.

او تصریح کرد که باید فعالیت‌های سفارت جمهوری اسلامی که ایرانیان و کردها و یهودیان و دیگران را هدف قرار می‌دهد، متوقف شود.
پیام به مردم ایران: با شما هستیم
این شهروند اسرائیلی-سوئدی در پایان خطاب به مردم ایران گفت: «ما با شما هستیم.»

او با یادآوری کمک‌های گسترده مالی و تسلیحاتی و آموزشی جمهوری اسلامی به گروه‌هایی همچون حماس و حزب‌الله گفت مبارزه مردم اسرائیل و مردم ایران «یکسان» است و باید همه با هم علیه حکومت جمهوری اسلامی متحد باشند.
+17
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.