هشدار سرویس اطلاعات خارجی استونی: روسیه برای رویارویی نظامی با غرب آماده می‌شود

یورونیوز: سرویس اطلاعات خارجی استونی روز سه‌شنبه اعلام کرد که روسیه در حال آماده شدن برای رویارویی نظامی با غرب ظرف ده سال آینده است ولیکن با تقویت آرایش نیروهای مسلح می‌توان در مقابل آن بازدارندگی ایجاد کرد.

تعداد فزاینده‌ای از مقامات غربی نسبت به تهدید نظامی روسیه برای کشورهای حاشیه شرقی ناتو هشدار داده و از اروپا خواسته‌اند تا برای تسلیح مجدد آماده شود.

رئیس سرویس اطلاعات خارجی استونی گفت این ارزیابی بر اساس برنامه‌های روسیه برای دو برابر کردن تعداد نیروهای مستقر در امتداد مرز خود با برخی از اعضای ناتو همچون فنلاند و کشورهای استونی، لیتوانی و لتونی در حوزه بالتیک به دست آمده است.

کاپو روزین در مراسم انتشار گزارش تهدیدات امنیت ملی استونی به خبرنگاران گفت: « مسیری که روسیه انتخاب کرده یک رویارویی طولانی‌مدت است و کرملین احتمالاً در حال پیش‌بینی درگیری احتمالی با ناتو در ظرف یک دهه آینده است.»
حمله در «کوتاه‌مدت» بعید است
او گفت که حمله نظامی روسیه به اعضای ناتو در کوتاه مدت «بسیار بعید» است، علت آن هم تا حدی به این دلیل است که روسیه مجبور است نیروهای خود را در اوکراین نگه دارد و اگر تقویت آرایش نیروهای روسیه در امتداد مرزهای ناتو با عمل متقابل از سوی اروپا همراه شود؛ باز هم حمله نظامی روسیه به اعضای ناتو «بعید» خواهد ماند.

روزین افزود: «اما اگر ما آماده نباشیم، احتمال (حمله نظامی روسیه) بسیار بیشتر از وقتی است که هیچگونه آمادگی نداشته باشیم.»

استونی و سایر کشورهای حوزه بالتیک پس از الحاق کریمه به روسیه در سال ۲۰۱۴، بودجه نظامی خود را به بیش از ۲ درصد از ارزش اقتصاد خود افزایش داده‌اند و متحدان ناتو نیز حضور خود را در این کشورها تقویت کرده‌اند.

آلمان برای اولین باز بعد از جنگ جهانی دوم قصد دارد در اولین پروژه استقرار نیروی دائمی در خارج از مرزهای خود تا سال ۲۰۲۷ میلادی ۴۸۰۰ سرباز آماده به رزم در منطقه بالتیک داشته باشد؛ کما اینه آقای روزین نیز اذعان کرد که ناتو و متحدانش در مسیر درستی برای مقابله با تهدید روسیه گام بر داشته‌اند.

از نقطه نظر رئیس سرویس اطلاعات خارجی استونی انتظار نمی‌رود که روسیه بخواهد قبل از موعد برگزاری احتمالی انتخابات ریاست جمهوری اوکراین در ماه مارس قصد پیشروی داشته باشد، چرا که برای رسیدن به این هدف ابتدا باید بتواند نیروهای بیشتری را بسیج کند.

روزین درباره اظهارات دونالد ترامپ، نامزد احتمالی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا مبنی بر اینکه از متحدانی که به اندازه کافی برای دفاع خود هزینه نمی‌کنند، حمایت نخواهد کرد، گفت: «چنین اظهاراتی هیچوقت مفید نیستند.»
+3
رأی دهید
-11

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.