زباله‌گردی در ایران به‌عنوان شغل رسمی اعلام شد

 زباله‌گردی در شهرهاصدای آمریکا: معاون شهردار پایتخت با استناد به طرح جامع «تنظیف» شهر تهران، استفاده از زباله‌گردها را برای پیمانکاران شهرداری مجاز و زباله‌گردی را برای افراد بالای ۱۸ سال، به‌عنوان شغل رسمی اعلام کرد.

برهمین اساس اعلام شده که زباله‌گردان ایرانی یا اتباع دارای مجوز اقامت در ایران براساس طرح طبقه‌بندی مشاغل و طبق ساعات شغلی تعریف‌شده در قانون کار، حقوق و مزایا دریافت خواهند کرد.

رضا محمدی، مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران این اقدام را در راستای حذف مافیای زباله از چرخه مدیریت پسماند پایتخت دانسته است.

محمدی همچنین گفته است که «استخدام تمام زباله‌گردها در دستور کار شهرداری است.»

به گفته این مقام شهرداری پایتخت، براساس طرح طبقه‌بندی مشاغل، پیمانکار باید بین ۱۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تا ۱۵ میلیون تومان حقوق به این افراد پرداخت کند.

در همین زمینه اما حسین نظری، معاون خدمات شهری و محیط‌ زیست شهرداری تهران به خبرگزاری ایلنا گفته که «هیچ الزامی به استخدام زباله‌گردها توسط پیمانکاران شهرداری تهران وجود ندارد»، بلکه براساس طرح جامع تنظیف شهر تهران، پیمانکاران شهرداری «این اختیار را دارند» به زباله‌گردهایی که براساس معیارهای قانونی کشور فعالیت می‌کنند، حقوق و مزایا بدهند.

این در حالی است که بخش قابل توجهی از زباله‌گردان کودکان هستند.

این اقدامات پس از آن صورت گرفته است که ۲۳ بهمن ماه بخشنامه‌ای تحت عنوان دستور دادستان کل کشور برای «برخورد با شبکه‌های مجرمانه فعال در حوزه بهره‌کشی از کودکان» به دادستان‌های عمومی و انقلاب کشور صادر شد.

در این بخشنامه آمده است که با استفاده از ظرفیت ضابطان قضایی، نسبت به شناسایی «شبکه‌های مجرمانه» فعال در حوزه بهره‌کشی از کودکان، به ویژه تکدی‌گری یا جمع‌آوری و فروش غیرقانونی پسماند، «اقدامات لازم قضایی به صورت جدی و فوری معمول و با مرتکبان، برخورد قانونی معمول شود.»

تصمیم شهرداری تهران اما بی‌توجه به کودکان در این حوزه است و آنها را کماکان در اختیار مافیای زباله‌گردی و تکدی‌گری باقی گذاشته است.

عسکر جلالیان، معاون حقوق بشر و امور بین‌الملل وزارت دادگستری، هفتم بهمن پس از امضای تفاهم‌نامه «همکاری میان دادگستری و سازمان مدیریت پسماند با موضوع مقابله با زباله گردی» گفته بود که «گردش مالی مافیای زباله‌گردی سالانه سه‌هزار میلیارد تومان است.»

آمار زباله‌گردان نیز مانند سایر آمارها در ایران به روز رسانی نمی‌شود اما در گزارش شهرداری تهران در سال ۹۹ تعداد افراد زباله‌گرد در کشور حدود ۱۴هزار نفر اعلام و تاکید شده بود که حدود ۴۷۰۰ نفر از این افراد که غالبا کودکان هستند در شهر تهران فعال هستند.
+2
رأی دهید
-42

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن

  همینطور پیش بره ، وزارت زباله گردی با وزیر زباله گردی هم در کابینه آینده جمهوری شیطانی اسلامی دور از ذهن نیست !!
  1
  57
  ‌چهارشنبه ۲۵ بهمن ۱۴۰۲ - ۰۰:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  freedom of the press - تهران، ایران

  حالا هی نق بزنید و گله بکنید که چرا این رژیم اشغالگر ایران موقعیت شغلی برای مردم ایجاد نمی کند!!!
  1
  26
  ‌چهارشنبه ۲۵ بهمن ۱۴۰۲ - ۰۶:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.