موسسه گمان: اکثریت ملت خواهان براندازی رژیم نیست

موسسه گمان که توسط عمار ملکی اداره می شود امروز در چهل و پنجمین سالگرد انقلاب ٢٢ بهمن در آخرین نظرسنجی "علمی" و مستند خود که در تلویزیون ایران اینترنشنال نیز تبلیغ شده است با آمار و ارقام مدعی است که ٦٠ درصد مردم ایران خواهان "براندازی" رژیم نیستند. در بخش گرایش سیاسی ایرانیان گزارش نتایج نظرسنجی که در نیمه دوم بهمن ماه سال جاری صورت گرفته است, این چنین آمده است:

 نتیجه این نظرسنجی نشان می دهد که حدود ٤٠% جامعه "خواهان براندازی جمهوری اسلامی به عنوان پیش شرط هر تغییر"؛ ٢۵% خواهان "تحولات ساختاری"؛ ١١% "خواهان حفظ اصول و ارزش های انقلاب و حامی سیاست های نظام و رهبری"؛ و ٩% خواهان اصلاحات تدریجی در چارچوب نظام جمهوری اسلامی" هستند, و حدود ١٤% هم خود را متعلق به هیچ یک از این گرایش ها نمی دانند. موسسه گمان سپس با ارائه نموداری از گرایش سیاسی ایرانیان در طی دو سال گذشته (نمودار شماره ٧) نتیجه گیری می کند و گزارش می دهد:

 " نمودار ٧ پایگاه اجتماعی گرایش های سیاسی در داخل ایران را در چهارچوب نظرسنجی اخیر موسسه گمان در دو سال گذشته نشان می دهد. مشاهده می شود که بعد از فروکش کردن اعتراضات سراسری سال گذشته, گرایشات سیاسی در ایران به وضعیت سالهای گذشته بازگشته است و کماکان تغییر محسوس در میزان پایگاه دو جریان سیاسی اصلاح طلب و اصولگرا مشاهده نمی شود"

 نمودار ٧  نشان می دهد که در دی ماه ١٤٠١ بیش از ٦٠% جامعه "خواهان براندازی بودند". اما اکنون (در بهمن ١٤٠٢) به دامان "نظام کودک کش" باز گشته اند و اینک فقط ٤٠% درصد خواهان براندازی هستند؛ یعنی کمتر از اسفند ١٤٠٠ و بیش از بیست درصد کمتر از دی ١٤٠١. خوب ! به زبان ساده و بی تعارف بگویم که بدین ترتیب تکلیف ما اپوزیسیون برانداز کاملا روشن است. بر طبق ادعای موسسه گمان ما نه تنها در روشنگری برای لزوم براندازی جمهوری اسلامی موفقیت یا پیشرفتی نداشته ایم, بلکه پسرفت بیش از ٢٠% داشته ایم که قابل تامل می باشد.

 از خواننده این سطور درخواست جدی دارم تا این نوع به اصطلاح نظرسنجی ها را جدی بگیرند. چون دولت ها و نهاد های بین المللی بجای گوش فرادادن به ادعاهای اپوزیسیون, به اینگونه نظرسنجی های به ظاهر علمی که توسط یک موسسه به ظاهر بی طرف و وابسته به نهاد دانشگاهی یک کشور اروپایی انجام میشود, اهمیت بیشتری می دهند. بخصوص اینکه لابی های بیشمار جمهوری اسلامی و رسانه های طرفدار رژیم آن را برجسته می کنند. و شوربختانه اسفاء که اینگونه است که امروز صبح در سالگرد انقلاب بهمن ۵٧ از وقتی "خواب گران" بیدار شدم, نه تنها پی بردم که یک روز از عُمر من کم شده و یک روز دیگر (و یک سال دیگر) به عُمر جمهوری اسلامی اضافه شده, بلکه خبر علمی و مستند جدید موسسه گمان و سایت ایران اینترنشنال این است که مردم شعار "اصلاح طلب اصولگرا, دیگه تمومه ماجرا" را پس گرفته اند و در مقایسه با سال گذشته بیش از ٢٠% آنها به دامان "نظام کودک کش" بازگشته اند. چه هدیه ای بهتر از این برای رژیم جهل و جور و جنایت در ٢٢ بهمن؟

 کلام آخر اینکه باید اینگونه به اصطلاح گزارش ها و نظرسنجی ها را جدی گرفت, چون نهادهای بین المللی و حتی دولت ها بیشتر به آنها اتکاء می کنند تا به ادعای اپوزیسیون که به درستی می گوید اکثریت ملت ایران خواهان براندازی رژیم هستند چون به این نتیجه رسیده اند که امکان تغییر و اصلاح این رژیم وجود ندارد. ٤۵ سال تجربه این حقیقت تلخ را ثابت کرده است. قریب به یک سال پیش در مقاله ای بنام " داستان عمار ملکی و آمار الکی" به این حقیقت تلخ اشاره کردم و بقول حافظ نوشتم: " پای ما لَنگ است و منزل بس دراز / دست ما کوتاه و خرما بر نَخیل".

عبدالستار دوشوکی - مرکز مطالعات بلوچستان ـ لندن - یکشنبه ٢٢ بهمن ١٤٠٢
+8
رأی دهید
-208

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۴
  varied - ریزه، ترکیه

  همین یک جمله کافیه (عمار ملکی و آمار الکی) گرایش سیاسی 60 درصد مردم ایران به رهبر باچاناق ها نمیدونم باید خندید یا گریه کرد یا کلا به این آما الکی ر....
  3
  158
  یکشنبه ۲۲ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۱:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  چلیپا - جزایرسلیمان، جزایر سلیمان

  .....بخودت دلداری بده.همینکه انقلااااب کردیم وانداختیمتون بیرون.ینی کارمونو درست انجام دادیم.اینحرفا واسه زن زشت پخمه پحلوی تونبون نمیشه.
  159
  16
  یکشنبه ۲۲ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۲:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  ایران جویدان - جیبوتی، آنگولا

  برو .. با اون دم دستگات، این همه سال زمینه چینی کردی که دست آخر بیای این چرت و پرتا رو تحویل بدی، شما ها مامورو پروژهً اطلاعات سپاه هستین و بودجه تون هم از هموناس وگرنه بیا با مدرک نشون بده که بودجهً این موسستون از کجا داره تامین می شه ..
  9
  150
  یکشنبه ۲۲ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۲:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  shirzan - برلین، آلمان

  سال 1401 تعداد براندازان 60 درصد بوده حالا شده 60 مثبت یعنی تو این یکسال چه اتفاقی افتاده یعنی مردم موافق سه اعدام در روز هستند؟ وضع سیاسی و اقتصادی بهتر شده؟ یعنی یک معجزه ائی اتفاق افتاده و ما از اون بی خبریم؟؟
  3
  81
  یکشنبه ۲۲ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۲:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  سیمرغ ایران - برلین، آلمان

  چلیپا - جزایرسلیمان، جزایر سلیمان
  انقلاب کردید یا انقلاب شما رو کرد. اگه چپول و مزاحمین خلق و کمک کارتر نبود الان شپش ها تو جیب ره خرت و خودت یه قل دوغل بازی میکردند
  7
  84
  یکشنبه ۲۲ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۲:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  به امید فردایی بهتر - تهران، ایران

  منظورت از اکثریت چی بوده، جوادی، اجازه بده حکومت تا مردم ناراضی بیان بیرون بعد هم اکثریت رو میبینی هم میفهمی چقدر از این حکومت ناراضی هست.
  10
  65
  یکشنبه ۲۲ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۳:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  منتظر الزورو - کپنهاگ ، دانمارک

  با این حال بزرگترین گروه از مردم با تفاوتی بزرگ تا گروه بعدی خواهان بر اندازی این نظام هستند.
  5
  55
  یکشنبه ۲۲ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۳:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Ginger - چگو، اسپانیا

  ببین رژیم اسلامی آخوندی ،، ما مردم ایران در مدت 45سال به انواع حقه های روانشناسی سیاه شما را که روی مردم ایران پیاده کردید و هنوز با اجرای آن سوار مردم هستید را می دانیم اصولا نظر سنجی های هدف دار در رژیم اسلامی برای پا برجا کردن رژیم اسلامی است برای نشان دادن اینکه اکثریت مردم ایران هنوز با شما آدم کش ها اسلامی دزد و دروغ گو و فاسد هستند زهی خیال باطل کدام احمق خواهان ماندن رژیم اسلامی است جز خانواده 1000نفری آخوند بازاری و سپاهی اسلحه کش و آدم کش ،،، رژیمی اسلامی که در 45 مشغول کشتن ،کور کردن و شکنجه کردن مردم و غارت ثروت مردم ایران و ارسال ثروت مردم به خارج و اشاعه مواد مخدر و پخش چای سرطان زا و بمباران شیمیایی دختران برای نازا کردن و ایجاد سرطان در بین زنان ایرانی ،و نابودی فرهنگ ایرانی و کشاورزی و دامپروری و شیلات ..........اشاعه لواط و خلاصه نابودی ایران است ،مدت 1400سال نیز که اینترنت نبود اسلام مشغول چاپیدن ایران و برده بردن از ایران بوده که متاسفانه مدرک آن وجود ندارد و عده ای مزدور نویسنده پول بگیر دوران اسلامی را پر بار نشان داده اند
  3
  49
  یکشنبه ۲۲ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۳:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن

  موسسه ...ان یه غلطی کرد ! شصت درصد راضی به تغییر رژیم و براندازی نیستند ، ولی بیش از هشتاد درصد اعتقادی به رژیم ندارند و در انتخابات شرکت نمیکنند !! مزدوری که شاخ و دُم نداره ! چِلی خُلی و فاطی یجور مزدورن و این عرب .. شتر خور اینطوری !!
  8
  40
  یکشنبه ۲۲ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۵:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  antifascism - تهران، ایران

  احتمالا تو مسجد محله شون امار گرفتن. چون همین منفی و مثبت خبر نشون میده چند درصد خواهان این نظام شیطانی آدمخوار هستن. مادر خرابها برای کلیه محصولات و خدمات دامپزشکی پت مالیات گذاشتن. مادر این آخوندها و پاسدارها زیر گله کفتار خوابیدن که اینها رو زاییدن.
  17
  42
  یکشنبه ۲۲ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۶:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  Munchen - مونیخ، آلمان
  بازوهای پروپاگاندا و تبلیغات رژیم طبق معمول فعالند.چه انتظاری دارید؟ هرکس در بطن جامعه ایران رفته باشه (در هر منطقه و هر قشر)بطور واضح میبینه بالای ۸۰ درصد از این ٰرژیم ظالم و ناکارآمد بیزارند،بعد این ها رفتن. نمودار و نقاشی کشیدند که نه اینطور نیست!
  0
  18
  دوشنبه ۲۳ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۴:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.