جسد دختربچه ۶ ساله چند روز پس از تماس اضطراری برای کمک، در غزه پیدا شد

هند رجب ۶ ساله در حال فرار به غرب شهر غزه بود که خودرویی که با آن سفر می کرد مورد هدف قرار گرفتبی بی سی: جسد دختر شش ساله‌ای که از ماه گذشته خبری از او شنیده نشده بود، به همراه اجساد چند تن از بستگانش و دو امدادگری که تلاش کردند او را نجات دهند، پیدا شده است.

هند رجب به همراه عمه، عمو و سه پسر عمویش در حال فرار از شهر بود که طبق گزارش‌ها خودرویی که آنها با آن سفر می‌کردند با تانک‌های اسرائیلی روبرو شده و هدف قرار گرفتند.

پدربزرگ هند رجب تائید کرده که جسد او پیدا شده است.

تماس‌های صوتی میان هند رجب و اپراتورهای اورژانس نشان می‌دهد که این دختر شش ساله تنها کسی بود که در ماشین زنده مانده بود و برای مخفی ماندن از نیروهای اسرائیلی در میان اجساد بستگانش پنهان شده بود.

درخواست‌های کمک او با قطع شدن خط تلفن در میان صدای تیراندازی‌های بیشتر پایان یافت.

هلال احمر فلسطینی می‌گوید دو تن از کارکنان این سازمان که برای نجات این کودک اعزام شده بودند، در همان محل کشته شدند. این سازمان اسرائیل را به هدف قرار دادن عمدی کارکنانش متهم کرده است.

بی‌بی‌سی با ارتش اسرائیل در این باره تماس گرفته است.

وزارت بهداشت غزه که توسط حماس اداره می‌شود می‌گوید که از زمان آغاز جنگ غزه تاکنون بیش از ۲۸ هزار فلسطینی کشته شده‌اند.
ماشین حامل هند پر از سوراخ‌های گلوله بودامدادگران جمعیت هلال احمر فلسطینی سرانجام موفق شدند وارد این منطقه شوند که قبلاً به عنوان یک منطقه فعال جنگی بسته شده بود.آنها خودروی مشکی کیا حامل هند را یافتند در حالی که شیشه جلو و داشبورد آن تکه تکه شده و سوراخ‌های گلوله دیده می‌شد.

یکی از امدادگران به خبرنگاران گفت که هند در میان شش جسد یافت شده در داخل خودرو بود که در همه آنها نشانه‌هایی از تیراندازی و گلوله باران دیده می‌شد.

چند متر دورتر بقایای یک خودروی دیگر بود، کاملا سوخته و موتورش روی زمین. هلال احمر فلسطینی می‌گوید این آمبولانسی است که برای خارج کردن هند فرستاده شده بود.

جمعیت هلال احمر فلسطینی در بیانیه‌ای گفته است اسرائیل «عمداً خدمه هلال احمر را با وجود هماهنگی قبلی برای رسیدن آمبولانس به محل حادثه برای نجات هند هدف قرار داد».

این سازمان به بی‌بی‌سی گفت که هماهنگی دسترسی به منطقه با ارتش اسرائیل برای فرستادن امدادگران چندین ساعت طول کشیده بود.
درخواست کمک
مکالمات هند با اپراتورهای هلال احمر باعث ایجاد کمپینی برای یافتن اینکه چه اتفاقی برای او افتاده است، شد.

مادر هند - قبل از کشف جسد - به ما گفت که او «هر لحظه و هر ثانیه» منتظر دخترش است.
خودروی امدادگران هلال احمر فلسطینی به طور کامل در آتش سوخته بوداو از هلال احمر خواست جزئیات هماهنگی خود با ارتش اسرائیل را منتشر کند.

ما دو بار از ارتش اسرائیل جزئیات عملیات آن روز در منطقه، و در مورد ناپدید شدن هند و آمبولانسی که برای خارج کردن او فرستاده شده بود را خواستیم و ارتش گفت که در حال بررسی این درخواست است.ما دوباره خواستار پاسخ آنها به اتهامات مطرح شده از سوی هلال احمر فلسطینی در روز شنبه شده‌ایم.قوانین جنگ می‌گویند که پرسنل پزشکی باید محافظت شوند و در یک درگیری هدف قرار نگیرند، و به مجروحان باید مراقبت های پزشکی مورد نیاز و با کمترین تاخیر ممکن ارائه شود.اسرائیل پیشتر حماس را متهم کرده بود که از آمبولانس برای انتقال سلاح و جنگنده‌های خود استفاده می‌کند.
مکالمات هند رجب ۶ ساله با هلال احمر فلسطینی
صدای آن سوی خط نحیف و ضعیف بود؛ صدای یک بچه شش ساله که از پشت تلفن همراهی از غزه قطع و وصل می‌شد.

«تانک کنار من است. دارد حرکت می‌کند.»

رعنا در مرکز تلفن اورژانس هلال احمر فلسطینی سعی می‌کند صدای‌اش را آرام نگه دارد.

«خیلی نزدیک است؟»

صدای ضعیف پاسخ داد: «خیلی، خیلی. می‌آیی مرا ببری؟ خیلی می‌ترسم.»

وسام مادر هند موشک‌باران شدید منطقه‌شان را به یاد می‌آورد. او می‌گوید: «وحشت کرده بودیم و می‌خواستیم فرار کنیم. از جایی به جای دیگر می‌گریختیم تا از حملات هوایی دور شویم.»

خانواده تصمیم گرفت که به سوی بیمارستان الاهلی در شرق شهر برود به این امید که جای امن‌تری برای پناه گرفتن باشد.

وسام و بچه‌های بزرگ‌ترش پیاده به راه افتادند؛ هند سوار خودروی کیا پیکانتوی عمویش شد.

وسام می‌گوید: «خیلی سرد و بارانی بود. به هند گفتم سوار خودرو شو چون نمی‌خواستم در باران اذیت شود.»

در همان حین که عموی هند به سوی بیمارستان مشهور الازهر رانندگی می‌کرد، گمان می‌رود که خودرو بی هوا با تانک‌های اسرائیلی رو در رو شده بود. آنها داخل پمپ بنزین فارِس در همان نزدیکی رفتند و به نظر می‌رسد که به سوی آنها شلیک شده بود.

از داخل خودرو، خانواده به بستگان‌شان برای دریافت کمک تلفن زدند. یکی از آنها با مرکز اورژانس هلال احمر فلسطینی تماس گرفت که ۸۰ کیلومتر دورتر در بخش اشغالی کرانه غربی واقع است.

حدود ساعت ۱۴:۳۰ (۱۲:۳۰ به وقت گرینویچ) بود: اپراتور مرکز تلفن هلال احمر در رام‌الله به شماره موبایل عموی هند تلفن زد ولی دختر ۱۵ ساله‌اش لیان به جای او جواب داد.

در مکالمه تلفنی ضبط شده، لیان به کارکنان هلال احمر می‌گوید که والدین و خواهر و برادرانش کشته شده‌اند و تانکی در نزدیکی خودرو هست. او می‌گوید:‌ «دارند به ما شلیک می‌کنند» و بعد مکالمه با صدای شلیک و جیغ زدن قطع می‌شود.

وقتی تیم هلال احمر دوباره تلفن زد، این بار هند بود که جواب داد و صدایش تقریباً غیر قابل شنیدن بود و آکنده از ترس.

اعضای تیم به او گفتند: «زیر صندلی‌ها پنهان شو. نگذار کسی تو را ببیند.»

رعنا فقیه، اپراتور تلفن ساعت‌ها با هند پای تلفن بود و در همان حین هلال احمر از ارتش اسرائیل درخواست می‌کرد به آمبولانس‌شان اجازه دسترسی به این نقطه را بدهد.

رعنا به یاد می‌آورد که: «می‌لرزید، اندوهگین بود و درخواست کمک می‌کرد. می‌گفت که [خویشاوندانش] مرده‌اند. ولی بعداً آنها را «خوابیده» توصیف کرد. در نتیجه به او گفتیم بگذار بخوابند. مزاحم‌شان نمی‌شویم.»

هند مدام درخواست می‌کرد که کسی برود سراغش.

رعنا به بی‌بی‌سی می‌گوید: «یک جایی به من گفت دارد هوا تاریک می‌شود. می‌ترسید. از من پرسید خانه‌ام چقدر دور است. فلج شده بودم و مستأصل.»

سه ساعت بعد از آغاز مکالمه، آمبولانسی بالاخره برای نجات هند اعزام شد.

در همان حال، تیم هلال احمر مادر هند،‌ وسام، را پیدا کرده بود و او را هم به مکالمه وصل کرده بود.

رعنا به خاطر می‌آورد که او وقتی صدای مادرش را شنید بیشتر زد زیر گریه.

وسام به بی‌بی‌سی گفت: «التماس می‌کرد تلفن را قطع نکنم. پرسیدم آیا مجروح شده و بعد با خواندن قرآن برایش سعی کردم حواسش را پرت کنم و با هم دعا خواندیم. او کلمات را پشت سر من تکرار می‌کرد.»

پس از تاریک شدن هوا بود که خدمه آمبولانس - یوسف و احمد - به اپراتورها خبر دادند که به موقعیت نزدیک شده‌اند و به زودی نیروهای اسرائیلی برای ورود آنها را بازرسی خواهند کرد.

این آخرین باری بود که اپراتورها صدای همکاران‌شان - یا صدای هند - را شنیدند. خط تماس با امدادرسان‌ها و دختر شش ساله‌ای که می‌خواستند نجات بدهند برای همیشه قطع شد.

بها حماده، پدربزرگ هند به بی‌بی‌سی گفت که ارتباط دختر با مادرش چند لحظه بیشتر ادامه یافته بود و آخرین چیزی که وسام شنیده بود صدای باز شدن در خودرو بود و هند گفته بود که در دوردست آمبولانس را می‌بیند.
+3
رأی دهید
-27

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  روحش شاد، اما خونش روی دست اون بیشرف هایی هست که هزار و خورده ای اسرائیلی رو غافلگیر و مثله کردند.
  24
  49
  شنبه ۲۱ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۸:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۳
  خداوند - آسمان، ایران

  مرگ بر خامنه ای مفعول و حماس وحشی اما. این چیزی که از اسرائیل میبینیم این روزها روی هر چی جانی و آدمکش تو‌دنیا بوده رو سیاه کرده، با کشتی اومدن و زمینها رو مفت صاحب شدن و اینتوری جنایت میکنن، حالا میگی‌ اون ذاتش همینه ، از این ایرانیهایی که سنگ اسراییل رو به سینه میزنن و طرفداریش رو میکنن بی وجدانتر و ..ندیدیم تا حالا،
  21
  46
  شنبه ۲۱ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۸:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  mina minavand - هانور، آلمان

  راست و درست بودنش رو نمیدونم اما میدونم که مردم معمولی در جنگها قربانی میشن.دژیم ایران هم از جنس اینهاست و چهل و پنج ساله که داره دروغ تحویلمون میده.کیان پیر افلک هم فقط چند سال داشت که کشتنش و اسرائیلیها نکشتند بلکه رژیم ایران کشتش.اون موقع که حمله کردند و کلی از اسراییلیهارو گروگان گرفتند و تجاوز کردند و کشتند باید به این چیزها هم فکر می‌کردند.الان هم خودشون نشستند جای گرو و نرم و فتوا میدن.
  20
  42
  شنبه ۲۱ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۸:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  سیمرغ ایران - برلین، آلمان
  خوب مقصر اصلی پدر و اجدادش بودند که یک سری تروریست حماسی رو انتخاب کردند و افسار شون رو دادند دست اونها
  26
  36
  شنبه ۲۱ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۸:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  samamos - میدلزبرو، انگلستان
  در همه جای دنیا در طول تاریخ بشر سربازانش خط مقدم برای مردمش میجنگند ولی این آشغالهای ترسو بین مردم و زیرزمین پنهان میشوند و زندگی مردم پشیزی برایشان ارزشی ندارد و مطمئنم که از قتل این دختر بچه معصوم فقط در حد یک تیتر خبری و مانور روی آن برایشان ارزش داره.
  13
  28
  شنبه ۲۱ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۹:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  یا فاطمه زهرا - مقدع، دانمارک
  از سوراخ‌های خودرو مشخص است که با کالیبر سنگین آتش گشوده‌اند، یعنی با نیت کشتن. زیرا این قسم گلوله چه عرضی چه طولی از خودرو عبور می‌کند.
  29
  20
  شنبه ۲۱ بهمن ۱۴۰۲ - ۲۰:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  باز چپول های بی بی سی حقه بازی را شروع کرده اند.حماسی ها نامردترین موجودات روی زمین هستند. اینان به کودکان بمب انتحاری بسته و از کودکان سپر انسانی ساخته و از بیمارستان و مدارس استفاده ی نظامی می کنند. این ها مثل موش یا ته زمین هستند و یا میان مردم پنهان شده اند. تاکنون نشنیده اید لشکریان اسرائیل به کسی تجاوز یا یک سیلی بزنند. مسئول این حوادث تماما وحوش حماس هستند. وقتی لای بچه ها پنهان میشوند این حوادث هم ناخواسته قسمتی از جنگ هستند و با بودن حماس هزاران بار تکرار میشوند. با گرفتن اشک چشم چپولی مسائل بزرگ را نمی توان حل کرد
  13
  19
  شنبه ۲۱ بهمن ۱۴۰۲ - ۲۲:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۴
  میلاد2020 - داخائو، آلمان
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  تو که مغز نداری سبک مغز ....دفاع از جنایتکار مصداق جنایتکار بودن همان شخصه....ما تو رو یکی از صهیونیست های جانی که در پرورشگاه اشرف زاده شده می‌دونیم.... پیر خرفت
  5
  11
  یکشنبه ۲۲ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۶:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۴
  میلاد2020 - داخائو، آلمان
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  تو خودت یک صهیونی هستی ، پس اراجیف ننویس .ماهیت شماها مشخص شده: جنایتکار ، خائن ، ضد انسان، نژاد پرست، فاشیست
  5
  11
  یکشنبه ۲۲ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۶:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  میلاد2020 - داخائو، آلمان
  عزیزم از ابراز لطف شما متشکرم. ایا صفت دیگری نداری که به من ببندی. گیرم من تمام این ها که میگوئی هستم اما من که کاره ای نبوده و نیستم. 45 سال است که تو و همپالگی هایت با فرهنگ وحوش عربستان در 1400 سال قبل بر ایران حکومت رانده و ایران را به روزگار نکبت امروز کشانده اید. من که نه عامل بوده و نه کسی هستم. بجای ابراز لطف به من (ابراز لطف چون مطمئن میشوم از جنس شما نیستم) فقط یک دست اورد مثبت گروه خودت را در این 45 سال ذکر کن تا من و همه یاد بگیریم. نکند منتظر امام زمان هستید!؟ تا شما هستید امام زمان هم از ته چاه بیرون نمی اید تا برایتان تخم طلا بگذارد.
  13
  8
  یکشنبه ۲۲ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۹:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۸
  pirzan e irani - استکهلم، سوئد
  اسراییلی(یهودیت) که خود ازچنگ فاشیسم نجات پیدا کرد وخون آلود دوباره جان گرفت،اکنون خودش جان میگیرد.اکنون خودش فاشیسم را پاسداری میکند وسمبل جنایت است.اسراییل به هیچ زنگی گوشش بدهکارنیست.نه به سازمان ملل،نه به حقوق بشر!چون اَبرقلدرامریکا وانگلیس شارژش میکنند.برهمین اصل پشتیبانی است،که بیش از۷۰سال مردم فلسطین را قتل عام میکند،با حمایت ازفالانژها فاجعه و کشتار صبرا وشتیلا را رقم زد.اسراییل ازهمه کشورهای همسایه تکه ای زمین رااشغال کرده است.خیلی ساده لوحانه است که اختلاف فلسطینی ویهودی را دراپیزود۷اکتبر به بعدبنگریم.باید اپیزودهای جنایت اسراییل را ازابتدا بررسی کرد. کشتارانتفاضه،کشتاراردوگاه جنین،قتل عام الدوایمه،کشتارقانا وخیلی ازجنایات دیگررا بایدخواند.بدون هیچگون مصونیتی همه جانیان وسردمداران زور،تحت هرنام ونشانی باید جوابگوباشند!
  3
  5
  دوشنبه ۲۳ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۶:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  pirzan e irani - استکهلم، سوئد
  پاشو برو غزه و بجنگ. چرا نشستی پشت کامپیوتر و لغز میخونی؟ ایران رو به گند کشیدید و در رفتید کافی نبود چپول؟ حالا برای غزه و اسرائیل نسخه میپیچی و فتوا در میکنی؟
  10
  3
  ‌سه شنبه ۲۴ بهمن ۱۴۰۲ - ۰۰:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  میلاد2020 - داخائو، آلمان
  مونگول میرزا، من اگر پیر هستم که نمیتونم تو پرورشگاه اشرف به دنیا آمده باشم.
  10
  1
  ‌سه شنبه ۲۴ بهمن ۱۴۰۲ - ۰۰:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۸
  pirzan e irani - استکهلم، سوئد
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  جواب ابلهان خاموشی!🤐🤐🤐🤐🤐🤐
  1
  3
  ‌سه شنبه ۲۴ بهمن ۱۴۰۲ - ۰۶:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  pirzan e irani - استکهلم، سوئد
  باشه، دیگه جوابت رو نمیدیم!
  3
  0
  ‌سه شنبه ۲۴ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۷:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۴
  میلاد2020 - داخائو، آلمان
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  سبک مغز ، میشه تو اینجا اراجیف یک خطی رو ننویسی و بری تو کمپ اشرف آبگوششتت رو درست کنی؟
  0
  2
  ‌چهارشنبه ۲۵ بهمن ۱۴۰۲ - ۰۰:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  میلاد2020 - داخائو، آلمان
  میشه تو هم دست از سر باجناقت برداری و به زن و بچه ات برسی؟
  2
  0
  ‌چهارشنبه ۲۵ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۵:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.