اتهامات رایزن فرهنگی پیشین جمهوری‌اسلامی: علیرضا فغانی حکم اعدام دارد،‌ چند نفر را کشته است

ایران اینترنشنال: امیر موسوی، رایزن فرهنگی پیشین جمهوری اسلامی در الجزایر، در شبکه العهد عراق علیرضا فغانی، داور ایرانی را به «قتل» و ارتباط با اسرائیل متهم کرد و مدعی شد برای او حکم «اعدام» صادر شده است: «این داور فراری، در ایران معاند و‌ محکوم است. جمهوری اسلامی و مردم ایران از او بیزارند.»

علیرضا فغانی،‌ داور ایرانی که در جام قهرمانی آسیا ۲۰۲۳ به عنوان داور استرالیایی قضاوت کرد، ایمن حسین، ستاره فوتبال عراق را به دلیل اتلاف وقت در شادی پس از گل‌، از بازی با اردن اخراج کرد.

این تصمیم فغانی با اعتراض گسترده عراقی‌ها همراه شد. هرچند که ای‌اف‌سی اعلام کرد هر دو کارت زرد داده شده به ایمن حسین، مهاجم عراق، از سوی علیرضا فغانی، به دلیل اعتراض به تصمیم داور و ایجاد تاخیر در شروع مجدد بازی، توجیه قانونی داشته و تصمیم داور بین‌المللی ایرانی، درست بوده است، اما در نهایت فغانی دیگر در تورنمنت قطر قضاوت نکرد و به استرالیا برگشت.

اما امیر موسوی، دیپلمات پیشین جمهوری اسلامی که سابقه اظهارنظرهای تند هم دارد و به همین دلیل در سال ۲۰۱۸ از الجزایر اخراج شد، به تازگی در شبکه العهد عراق، درباره فغانی گفته است: «این داور صهیونیست شده است. برای او پرونده‌های خطرناکی در ایران تشکیل شده و برای او حکم اعدام صادر شده است.»

او همچنین فغانی را متهم کرد «عامل قتل» چند نفر در تهران در جریان خیزش انقلابی سال ۱۴۰۱ مردم ایران است: «او توانست به دلیل این اتفاقات، پناهندگی سیاسی از استرالیا بگیرد. به دلیل کارهایی که در ایران کرد، خیلی زود مراحل اداری پناهندگی او طی شد.»

رایزن فرهنگی پیشین جمهوری اسلامی در الجزایر، مدعی شد که «جمهوری اسلامی و مردم ایران از فغانی بیزارند. کشور استرالیا که تابع بریتانیاست، او را پذیرفته است. او از طرف فوتبال استرالیا (به جام قهرمانی آسیا) آمد و درحالی داور این بازی بود که آرامش نداشت.»
+3
رأی دهید
-112

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۸
  سعید رحیم زاده - برلین، آلمان

  مملکت رو نگاه. پس معلوم شد این بابا عراقیه و به خاطر کارت قرمز براش پرونده درست کرده. چه مملکتی داریم
  3
  151
  ‌سه شنبه ۱۷ بهمن ۱۴۰۲ - ۲۳:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  مرتیکه کچل بوگندو. خودت حکم سه بار اعدام داری. چرا اینقدر این آشغالزاده ها دوست دارن زر مفت بزنن و از دهنشون بزرگتر ..بخورن؟
  4
  155
  ‌چهارشنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۲ - ۰۰:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  dannni - سوئد، سوئد

  ,چه بی در پیکره این مملکت اولا ایشان پناهندگی نگرفتن اتفاق ایشان هر دو سه ماه ایران هستن برای کلاس داوری بعد ایشان از زمان مهاجرت به استرالیا تابحال دوبار برای لیگ ایران داو ری کردن بعد تو جام جهانی که بعد از خیزش مردم بود برای فدراسیون فوتبال ایران داوری می‌کرد تو قطر
  0
  47
  ‌چهارشنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۲ - ۰۰:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۷
  MahlaTG - ساری، ایران

  اصلا استرالیا چرا باید با یه مشت خاورمیانه ای احمق و نیمه وحشی بازی کنه؟! چه گناهی کردن قاره شون نزدیک ماست. استرالیا باید لاقل با امریکای جنوبی بازی کنه. مگه اسراییل جز اسیا نیست؟!. یا بیشتر ترکیه؟!. استرالیا باید بیاد بیرون واقعا ارزش تداره با این احمق ها کل کل کردن.
  7
  43
  ‌چهارشنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۲ - ۰۰:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  samamos - میدلزبرو، انگلستان

  به چه فلاکتی افتادین که به این حدت و شدت برای عراقی ها میمالین.
  1
  45
  ‌چهارشنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۲ - ۰۱:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۴
  Butler - سیدنی، استرالیا

  داور بین المللی «علیرضا فغانی»، موجب سربلندی و آبرو و افتخار ایرانی ها در جهان فوتبال است. و در حقیقت مردم شریف ایران از امثال تو و رژیم ادمکش جمهوری سلامی بیزارند.
  2
  53
  ‌چهارشنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۲ - ۰۴:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن

  باز یه نکبت صیغه زاده صد بابا ، گُ… زیادی خورد ! اونکه ملت ایران ازش بیزار و میخوان سر به تنش نباشه رهبر الدنگ و مفعولت و دارو دسته حرومی و مزدوران سگ پدر و مادری مثل توست !!
  2
  42
  ‌چهارشنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۲ - ۰۴:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  Herzl - امستردام، هلند

  این بى ناموس و جاسوس سپاه الان مقیم عراق است و چند روز پیش در پیاده روی وفات موسی کاظم شرکت کرده بود حسف گیر آدم حسابی نیفتاد که ....
  1
  42
  ‌چهارشنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۲ - ۰۵:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  سیمرغ ایران - برلین، آلمان

  زر میزنه که مردم ایران از این شخص بیزارند آخه پوفیوز تو بین مردم رای گیری کردی
  2
  41
  ‌چهارشنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۲ - ۰۵:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  Persian2600 - استکهلم، سوئد

  همین حرف و فکر مزخرف تو ح.زاده به سادگی ثابت میکنه که تو یک تازیزاده بیسروپا و زد ایرانی هستی، ج. کش سرراهی
  2
  45
  ‌چهارشنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۲ - ۰۷:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  Persiangulf2535 - لند‌ن، انگلستان

  مشکل جمهوری اسلامی این هست که نمیدونه که الاغ نفهمی مثل تو رو باید ببنده به گاری بجایه اینکه بهش پست رایزن فرهنگی بده که با گفتن همچین خضبلاتی وجهه سیاسی مملکت رو مورد پوزخند قرار بده.
  1
  24
  ‌چهارشنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۲ - ۰۹:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.