محمد نوری‌زاد از زندان: مجتبی خامنه‌ای دزد است

 محمد نوری‌زاد، زندانی سیاسیمحمد نوری‌زاد، زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین، در پرونده‌ای جدید به «۶۱ ماه» حبس محکوم شد. او در تماس تلفنی از زندان با زیر سوال بردن مشروعیت دادگاه، تأکید کرده که به این رأی اعتراض نمی‌کند، بلکه وقتی «دزدی بسیار بزرگ» ببیند، ساکت نمی‌نشیند.

یک منبع نزدیک به خانواده محمد نوری‌زاد، روز یک‌شنبه ۱۵ بهمن به صدای آمریکا گفت این زندانی سیاسی در تماس تلفنی اعلام کرد که به ۶۱ ماه حبس دیگر محکوم شده و به محض این که حرفش را درباره دزدی‌های صورت گرفته توسط مقامات جمهوری اسلامی ادامه داد، «تلفن بلافاصله توسط عوامل زندان» قطع شد.

محمد نوری‌زاد، در این فایل صوتی که به صدای آمریکا رسیده، گفت که «رئیس بند ۶» به او اعلام کرده «به خاطر تلفن‌هایی که در بند ۶ شکستی، ۶۱ ماه به زندان شما افزوده شده» و این زندانی سیاسی به او پاسخ داده که «بودن ما این جا اثبات حقانیت ما است.»

این زندانی سیاسی با بیان این که «من وقتی یک دزدی بسیار بزرگ را می‌بینم ساکت نمی‌نشینم» توضیح داد: «مثلا چیزی قریب به ۹۰ میلیارد تومان پول زندانیان را که در کارتشان بود در کل ایران برداشتند، همه ساکت ماندند. من گوشتکوب برداشتم زدم [تلفن‌ها را] شکستم.»

نوری‌زاد با بیان این که این مسئله موجب شکایت مقامات زندان و حکم ۶۱ ماهه زندان برای او شده، افزود: «[رئیس بند ۶] گفت ابلاغیه‌اش را می‌خواهی؟ گفتم بده پاره‌اش کنم. گفت ۲۰ روز مهلت داری برای اعتراض. گفتم چرا اعتراض کنم؟ دادگاهی که نرفتم، دادگاهی که اصلا نپذیرفتم، برای چی حالا بروم اعتراض بنویسم که چرا ۶۱ ماه برای من زندان بریدی؟»

نوری‌زاد که از امضاکنندگان «بیانیه ۱۴» برای استعفای علی خامنه‌ای و گذار جمهوری اسلامی است، تأکید کرد: «من حرفم این است که مجتبی خامنه‌ای دزد است. باید پاسخگو باشد. قالیباف دزد است، آدمکش است، پرستوپران است. باید پاسخگو باشند. پسر قالیباف دزد است.»

در حالی که محمد نوری‌زاد درباره پرونده پسر قالیباف سخن می‌گفت، ناگهان تلفن زندان قطع شد.
محمد نوری‌زاد از زندان: مجتبی خامنه‌ای دزد استمحمد نوری‌زاد، کارگردان، فیلمنامه‌نویس و روزنامه‌نگار ۶۶ ساله ایرانی در سال‌های اخیر به علت فعالیت‌های مدنی و ملاقات با خانواده‌های زندانیان سیاسی، بارها بازداشت و حبس شده است. او یکی از ۱۴ فعال مدنی است که در خرداد سال ۹۸ با امضای بیانیه‌ای خواستار استعفای علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی شدند.

نوری‌زاد تقریبا دو ماه پس از امضای نامه بازداشت شد و در دادگاه انقلاب اسلامی مشهد به ۱۵ سال زندان، دو سال تبعید به شهرستان ایذه و دو سال ممنوعیت خروج از ایران محکوم شد.

اعتراضات محمد نوری‌زاد در زندان هم ادامه یافت و تا کنون چند پرونده دیگر حین تحمل حبس، برای این زندانی سیاسی گشوده شده است.

او در اردیبهشت سال ۹۹ به یک سال زندان دیگر به دلیل دفاع از حقوق بهائیان ساکن شهرستان ایوانکی در استان سمنان محکوم شد.

نوری‌زاد در مرداد سال ۹۹ در پرونده دیگری در دادگاه کیفری دو مشهد به دلیل حضور در مقابل ساختمان محل برگزاری دادگاه تجدید نظر کمال جعفری یزدی، به «اخلال در نظم عمومی» متهم، و به ۸ ماه حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق و تبعید به طبس و برای اتهام «نشر اکاذیب» به ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد؛ حکمی که در دادگاه تجدیدنظر استان خراسان رضوی نیز تأیید شد.

این فعال مدنی سپس در سال ۹۹ از زندان وکیل‌آباد مشهد به زندان اوین منتقل شد و در ۲۶ آبان ۱۴۰۰، در پی موافقت دادستان با توقف اجرای حکم، از اوین آزاد شد، اما کمی بعد؛ یعنی سوم بهمن همان سال برای گذراندن باقی‌مانده دوران محکومیتش به زندان اوین احضار شد.

محمد نوری‌زاد وقتی که در مسیر بازگشت به زندان اوین بود، در گفت‌وگو با بخش فارسی صدای آمریکا گفت که با ورود به زندان، اعتراضات خود را شروع خواهد کرد و تقاضای مرخصی نخواهد داد.

این زندانی سیاسی، تیر ۱۴۰۲ دوباره بابت پرونده‌ای تازه، به دو سال حبس محکوم شد.
+173
رأی دهید
-11

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  با شهامت صحبت میکنی‌، اما در تعجبم که چرا جوانی که سطل زباله سوزانده دو روز بعد اعدام میشود اما با شما مدارا میکنند. امیدوارم از ترفند‌های پیش از انتخابات نباشد. واگر نه شما هم در کنار آن روسپی که برای گردش به ایران آمده جای داری. در هر صورت، مگر نه اینست که آش این حکومت را خودتان پختید، چقدر خانواده‌هایی‌ که به خاطر "مرگ بر شاه" گفتن شماها عزادار شدند؟!
  28
  83
  یکشنبه ۱۵ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۹:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  کسانی مثل اقای نوریزاد که در داخل ایران برعلیه حکومت فاسد اخوندی مبارزه میکنن در زندان امنیتشان خیلی بیشتر از بیرون امدنشان است!
  6
  63
  یکشنبه ۱۵ بهمن ۱۴۰۲ - ۲۰:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۰
  گور دجال زار می بینم - نیده، ترکیه

  آقای نوریزاد! این دفعه را اشتباه کردی، ۸۵ میلیون قالتاق و دزد میباشند و ایشان شاه دزد هست! شاه ابله میگفت این ملت شاه هستند و من شاهنشاه! ابله نفهمید این قوم لاشی از نوادگان مرتضی علی هستند، نه نوادگان کوروش و داریوش! ظریفی میگفت: آدم احمق همیشه یک پایش در چاله هست و آدم زرنگ جفت پایش! خال این ملت زرنگ باز قالتاق در چاهی که خودش کنده گرفتار شده و بنظر من ترحم بر ملت تیز دندان، ستمکاری بود بر خاک ایران!
  16
  55
  یکشنبه ۱۵ بهمن ۱۴۰۲ - ۲۲:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  زنده باد رضاشاه دوم‌ پهلوی - پاریس، فرانسه
  یک جاسوس همه جانبه!
  19
  21
  دوشنبه ۱۶ بهمن ۱۴۰۲ - ۰۱:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  به امید فردایی بهتر - تهران، ایران
  تازه فهمیدی؟؟!! اصلاً همه ماها رو از هقل داشتنت مأیوس کردی. مشنگ زاده، از اون خمینی گور بگور شده تا هفت پشتش دزد بوده. مگه آخوندی که دزد نباشه یا مفعول نباشه داریم؟؟!! یکی از اساس قبول شدن به حوزه علمیه همزمان مفعول بودن و دزد بودنه، آخوند جماعت با هر دو این خصلت به دنیا میاد. مجتبی که خوبه، کل امامان مسلمونها همگی مفعول زاده و‌دزد بودن. شک داری؟؟!! خمس پاسه یه مشت انسانهای ...گشاده که از دسترنج بقیه استفاده کنن، وگرنه واسه همه تو دنیا کار هست. فقط اسلام آخوند رو‌معرفی کرد به همه دنیا که چه ک.ن گشادایی هستند ‌و چه جماعت مفعول و‌دزدی. برو بگذار چیزی بد نثار وجود مشنگت نکنیم
  12
  27
  دوشنبه ۱۶ بهمن ۱۴۰۲ - ۰۱:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن

  تره به تخمش میره ، خواجه مجتبی به بابای قلمبه ساقش !
  2
  39
  دوشنبه ۱۶ بهمن ۱۴۰۲ - ۰۴:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  آزاذه - تهران، ایران
  خامنه ای دزده قاتله مکاره تو هم همینطور
  13
  23
  دوشنبه ۱۶ بهمن ۱۴۰۲ - ۰۵:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Ginger - چگو، اسپانیا
  از اپوزیسیون داخل ساخت وزارت اطلاعات نمونه آقای آن نوری رب گوجه به صورت زن و خانم نرگس که در زندان است و جایزه برد اما بچه اش خارج است گلشیفته در مراسم او گفت زندانی های سیاسی مثل این اقا در زندان می رقصند و از جنایت خامنه ای نمی گویند بلکه لقب دزد را که خیلی در مقابل قاتل جوانان کوچک است را به جای رهبر به قالیباف می دهد تشکر از اینکه هر از چند گاه یاد آوری می کنید در زندان هستید زنده هستید و چقدر جمهوری اسلامی مهربان است که به شما که لقب دزد به مجی می دهید چلو کباب کوبیده و موبایل هم می دهد همانطور که گلشیفته و مصینژاد در قالب اپوزسیون ارسالی نمونه هنرمند و نمونه خبرنگار م برای زدن شاهنشاهی به خارج ارسال شده اند
  6
  17
  دوشنبه ۱۶ بهمن ۱۴۰۲ - ۰۷:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.