احمد خاتمی: در زمان پهلوی مخالفان را در قفس‌ شیرهای گرسنه می‌‌انداختند

روزیاتو نوشت: صحبت های احمد خاتمی امام جمعه موقت تهران در خطبه‌ های نماز جمعه ی تهران درباره ی «انداختن برخی مخالفان شاه در قفس شیرهای گرسنه در دوران رژیم پهلوی» بازتاب گسترده ای داشته است.

خطیب نماز جمعه ی تهران با بیان اینکه هم دولت قاجار و هم دولت ۵۷ ساله منفور پهلوی فرهنگشان تحت الحمایه بودن بود، اظهار کرد: انگلیس رضاخان و پس از آن پسرش را سر کار آورد و از سال ۱۳۳۲ کشور سرسپرده آمریکا بود و شاه خودش در کتاب پاسخ به تاریخ نوشته است که ای کاش این همه نوکری آمریکا را نکرده بودم.

وی افزود: با پیروزی انقلاب بزرگ اسلامی گفتمان بردگی به فضل خدا از بین رفت و کشور مستقل شد.

خاتمی با بیان اینکه یکی از ویژگی‌های انقلاب اسلامی تغییر گفتمان بردگی، زیر سلطه بودن و تحت الحمایه بودن به گفتمان استقلال بود، گفت: به صراحت می‌گویم و افتخار می‌کنیم امروز مستقل‌ترین کشور جهان، جمهوری اسلامی ایران است.

در ادامه با بیان اینکه با انقلاب اسلامی گفتمان طاغوت و استبداد و خفقان تغییر کرد، گفت: نسل بعد از انقلاب ندیدند که چه‌ها به این ملت گذشت. اوضاع چنین بود که اگر به شاه نمی‌گفتند اعلیحضرت شاهنشاه آریامهر به جرم اهانت به زندان می‌افتادند. حتی اجازه نمی‌دادند که بر منبرها نام امام به زبان بیاید. حتی برخی از مخالفان شاه را در قفس‌های شیرهای گرسنه باغ وحش می‌انداختند. در این رابطه آیت الله فاضل لنکرانی می‌گوید کسانی که قدر نظام جمهوری اسلامی را نمی‌دانند به این خاطر است که طاغوت را ندیده‌اند و خبر ندارند در آن دوره سیاه چه خبر بوده است و استبداد و دیکتاتوری حرف اول را می‌زد.

وبسایت خبری «عصر ایران» در رابطه با صحبت های احمد خاتمی درباره ی «انداختن برخی مخالفان شاه در قفس شیرهای گرسنه در دوران رژیم پهلوی» نوشته است:

سخنان حجت‌الاسلام سید احمد خاتمی در خطبه‌های نماز جمعه تهران و این ادعا که «در رژیم گذشته برخی مخالفان شاه را در قفس‌های شیرهای گرسنه می‌انداختند» بازتاب گسترده‌ای در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی داشته و برخی پرسیده‌اند اگر واقعیت ندارد چرا بر زبان آورده و اگر درست است نام این افراد چه بوده و چرا خانواده‌های آنان سخنی نگفته‌اند؟

واقعیت این است که آنچه آقای احمد خاتمی گفته را برخی در سال‌های پیش از انقلاب مطرح می‌کردند و بیشتر هم در تهران شنیده می‌شد و با توجه به این که ایشان در زمره چهره‌های درجه اول و حتی دوم انقلاب نبوده و بعد از درگذشت امام وارد صحنه اصلی کشور شده و چندان با مبارزان حشر و نشر نداشته و سن او هم چندان اقتضا نمی کرده احتمالا باید در زمره شنیده‌های ایشان باشد.

ولی این حکایت از کجا آب می‌خورَد؟ در همان زمان هم قضیه مربوط به پار‌ک خُرم بود. صاحب پارک خُرم فردی بی‌پرنسیب به نام رحیم‌علی خرم بود که در مقاطعه‌کاری‌ها با دربار ارتباط پیدا کرده بود و انواع فسادها و فسق و فجورها به او نسبت داده می‌شد.

در جریان پیروزی انقلاب او دستگیر و محاکمه و به اعدام محکوم و حکم هم اجرا شد. پارک خرم را هم مصادره کردند و تحویل بنیاد دادند و اسم آن از خرم شد ارم تا به لحاظ آوایی هم نزدیک باشد!

روزنامه اطلاعات در تاریخ ۱۹ اردیبهشت ۱۳۵۸ مشروح محاکمه او به اتفاق حبیب‌الله القانیان، سپهبد سعادت‌مند و دکتر محمد بقایی یزدی پزشک ویژه ساواک را منتشر کرد و خبر داد هر ۴ نفر صبح همان روز اعدام شدند.

در بخشی از محاکمه رحیم‌علی خرم از شاهدان خواسته می‌شود شهادت دهند و قضیه شیرهای قفس‌ها را یکی از کارکنان پارک خرم به عنوان شاهد مطرح می‌کند و چون از قبل هم زمینه ذهنی آن وجود داشت اثر زیادی گذاشت و انکار خُرم برای تغییر نظر افکار عمومی فایده نداشت.

آن بخش از گزارش اطلاعات چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۵۸ در صفحه ۲ از این قرار است:

«در این موقع بنا به درخواست معاون دادستان، یکی از کارکنان پارک خرم با سوگند به کلام‌الله مجید علیه خرم شهادت داد. ‌وی گفت: با چشم‌های خودم دیدم شخصی به رفتار نگهبانان پارک خُرم اعتراض کرد و نگهبانان او را جلوی دو شیر درنده خُرم که در پارک نگه‌داری می‌شد افکندند و شیرها آن شخص را پاره پاره کردند. بعد نگهبانان، جسد پاره‌پاره شده آن شخص را به بیرون پارک بردند و سر به نیست کردند.یک بار دیگر وقتی که به سردخانه پارک رفتم که مخصوص نگه‌داری مواد غذایی بود دو جسد انسان را دیدم.»

چنانچه ملاحظه کردید کل داستان دریده شدن در قفس شیر مربوط به دادگاه رحیم‌علی خرم است و شایعات قبلی هم باز به خرم مربوط بود و جای دیگری چنین موضوعی و ادعایی ثبت و ضبط نشده و آقای احمد خاتمی هم که سال ۵۸ جوان ۱۸ یا ۱۹ ساله‌ای بوده احتمالا یا در روزنامه اطلاعات خوانده یا پیش از انقلاب از کسی به عنوان شایعه شنیده بود.

یکی دیگر از شایعات پیش از انقلاب این بود که جوانان را در زیر زمین فروشگاه بزرگ ایران در سه راه شاه (‌چهارراه جمهوری فعلی) که درسال های منتهی به انقلاب تعطیل و بلامصرف بود شکنجه می‌کنند و در روز ۲۲ بهمن ۵۷ برخی از انقلابیون به سمت آن هجوم بردند شاید با این تصور که مثل زندان باستیل افرادی در آن محبوس‌اند ولی جز یک ساختمان متروکه ندیدند و این شایعه هم باطل و ۱۵ سال بعد به فروشگاه رفاه تبدیل شد.
+2
رأی دهید
-85

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۶
  فیل دانا - سیدنی ، استرالیا

  تا کم میارن تو هر زمینه از چیز خاندان پهلوی بالا میرن و سر میخورن. دوران حکومتتون یه اندازه شده جنابت کارهای عصر حجری، به یه پیشرفت مثل اون خاندان اشاره کن بجای خالی بندی
  1
  87
  شنبه ۱۴ بهمن ۱۴۰۲ - ۰۹:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  arian1 - ابادان، ایران

  وقتی به چهره کثیف و تهوع آور این آخوند شیاد نگاه می کنیم ما را به یاد یک جانور وحشی و آدمخوار می اندازد که ممکن است باعث ترس در انسان‌ها بشود و حالا این جانور دیوانه از زمان و حکومتی صحبت می کند که باعث افتخار ایران و ایرانیان در صد سال اخیر بوده است
  10
  85
  شنبه ۱۴ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۰:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  Persian2600 - استکهلم، سوئد

  گیریم که این گ.خوری تو آخوندک بیسرو پا ابله درست باشه ولی به فرض اگر هم اینطور بوده باید اون کار بیشتر و انجام میشد تا شما ح.زاده های اسلام زده و دزد و فاسد وحشی در نطفه خفه میشدید که الان مردم ایران این حال و روز رو نمیداشتند.
  4
  75
  شنبه ۱۴ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۰:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  saeed scotland - لاس وگاس، ایالات متحده امریکا

  الان هم جلوی کفتارهای بسیجی می اندازند
  1
  62
  شنبه ۱۴ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۰:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان

  راست میگه مثلا مادر ایشون یک هفته تو قفس کرگدن بوده بعد لز بیمار شدن کرگدن انداختنش تو قفس میمون‌ها، گروهای مدافع حیوانات ب دا لز بیمار شدن چند میمون هم دست به اعتراض زدنو و دست آخر نامی جونش را فرستادن حوزه تولید و پروار اخوند در نجف و اونجا نقش کیسه کشی در حمام مردانه را عهده دار بود.در مورد شباهت ترکیبی این اخوندک به چندین جانور باعث بروز شایعاتی شده بوده که امام زمان به خواب سعید طوسی و ثقتی آمده و گفته مامی ایشون از اونهاست
  6
  53
  شنبه ۱۴ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۱:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن

  همون معامله شیرهای گرسنه به اونجای آخوند دروغگو !!
  4
  56
  شنبه ۱۴ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۲:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.