دو نوجوان بریتانیایی به جرم قتل یک دختر تراجنسیتی به حبس ابد محکوم شدند

مراسم تدفین برایانا جای دختر تراجنسیتی ۱۶ ساله که قربانی قتلی کم‌سابقه شددادگاهی در بریتانیا روز جمعه دو نوجوان را به دلیل قتل برایانا جای، دختر تراجنسیتی ۱۶ ساله، به حبس‌ابد محکوم کرد. این دو نفر فوریه سال پیش برایانا جای را به طرز فجیعی در شمال غربی انگلستان به قتل رسانده‌ بودند.
برایانا جایروز جمعه دو نوجوان به جرم قتل "دیوانه‌وار و وحشیانه برایانا جای، دختر تراجنسیتی ۱۶ ساله، به حبس‌ابد محکوم شدند. این دو نوجوان، فوریه سال گذشته برایانا جی را در وارینگتون واقع در شمال غربی انگلستان به قتل رسانده‌ بودند.
این دو نفر که نام آن‌ها برای نخستین بار و پس از موافقت قاضی پرونده با لغو حکم ناشناس ماندن آن‌ها مشخص شد، برایانا جای را با وارد کردن "۲۸ ضربه چاقو به سر، گردن، پشت و قفسه سینه" به قتل رسانده بودند.
عکس آرشیو از یافتن جنازه دختر تراجنسیتی ۱۶ ساله به نام "برایانا جای" در وارینگتون بریتانیااین پرونده پس از رسانه‌ای شدن و در پی کشف جسد مقتول توسط افرادی که سگ خود را برای گردش به پارک برده بودند، افکار عمومی در بریتانیا را با شوک گسترده‌ای مواجه کرد.

در عین حال، عاملان قتل که در زمان ارتکاب جنایت، ۱۵ ساله بودند به دلیل آن که زیر سن قانونی بودند ناشناس باقی ماندند.

در بریتانیا معمولا افراد زیر ۱۸ سال در جریان محاکمه ناشناس باقی می‌مانند، اگرچه رسانه‌ها می‌توانند در موارد جدی و در صورت محکومیت افراد، این محدودیت را به چالش بکشند.

هیات منصفه‌ای متشکل از هفت مرد و پنج زن پس از یک محاکمه چهار هفته‌ای در دادگاه سلطنتی منچستر، این دو نوجوان را که اکنون ۱۶ ساله هستند، پس از نزدیک به پنج ساعت بحث و بررسی، مجرم شناخت.

قاضی آماندا یپ، پیش از صدور حکم و پیش از آن که این دو نفر به زندان بازگردانده شوند، خطاب به آن‌ها گفت که او باید برای محکومیت آن‌ها "حبس ابد" تعیین کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، قاضی پرونده در ادامه افزود: «حکمی که باید صادر کنم کمترین مدت زمانی است که شما باید تا زمان آزادی در زندان سپری کنید.»
قاتلان از شکنجه لذت می‌بردند
در جریان محاکمه این دو نوجوان در دادگاه، مشخص شد که متهمان چگونه در روزها و هفته‌های پیش از قتل برایانا جای، درباره کشتن او صحبت کرده بودند.

هیات منصفه در جلسات دادگاه دریافت که یکی از متهمان، که به نام "دختر ایکس" شناخته می‌شود، یک برنامه مرورگر اینترنتی را دانلود کرده بود که به او امکان می‌داد فیلم‌های شکنجه و قتل افراد واقعی در "اتاق‌های قرمز" را در "‌دارک‌وب" تماشا کند.

در جلسات دادگاه همچنین مشخص شد که او به قاتلان زنجیره‌ای علاقه داشته است و روش‌های آن‌ها را یادداشت می‌کرده و همچنین اعتراف کرد که از "خیال‌پردازی تاریک درباره قتل و شکنجه لذت می‌برده است".
مراسم تدفین دختر تراجنسیتی ۱۶ ساله به نام "برایانا جای"این دو نفر همچنین یک "فهرست قتل" از چهار جوان دیگر را نیز تهیه کرده بودند، تا زمانی که برایانا با یکی از قاتلان یعنی "دختر ایکس" آشنا شده و به دغدغه و اشتغال ذهنی او تبدیل می‌شود.

برایانا جای در شبکه اجتماعی تیک‌تاک هزاران دنبال‌کننده داشت، اما شخصا نوجوانی گوشه‌گیر، خجالتی و مضطرب به شمار می‌رفت که با افسردگی دست و پنجه نرم می‌کرد و به ندرت از خانه خارج می‌شد.

اورسولا دویل، معاون دادستان پس از صدور حکم اظهار داشت که این پرونده "یکی از ناراحت‌کننده‌ترین" پرونده‌هایی بوده است که او تاکنون با آن برخورد کرده است. او افزود: «برنامه‌ریزی قاتلان، [میزان] خشونت و سن آن‌ها فراتر از حد تصور است.»
**********************************
 دادگاه بریتانیا هویت دو نوجوان ۱۶ ساله متهم به قتل یک فرد تراجنسیتی را فاش کرد دادگاهی در منچستر با لغو محدودیت‌ها، هویت دو نوجوان ۱۶ ساله متهم به قتل را فاش کرد. آن‌ها حدود یک سال پیش یک نوجوان تراجنسیتی را در شمال غرب بریتانیا به قتل رساندند.
 
طبق قوانین بریتانیا معمولا هویت مجرمان زیر ۱۸ سال تا زمانی که آن‌ها به سن قانونی نرسند، نزد دادگاه مخفی باقی خواهند ماند.
 
قاضی آماندا ییپ، پس از مجرم شناخته شدن این دو متهم، محدودیت‌‌های انتشار هویت را برای اسکارلت جنکینسون و ادی راتکلیف به عنوان قاتلان برایانا گی ۱۶ ساله، لغو کرد.
 
با این حال وکلای این دو استدلال کردند که فاش کردن نام این دو نوجوان پیامدهایی بدی برای آنها در پی خواهد داشت.
 
برایانا روز ۱۱ فوریه ۲۰۲۳ با فریب خوردن از سوی این دو متهم به پارکی در شهر وارینگتون کشانده شد و سپس با ۲۸ ضربه چاقو به سر، گردن، سینه و کمرش، به قتل رسید.
 
خانم جنکینسون و آقای رتکلیف هر دو با مجازات حبس ابد روبرو هستند.
 
پیتر اسپونر، پدر برایانا در بیانیه‌ای به دادگاه گفت که هر چند پدر یک کودک تراجنسیتی بودن کار آسانی نبود اما من «مفتخر دستیابی به زیبایی دیگری» یعنی داشتن «فرزند دختر» بودم.
 
او در ادامه افزود: «ما در حال ایجاد یک رابطه جدید بودیم که این دو قاتل آن را از هر دوی ما گرفتند».
 
متهمان در دادگاه، قتل برایانا را انکار کردند و هریک دیگری را مسئول این چاقو کشی مرگبار دانستند. گفته می‌شود پیش از این آن‌ها هیچ سابقه کیفری نداشته‌اند.
 
آن‌ها ماه گذشته پس از یک محاکمه چهار هفته‌ای در دادگاه کرون منچستر توسط هیئت منصفه مجرم شناخته شدند.
 
براساس اسناد دادگاه، متهمان افرادی باهوش و شیفته خشونت، شکنجه و قاتلان زنجیره‌ای بوده‌اند. آنها هفته‌ها پیش از ارتکاب به این جنایت، چگونگی حمله را در یک نقشه دست‌نویس و پیام‌های تلفنی که توسط کارآگاهان پیدا شد، طراحی کرده بودند.
 
علاوه بر این متهمان درباره کشتن افراد دیگری نیز صحبت کرده بودند، که باعث شد پلیس در اوایل تحقیقات، ترنس هراسی را به عنوان انگیزه قتل برایانا رد کند.
 
استر گی، مادر برایانا، گفت که سخت ترین چیز برای کنار آمدن با قتل فرزندش این است که فکر می‌کرد یکی از متهمان دوست دختر برایانا باشد.
 
او در ادامه افزود برایانا در ۱۱ فوریه پیامکی فرستاد و گفت که قرار است با یکی از دوستانش ملاقات کند.
خانم گی گفت :«تمام آن مدت او را با فریب به سوی مرگ می‌کشاندند و من فکر می‌کردم که او اوقات فوق‌العاده‌ای را با دوستش سپری می‌کند».
+29
رأی دهید
-3

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.