ایتالیا مجوز تولید آرد جیرجیرک برای مصرف انسان را صادر کرد

 جیرجیرک به عنوان یک منبع مغذی پروتئین مطرح استرادیو فردا: یک شرکت ایتالیایی به عنوان اولین شرکت در این کشور موفق به دریافت مجوز تولید غذاهای حاوی آرد جیرجیرک برای مصرف انسان شده است.

شرکت «نوترینسکت» (Nutrinsect) که در ناحیه مارکه در مرکز ایتالیا واقع شده، تاکنون تنها مجاز به فروش آرد جیرجیرک برای مصارف خوراک حیوانات خانگی بود.

«نوترینسکت» از سال ۲۰۲۰، میلیون‌ها جیرجیرک را در کارخانه خود پرورش داده و پس از حرارت دادن و پودر کردن، آنها را به‌صورت آرد منجمد کرده است.

به گفته مدیرعامل این شرکت، طعم این آرد شبیه «دانه‌های کدو تنبل، فندق، و همچنین کمی مانند میگو» است.

اتحادیه اروپا در اوایل سال ۲۰۲۳ فروش برخی حشرات، ازجمله جیرجیرک، ملخ و لارو سوسک‌های شب‌رو را برای مصرف خوراکی انسان تأیید کرد و این امر باعث شد دولت ایتالیا در مورد ماهیت محصولات غذایی این کشور دچار نگرانی شده و یک رشته مقررات پیشنهادی را به تصویب برساند.

یکی از این مقررات پیشنهادی برای جلوگیری از مخلوط کردن آرد حشرات در غذاهای سنتی این کشور مانند پاستا و پیتزا وضع شده زیرا وزارت کشاورزی ایتالیا نگران وضعیت صادرات این محصولات شده است.

با این حال، به دلیل پروتئین بالا و وجود ویتامین‌های زیاد در بدن حشرات، استفاده خوراکی از آنها به‌طور فزاینده به عنوان یک روش پایدار برای به دست آوردن مواد مغذی در نظر گرفته می‌شود.

خوزه فرانچسکو چیانی، مدیرعامل شرکت «نوترینسکت» نیز به رسانه‌ها گفت که هدف این شرکت از تولید آرد جیرجیرک، ارائه منبع پروتئینی جایگزین و پایدار است و با این کار، «یک فصل جدید در تاریخ تغذیه آغاز شده است».

پیش‌بینی می‌شود بازار حشرات خوراکی در اروپا تا سال ۲۰۳۰ میلادی به ۲.۷ میلیارد یورو برسد.
+2
رأی دهید
-12

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.