جام ملت‌های آسیا؛ ایران سوریه را شکست داد اما «زخمی» به ژاپن رسید

با اخراج مهدی طارمی در دقیقه ۹۰، آزمون تنها مهاجم ایران در ادامه مسابقه و وقت‌های اضافی بودبی بی سی: تیم ملی فوتبال مردان ایران با شکست سوریه در ضربات پنالتی راهی مرحله یک چهارم نهایی مسابقات جام ملت های آسیا شد و اکنون باید برای رسیدن به نیمه‌نهایی برابر ژاپن قرار گیرد که در ماه‌های گذشته قوی‌ترین تیم آسیا و پدیده جدید فوتبال جهان لقب گرفته است.

ایران نیمه نخست را با حمله و مالکیت ۸۰ درصدی توپ آغاز کرد اما دفاع مستحکم و فیزیکی سوریه مانع از خلق موقعیت‌های جدی برای ایران شد تا بالاخره در دقیقه ۳۲ شارژ آشکار مهدی طارمی در محوطه جریمه یک پنالتی برای ایران آورد و طارمی با گل کردن آن ایران را یک بر صفر به رختکن برد.

نیمه دوم مسابقه هم با ادامه برتری ایران در مالکیت و خلق موقعیت آغاز شد تا دقیقه ۶۰ که علیرضا بیرانوند در صحنه تک به تک با مهاجم سوری مرتکب خطای پنالتی شد و یک کارت زرد هم دریافت کرد.

پنالتی را شماره ۷ سوریه، عمر خیربین بر خلاف جهت حرکت بیرانوند تبدیل به گل کرد تا دیدار دو تیم یک بر یک مساوی شود و نیم ساعت پایانی حساس‌تر دنبال شود.

تصمیم پنالتی را داوران در اتاق کمک داور ویدیویی تشخیص دادند چرا که قبل از آن کمک داور مسابقه اعلام آفساید کرده بود.

تیم ایران که پس از دریافت گل تساوی تلاش می‌کرد گل دوم را به سوریه بزند و با ورود علی قلی‌زاده یک بار هم بسیار به آن نزدیک شد، در دقیقه ۹۰ بازی با اخراج مهدی طارمی ۱۰ نفره شد.

مهدی طارمی که در اواسط نیمه دوم یک بار به علت شبیه‌سازی در محوطه جریمه سوریه کارت زرد گرفته بود در دقیقه ۹۰ و در حالی که مسابقه تازه وارد ۱۰ دقیقه وقت‌های اضافی شده بود با خطا روی مهاجم سوریه کارت زرد دوم را دریافت کرد و از زمین مسابقه اخراج شد.
بیرانوند پنالتی داد و پنالتی گرفت
دیدار دو تیم که با دو ضربه پنالتی در پایان ۹۰ دقیقه ۱-۱ شده بود در دو نیمه اضافه گلی در بر نداشت تا باز هم ضربات پنالتی تعیین‌کننده برنده شود.

ایران هر ۵ ضربه پنالتی خود را گل کرد اما علیرضا بیرانوند که در دقیقه ۶۰ با خطا روی مهاجم سوریه پنالتی داده بود، موفق شد با مهار پنالتی دوم سوریه اشتباه خود را جبران کند و ایران را به مرحله یک چهارم نهایی ببرد.

این مسابقه در نهایت ۱-۱ در وقت قانونی و پیروزی ۵ بر ۳ ایران در ضربات پنالتی پایان یافت.

ایران روز شنبه باید در مرحله یک چهارم نهایی با ژاپن روبرو شد و این در شرایطی است که ایران یک روز کمتر استراحت خواهد کرد و مهدی طارمی، سوپر ستاره خود را در خط حمله (به علت اخراج) و خلیل شجاع زاده در قلب دفاع (به علت دو کارت زرد) در اختیار نخواهد داشت.
قطر که سال ۲۰۲۲ میزبان جام‌جهانی فوتبال بود اکنون جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۳ را میزبانی می‌کندهشت تیم باقی‌مانده کدامند؟
مسابقه ایران و سوریه آخرین دیدار مرحله یک هشتم این مسابقات بود. امروز - چهارشنبه ۳۱ ژانویه - ساعتی قبل از دیدار ایران، ژاپن توانست به راحتی با نتیجه ۳ بر یک بحرین را شکست دهد.

پیش از آن هم کره جنوبی با شکست عربستان، تاجیکستان با شکست امارات، قطر با شکست فلسطین، ازبکستان با شکست تایلند و استرالیا با شکست مالزی به دور یک چهارم راه پیدا کرده بودند.

به این ترتیب ایران باید روز شنبه برابر ژاپن قرار گیرد تا در صوت پیروزی در نیمه نهایی برابر برنده دیدار قطر و ازبکستان قرار گیرد.

این در حالی است که ژاپن با نمایش خیره کننده خود در جام جهانی سال گذشته و شکست پرگل تیم‌هایی مانند آلمان، خود را مدعی اصلی قهرمانی مسابقات امسال معرفی کرده است.

ایران هم رکورد سه قهرمانی پیاپی در این مسابقات را دارد اما بیش از نیم قرن است که نتوانسته جام ملت‌های آسیا را تصاحب کند.
+8
رأی دهید
-23

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.