اعتصاب گستردە در شهرهای کُردنشین در پی اعدام چهار زندانی سیاسی کُرد

تصویری از اعتصاب‌ها در شهر مریوان در اعتراض به اعدام چهار زندانی سیاسی کُرد- ۱۰ بهمن ۱۴۰۲دویچه وله: همزمان با افزایش جو امنیتی، گزارش‌ها حاکی از اعتصاب گستردە کسبە و بازاریان شهرهای کُردنشین، در اعتراض بە اجرای احکام اعدام چهار زندانی سیاسی کُرد است. واکنش‌های بین‌المللی بە اجرای این احکام نیز ادامە دارد.

در پی فراخوان برخی از احزاب و سازمان‌های حقوق بشری کُردی و در اعتراض بە اجرای احکام اعدام پژمان فاتحی، محسن مظلوم، محمد فرامرزی و وفا آذربار، چهار زندانی سیاسی کُرد توسط جمهوری اسلامی، اعتصاب گستردە عمومی در مناطق کُردنشین ایران در جریان است.

بر ا‌ساس تصاویر منتشر شدە در شبکه‌های اجتماعی دستکم کسبە و بازاریان شهرهای مهاباد، بوکان، پیرانشهر، سردشت، سقز، روانسر، مریوان، دهگلان، دیواندرە، کامیاران و سنندج در اعتصاب هستند. همچنین گزارش‌ها اعتصاب بخشی از بازاریان برخی از شهرهای دیگر را نیز تائید می‌کنند.
یک شاهد عینی از مهاباد، در گفت‌وگو با دویچە ولە فارسی گفت: «اجرای احکام اعدام چهار زندانی سیاسی کُرد مردم را به شدت خشمگین کردە است. در حال حاضر کسبە و بازاریان مهاباد در اعتصاب کامل بە سر می‌برند. همزمان نیروهای امنیتی بە شکل گستردە در سطح شهر پراکنده شدەاند».
گزارش‌ها از بوکان نیز حاکی از اعتصاب کامل کسبە و بازایان است. در همین حال تصاویر منتشر شدە نشان می‌دهد کە علی‌رغم فضای بە شدت امنیتی، صدها نفر از شهروندان بوکان با تجمع مقابل خانه مادری محمد فرامرزی با خانوادە این زندانی اعدام‌شدە همدردی کردەاند.
یک شهروند بوکانی در گفت‌وگو با دویچە وله گفت: «فضای شهر بە شدت امنیتی است و هر لحظه امکان بروز اعتراض و خشونت از سوی نیروهای امنیتی وجود دارد. تمامی خیابان‌ها و معابر شهر توسط نیروهای امنیتی اشغال شدە است. اما با این وجود صدها نفر از شهروندان خود را بە مقابل خانه محمد فرامرزی رساندەاند».
گزارش‌ها از روستای الک شهرستان کامیاران، محل تولد پژمان فاتحی نیز حاکی از برگزاری مراسم ترحیم با حضور گستردە مردم است.
در سنندج نیز اعتصاب گسترده در جریان است. یک شاهد عینی در گفت‌وگو با دویچە ولە فارسی ضمن تائید این موضوع از "پرواز مداوم هلی‌کوپترهای سپاه" بر فراز این شهر خبر داد.
روز دوشنبه ٢٩ ژانویه (٩ بهمن)، قوە قضائیه جمهوری اسلامی، علی‌رغم مخالت‌های بین‌المللی، حکم اعدام پژمان فاتحی، محسن مظلوم، محمد فرامرزی و وفا آذربار را در زندان قزلحصار کرج به اجرا درآمد. اجرای این احکام واکنش‌های گستردە داخلی و بین‌المللی بە همراه داشت.
در واکنش به اجرای این احکام، عبدالله مهتدی، دبیر کل حزب کومله کردستان ایران در واکنش به اعدام چهار عضو حزب خود ضمن همدردی با خانوادە اعدام‌شدگان از شهروندان کُرد خواست کە روز سه‌شنبه اعتصاب کنند.

سازمان کردستان حزب کمونیست ایران (کومله)  نیز با انتشار بیانیەای به این فراخوان پیوست. همچنین دستکم شش سازمان حقوق‌بشری کُردی نیز طی بیانیەای مشترک از مردم خواستند کە اقدام بە اعتصاب کنند.
ممانعت از تحویل جسد اعدام‌شدگان بە خانوادە‌هایشان
اعتصاب کسبە و بازاریان شهرهای کُردنشین در حالی انجام می‌پذیرد کە جوانا طیمسی، همسر محسن مظلوم یکی از چهار زندانی سیاسی اعدام‌شدە توسط جمهوری اسلامی، در شبکه اجتماعی اکس (توییتر سابق) خبر دادە کە "رژیم جمهوری اسلامی از تحویل جسد اعدام‌شدگان ممانعت کردە است".

او در توییت خود نوشت: «رژیم جنایتکار جمھوری اسلامی از تحویل جسد بی‌جان فرزندانمان ممانعت کردە و بە خانوادەھا ابلاغ کردەاند کە خودشان در مکانی نامشخص دفن خواھند کرد ننگ بر جنایات و رژیم خونخوارتان. از جسد قهرمانانمان هم هراس دارند».
آمریکا اجرای احکام اعدام زندانیان سیاسی کُرد را محکوم کرد
آبرام پالی، معاون نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران بە اعدام چهار زندانی سیاسی کُرد واکنش نشان داد. او در صفحه خود در شبکه اجتماعی اکس نوشت: «ما اعدام چهار شهروند کُرد ایرانی توسط رژیم ایران را کە بر ا‌ساس گزارش‌ها شکنجە شدەاند و ناعادلانه محاکمه شدند، محکوم می‌کنیم».

پالی در ادامە افزود: «اجرای این احکام بی‌اعتنایی رژیم [جمهوری اسلامی] بە حقوق‌ بشر را نشان می‌دهد. ما کماکان ایران را به دلیل نقض حقوق‌ بشر مورد بازخواست قرار خواهیم داد».

دبیرکل عفو بین‌الملل: جامعه جهانی برای توقف اعدام بە ایران فشار بیاورد

اگنس کالامار، دبیرکل عفو بین‌الملل نیز بە اجرای احکام اعدام چهار تن زندانیان سیاسی در ایران واکنش نشان دادە است.

او در یک پست در شبکه اجتماعی اکس، ضمن خودسرانه خواندن اجرای این احکام گفتە است: «جامعه جهانی باید کشتار و استفادە روز افزون از مجازات اعدام در ایران را به عنوان ابزار سرکوب محکوم کند و برای تعلیق فوری احکام اعدام و برچیدین اعدام [به ایران] فشار بیاورد».

پیشتر سازمان عفو بین‌الملل در فراخوانی فوری از مقامات جمهوری اسلامی ایران خواستە بود کە احکام اعدام این چهار زندانی سیاسی را لغو کند و پس از اجرای آن نیز، این اقدام را به شدت محکوم کرد.
+16
رأی دهید
-0

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۲
  universe123 - لندن، انگلستان
  کردها نباید بخاطر افوام دیگر ایران فداکاری کنند. بس است. اونور ایران مردم حال میکنن. مردم تو شهرهای غیر کرد کاری نمیکنند و حتی میشه گفت با لجن زادها همکاری میکنند. این همه کرد اعدامی داریم که برای آزادی ایراندمبارزه کردند. چرا مردم شهرهای دیگر فقط تماشاگر هستن. لعنت بر آنهایی که کاری نمیکنند و منتظرن دیگران بخصوص کردها کشته بشن تا ایران آزاد بشود.
  0
  8
  ‌چهارشنبه ۱۱ بهمن ۱۴۰۲ - ۰۱:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.