مایک پمپیو در کنگره امریکا: نمی‌شود به ایت‌الله پول بدهید چون صرف تروریسم می‌شود

 مایک پمپئو (راست) و لئون پانه‌تا.صدای آمریکا: یک کمیته کنگره آمریکا روز سه شنبه میزبان لئون پانه‌تا، رئیس سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا و وزیر سابق دفاع آمریکا، و مایک پمپئو، وزیر سابق امورخارجه آمریکا و رئیس سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا بود. در این جلسه رابطه چین با روسیه و جمهوری اسلامی ایران بررسی شد.

پمپئو گفت به عقیده او دنیا سه سال قبل امن‌تر بود. او گفت وقتی آمریکا قاسم سلیمانی را حذف کرد بازدارندگی را به طور موقت بازسازی کرد. او گفت نمی توانید با آیت‌الله (اشاره به جمهوری اسلامی) مذاکره کنید و به آن پول دهید چون پول صرف تروریسم می شود.
مایک پمپئو همچنین گفت انگیزه اصلی چین ایدئولوژیک است. او گفت شی جین پینگ یک ایدئولوژی مارکسیست-لنینستی را دنبال می‌کند و انگیزه او فقط اقتصادی نیست. پمپئو گفت شی جین پینگ دنبال قدرت بیشتر برای «حزب کمونیست چین» است.

پمپئو در بخش دیگری از سخنانش افزود پهپاد‌های حکومت ایران به روسیه می‌رود که اوکراینی‌ها را بکشد و تراشه‌ها برای پهپاد‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد و نفت ایران به چین می‌رود و این بازیگران برای خدشه دار کردن مواردی که برای آمریکا اهمیت دارد تلاش می‌کنند.

او گفت نباید بگذاریم دشمنان ما از تحریم‌ها فرار کنند. آقای پمپئو گفت آمریکا باید در مورد اقلام دارای کاربرد چندگانه در خصوص چین تصمیم بگیرد.

لئون پانه‌تا نیز در بخشی از سخنانش گفت رهبر چین از هر فرصتی برای خدشه دار کردن ثبات غرب استفاده می‌کند.

او گفت چین می‌خواهد زرادخانه تسلیحات هسته‌ای خود را گسترش دهد و ارتشی داشته باشد که توسل به زور را راحت‌تر کند.

لئون پانه‌تا با اشاره به روسیه و چین و جمهوری اسلامی ایران گفت آنها با هم همکاری می‌کنند.
او در عین حال گفت رهبران «خودکامه» خیلی اهل ائتلاف‌سازی نیستند و این به نفع آمریکا است و ایالات متحده باید ائتلاف خود را با ناتو و متحدان و کشورهای عرب میانه رو تقویت کند.

لئون پانه‌تا همچنین تاکید کرد که لازم است قانون‌گذاران کنگره آمریکا طرح تصویب بودجه اضافی در خصوص کمک‌ به اوکراین و تایوان را تصویب کنند و تصویب نکردن آن پیامی غلط به روسیه و چین می‌فرستد.

او گفت نمی‌توان در خصوص اوکراین ضعیف بود و همزمان در مقابل روسیه قوی بود.

او گفت بازدارندگی آمریکا در مقابل چین هم باید اقتصادی و هم نظامی باشد.

لئون پانه‌تا گفت قدردان رئیس جمهوری آمریکا، جو بایدن، و متحدان‌ آمریکا در ناتو است که در مقابل پوتین خط و نشان کشیدند. او گفت آن خط و نشان‌ها پیامی مهم خطاب به رئیس جمهوری چین در باره تایوان نیز بود.

نمایندگان کنگره هم در اظهارات خود روی تهدیداتی که از جانب چین متوجه آمریکا و متحدان آمریکا نظیر تایوان است، تمرکز کردند که از آن جمله می‌توان به سرقت‌های فنی و مالکیت معنوی، جاسوسی‌های تکنولوژی و همچنین کارزارهای پخش گسترده اطلاعات گمراه کننده به ویژه با استفاده از هوش مصنوعی اشاره کرد.
+36
رأی دهید
-8

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۲
  paksan - ایران، ایران
  من اگر جای جو بایدن بودم بدون تاخیر وزیر خارجه فعلی را اخراج میکردم. یکی از نمادهای ضعف و پایه های ضعیف حکومت آمریکا دقیقا وزیر فعلی خارجه آمریکاست که در حد یک پادو و خبر خوان اخبار عمل میکنه و همیشه از همه چیز عقب هستش. من اگر جای جو بایدن بودم سریع مایک پمپو رو میگذاشتم و به نظر من آمریکا باید در زمانه ای که شغالها و گرگها میدان دار شدند اژدها و ببر باشه وگرنه اسیر تارهایی میشه که برای اخلاقیات سیاسی خودش بافته در حالیکه طرفهای مقابل ارزشی برای این اخلاقیات قائل نیستند یا اینکه بایدن باید منتظر باشه که توسط مردم برکنار بشه.
  2
  8
  ‌سه شنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۸:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.