خامنه‌ای وضعیت نامناسب کسب‌وکار در ایران را به‌دلیل عمل نکردن به تذکراتش دانست

ایندیپندنت فارسی: علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، روز سه‌شنبه دهم بهمن، با حضور در جمعی که فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان معرفی شدند، تاکید کرد که اگر دولت به تذکراتش عمل می‌کرد، اکنون وضعیت فضای کسب و کار بهتر می‌بود.

به گزارش پایگاه خبری خامنه‌ای، او با تاکید بر اینکه «مهم‌ترین وظیفه دولت بهبود فضای کسب و کار و برطرف کردن موانع آن است»، افزود: «ابراز نارضایتی برخی تولیدکنندگان نشان‌دهنده عمل نکردن دولت به تذکراتی است که سال گذشته در چنین دیداری خطاب به دولتمردان بیان شده بود.»

رهبر جمهوری اسلامی با ادعای اینکه بنگاه‌های بزرگ تولیدیِ بخش خصوصی رشد چشمگیری یافته‌اند، به «مسائل محدودکننده‌ای مانند تحریم‌ها و کم‌کاری برخی دولت‌های گذشته» اشاره کرد و افزود: «تلاش و پیشرفت بخش خصوصی با وجود چنین موانعی، انسان را امیدوار می‌کند که این بخش قادر است ایران را به رشد مطلوب برنامه پنج‌ساله هفتم یعنی رشد ۸ درصد برساند.»

او در عین حال، ناترازی در مسائلی مانند آب، سوخت، برق و عرصه‌های دیگر را مانع کارهای بزرگ خواند و خواستار نظارت دولت برای حمایت از بخش خصوصی شد.

برخی سوءاستفاده‌ها در اجرای سیاست‌های اصلی ۴۴، نمونه‌ای از مشکلاتی بود که خامنه‌ای به آن اشاره و تاکید کرد: «در روند اجرای سیاست‌های اصل ۴۴، کارهای بی‌قاعده‌ای انجام شد که هم به بنگاه‌ها، هم به کشور و هم به مردم ضربه زد.»

رهبر جمهوری اسلامی در ادامه گفته‌هایش وانمود کرد که منتقد اعطای منابع به «شرکت‌های خاص و زرنگ» است و افزود: «محدودیت ایجادشده در منابع تخصیصی بانک‌ها به فعالان تولیدی، نباید متوجه بنگاه‌های کوچک و متوسط شود؛ نه اینکه همین منابع محدود هم به شرکت‌های دولتی یا شرکت‌های خاص و زرنگ با ارتباطات گسترده داده شود که مدیریت اصلی حل این مشکل با بانک مرکزی است.»

او که تلاش می‌کرد مسئولیت وضعیت نامناسب فضای کسب و کار را بر گردن نهادهای مختلف بیندازد، تاکید کرد: «برخی موانع بهبود فضای کسب و کار هم مربوط به بیرون دولت از جمله دستگاه قضایی یا قوای مسلح است. سران قوا اینگونه موانع را حل و فصل کنند و اگر به هر دلیلی نشد، به رهبری منتقل کنند.»

خامنه‌ای در اظهارات تازه‌اش اعتراف کرد که تحریم‌ها به اقتصاد ایران ضربه زده است و در عین حال مدعی شد که پیشرفت‌های علمی از جمله در بخش فضایی و پرتاب ماهواره ناشی از تحریم‌ها و محدودیت‌ها است.

اظهار امیدواری رهبر جمهوری اسلامی درباره بهبود وضعیت اقتصادی و فضای تولید، درست در روزی انجام شد که احتمال اقدام نظامی آمریکا علیه ایران نرخ دلار را به ۶۰ هزار تومان رساند.

شیب صعودی نرخ انواع ارز در ایران از حمله هفتم اکتبر حماس به اسرائیل آغاز شد ولی در هفته‌های اخیر، به‌دلیل افزایش سطح تنش‌ها در دریای سرخ و حمله‌های هوایی سپاه پاسداران به اهدافی در کشورهای همسایه، سرعت بیشتری پیدا کرد. در همین حال، تلاطم در بازار طلا نیز همچنان ادامه دارد و قیمت‌ها مدام در نوسان‌اند.

جمشید اسدی، اقتصاد‌دان، درباره سقوط آزاد ارزش ریال در برابر دلار و افزایش دائمی قیمت ارزهای خارجی در بازار ایران، به ایندیپندنت فارسی گفت: «اقتصاد فروپاشیده کشور عامل این نابسامانی است و تنش‌های سیاسی و ناآرامی‌ها در خاورمیانه صرفا یک عامل جانبی در این ماجرا است».

این پژوهشگر و استاد دانشگاه در پاریس، درباره سیر صعودی قیمت دلار و حد و مرز آن افزود: «این روندی ادامه‌دار است و شرایط به مراتب بحرانی‌تری برای اقتصاد و معیشت مردم در پیش است.»

او همچنین تاکید کرد که هجوم مردم برای خرید ارز، به معنای کوچ سرمایه‌گذاری شهروندان داخل کشور و خارج شدن پول آن‌ها از چرخه اقتصادی ایران است.
+9
رأی دهید
-123

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  قوقولی مقولی - مادرید، اسپانیا

  . مردیکه پفیوز چند میلیون ایرانی رو آواره و فقیر و به کشتن دادی و کشور رو به خاک سیاه نشوندی حالا آمدی اینهمه بدبختی رو بندازی گردن اینو اون، امیدوارم ملت ایران مرگ دردناک تو او ح. ها تو به زودی ببینن .
  0
  133
  ‌سه شنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۴:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  اگر میبینی یک کاری یک صدم درصد داره درست جلو میره، مطمئن باش به حرفت گوش نکردن مرتیکه مفعول دشمن ایرانی
  1
  121
  ‌سه شنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۵:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  عذر خواهی و .. خوردن که تو فرهنگ تو هرومزاده که نیست حداقل برو گم شو بزار یه کار بلد بیاد سر کار و منظورم از کار بلد توله هرومزاده و دزدت نیست . خاک بر سرت که خودت داری میگی کسی به حرفت گوش نکرده . آدم حسابت نمیکنند آخه
  1
  117
  ‌سه شنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۵:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  samamos - میدلزبرو، انگلستان

  نه اینکه دکترای اقتصاد داری و هر چی متخصص هست مسئولیت دارن، از جن ها مشورت بگیر کجای کار لنگ میزنه ضحاک خوناشام
  1
  59
  ‌سه شنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۵:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  یا فاطمه زهرا - برابراند ، دانمارک

  برای همین هست که بارها و بارها گفته‌ام سخنان رهبر معظم ولی فقیه حجت است. اومید دارم که بر سر عقل آمده و شنوایی کنند.
  66
  5
  ‌سه شنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۶:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  سیمرغ ایران - برلین، آلمان

  خوب بی وجود اگر کسی به حرفت گوش نمیده پس لولو سر خرمنی؟ این پوفیوز هر روز برای دور نگه داشتن اجل از خودش کلی خرج رو دست ملت میزاره آخرش هم میگه کسی به حرفم عمل نمیکنه آخه تو به چه دردی میخوری
  1
  53
  ‌سه شنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۶:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  خشایار1980 - شیراز، ایران

  همین وضعیت اسفبار اقتصادی تو را به جایی برسونه که دیگه رضا پهلوی و نوچه هاش هم نتونند برات کاری کنند
  45
  5
  ‌سه شنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۶:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  اقتصاد مال خَرَه
  3
  44
  ‌سه شنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۷:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  مهدی52 - روتردام، هلند
  این مردک واقعا مریض روانیه !!! ملت شک نکنید ، وای به حال مملکتی که یک بیمار روانی خودشیفته که نا این حد در نشئگی قدرت و سروت و توهم به سر میبره.
  0
  16
  ‌سه شنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۷:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  Hassan1479 - تهران، ایران
  این الاغ(خامنه ای) فکر میکنه عقل کل هست و در تمام امور صاحب نظر میباشد . تمام خرابکاری مملکت زیر سر همین مردک متوهم میباشد ، در توهمات جدید اش ، هم که با خدا مراوده نزدک داشته است .یک مشت دزد شارلاتان خلافکار به رهبری خامنه ای تمام امور مملکت ( هر سه قوه) را بدست گرفته اند و هرچه نکبت و بدبختی توی دنیا وجود داشته(فقر،فلاکت،دزدی قتل، فساد) توی سر ملت ایران پیاده کرده اند
  0
  16
  ‌سه شنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۹:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  یا فاطمه زهرا - برابراند ، دانمارک
  سخنان فقیه "نظر" است پس تو همون "تحت نظر" باش برات بهتره! فقط یادت نره شل کنی
  0
  17
  ‌سه شنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۲ - ۲۰:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد
  اگه قرار بود ملت به حرفات گوش بدن که الان جملگی اُبنه ای بودند!
  0
  16
  ‌سه شنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۲ - ۲۱:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  پیر خردمند - تورونتو، کانادا
  لابد میخواد بگه که خدا مملکت داری یادش داده اما ملت گوش ندادن به حرف هاش . تریاک خوب تو را عالم مملکت داری نمی کنه سد علی گدا خامنه ای دزد، قاتل ، خاین به مملکت ایران.
  0
  13
  ‌سه شنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۲ - ۲۲:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  antifascism - تهران، ایران
  بالای 70سال مغز شدیدا افت میکنه. این انگلها ماتحت خودشونو نمیتونن بشورن ادعای جهانی دارن
  0
  0
  ‌چهارشنبه ۱۱ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۵:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  یا فاطمه زهرا - برابراند ، دانمارک
  antifascism - تهران، ایران
  پس زود پیر شده‌ای!
  0
  0
  ‌چهارشنبه ۱۱ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۹:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.