دبیرکل ناتو: ایران در داخل سرکوبگر و در خارج تهاجمی عمل می‌کند

یورونیوز: ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو در نشست خبری مشترک خود با آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا در واشنگتن از تلاش‌های ایران و نیروهای نیابتی‌اش برای ناپایدار ساختن منطقه خاورمیانه انتقاد و تاکید کرد: «تهران در داخل سرکوبگر و در خارج تهاجمی عمل می‌کند.»

 دبیرکل ناتو در روزهایی که وزیر خارجه آمریکا وضعیت حاکم بر منطقه را خطرناک‌تر از سال ۱۹۷۳ و جنگ اعراب علیه اسرائیل می‌داند، به نقش پررنگ ایران در «ناپایدارسازی» منطقه اشاره دارد و می‌گوید از تلاش ایالات متحده برای مقابله با خطرات احتمالی در منطقه استقبال می‌کند.

آقای استولتنبرگ در این نشست خبری گفت: «می‌بینیم که ایران همچنان به بی ثبات‌سازی منطقه ادامه می‌دهد. ایران همچنین مسئولیت حمایت از تروریست‌هایی را بر عهده دارد که به کشتی‌ها در دریای سرخ حمله می‌کنند. رفتار تهران به ما یادآوری می‌کند که جهان بدون قانون چگونه جایی خواهد بود، مکانی غیرقابل پیش‌بینی و خطرناک. جهانی که بهای امنیت ما در آن روز به روز افزون‌تر خواهد شد.»
ایران حامی گروه‌های تروریستی است

او همچنین افزود: «ایران مسئول بی ثبات کردن کل منطقه، تهدید ثبات و امنیت در خاورمیانه است. او در داخل سرکوبگر و در خارج تهاجمی عمل می‌کند. ما این واقعیت‌ها را با رصد حملات مختلف انجام شده توسط گروه‌های نیابتی مختلف دیده‌ایم. در واقع گروه‌های تروریستی که ایران از آنها حمایت می‌کند.»
ایران: اتهام‌زنی و اظهارات بی‌اساس دبیرکل ناتو را محکوم می‌کنیم

در همین حال سخنگوی وزارت امور خارجه ایران اتهام‌زنی و اظهارات بی‌اساس دبیرکل ناتو در خصوص نقش جمهوری اسلامی ایران در منطقه را محکوم کرد.

ناصر کنعانی در همین زمینه گفت: «ادعای مطرح شده از سوی دبیرکل ناتو به یک طنز تلخ شباهت دارد، چرا که ناتو و برخی اعضای آن با سابقه تاریک استعمارگری، طراحی و اجرای سیاست‌های مخرب و مداخله‌جویانه و نیز اقدامات نظامی در غرب آسیا و دیگر مناطق جغرافیایی، مسبب اصلی بی‌ثباتی و ناامنی، نه فقط در منطقه، که در سراسر جهان هستند.»

 حمله به پایگاه آمریکا در اردن موجی از انتقادها علیه ایران را به دنبال داشت.

این حمله که به مرگ سه سرباز آمریکایی و زخمی شدن بیش از ۳۰ نفر از آنها منجر شد توسط یک گروه نیابتی ایران انجام شد. پایگاه برج ۲۲ از یک موقعیت راهبردی مهم برخوردار است و در شمال شرقی‌ اردن در نزدیکی مرز با سوریه و عراق قرار دارد.
+47
رأی دهید
-8

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  قوقولی مقولی - مادرید، اسپانیا

  ینس استولتنبرگ شیره رو خورد و گفت شیرین است.
  1
  21
  ‌سه شنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۴:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  ایران جویدان - جیبوتی، آنگولا
  ما تا الان فک می کردیم فقط این جو گ.. خواب الوه، نگو این اسکلا همشون خوابن، زوده بابا صبر کنید یه ۵۰ سال دیگه اینا دنیا رو به لجن بکشن بعد تازه بینید چه غلطی می خواید بکنید.
  0
  16
  ‌سه شنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۵:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.