انتشار اسنادی مبنی بر شرکت ۱۲ کارمند سازمان ملل در حمله حماس به خاک اسرائیل

یورونیوز: خبرگزاری آسوشیتد پرس به اسنادی مبنی بر مشارکت ۱۲ کارمند سازمان ملل در حمله ۷ اکتبر حماس علیه اسرائیل دست پیدا کرده است.

در این اوراق و مدارک که تل‌آویو آنها را در اختیار مقامات آمریکایی گذاشته است، جزئیاتی ادعایی درباره شرکت کارکنان آژانس امدادرسانی و کاریابی سازمان ملل متحد برای پناهندگان فلسطینی (اونروا) در حمله به خاک اسرائیل و آدم‌ربایی از شهروندان اسرائیلی آمده است.

پیشتر و در پی افشای این اطلاعات، سازمان ملل ۹ تن از این ۱۲ کارمند را اخراج کرد و شماری از کشورهای غربی از آمریکا، آلمان و فرانسه گرفته تا اتریش و ژاپن با محکوم کردن «اعمال شنیع ادعایی» این کارکنان بودجه تخصیص یافته به اونروا را تعلیق کردند.

در این مدارک تصاویر و نقش‌های ادعایی این ۱۲ نفر در حمله و شرح وظایف آنها به هنگام حمله آمده است. به ادعای اسرائیل، از این ۱۲ نفر ۹ نفر معلم و یک نفر مددکار اجتماعی بوده است.

هفت نفر از کارکنان متهم شده‌اند که در ۷ اکتبر وارد اسرائیل شده‌اند، دو نفر به ربودن یا کمک به ربودن شهروندان اسرائیلی کمک کرده‌اند و دو نفر دیگر نیز در یورش به دهکده‌های کشاورزی اشتراکی شرکت داشته‌اند.

یکی از آنها متهم شده است که شب قبل از حمله خود را به یک موشک ضد تانک مسلح کرده، در حالی که دیگری از یک گروگان زن عکس گرفته است. همچنین شماری دیگر به «شرکت در یک فعالیت تروریستی» از طریق هماهنگ کردن حرکت کامیون‌ها یا سلاح‌های مورد استفاده در این حمله متهم شده‌اند.

بنا بر سند منتشره، ده نفر از آنها با حماس و یک نفر با گروه شبه‌نظامی جهاد اسلامی ارتباط داشتند. دو نفر از این افراد کشته شده‌اند و یک نفر دیگر هنوز در حال شناسایی است. سازمان ملل ۹ نفر باقیمانده را اخراج کرده است.

این اتهامات به تنش‌های طولانی‌ مدت بین اسرائیل و اونروا دامن زده است. تل‌آویو با ادعای اینکه دستکم ۱۹۰ کارمند اونروا از عوامل حماس یا جهاد اسلامی هستند، گفته است این سازمان‌های شبه‌نظامی از تأسیسات آژانس برای ذخیره سلاح یا انجام حملات از آنجا استفاده می‌کنند.
بیش از دو میلیون نفر از مردم غزه محتاج کمک‌های اولیه هستنداین در حالی است که این سازمان در واکنش می‌گوید آگاهانه چنین رفتاری را تحمل نمی‌کند و دارای تدابیری داخلی برای جلوگیری از سوءاستفاده و تنبیه هر گونه تخلف است. این سازمان که کارکنان آن بالغ بر ۱۳ هزار نفر هستند، نقشی حیاتی در تامین مایحتاج اولیه ساکنان آواره غزه ایفا کرده است.

اونروا گفته است با توجه به تعلیق ۶۰ درصد بودجه‌اش توسط کشورهای حامی، مجبور خواهد شد عملیات خود را ظرف چند هفته آینده و تا پایان فوریه متوقف کند.

این نهاد وابسته به سازمان ملل افزوده که کل آژانس نباید با اعمال ادعایی ۱۲ کارمند مجازات شود و از کشورهای حامی خواسته است تا کمک‌های مالی خود را از سر بگیرند.

فیلیپه لازارینی، رئیس اونروا، نیز گفته است که از زمان شروع جنگ بخش اعظم جمعیت ۲.۳ میلیون نفری این منطقه برای «بقای محض» از جمله غذا و سرپناه به برنامه‌های این آژانس وابسته بودند.
+9
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۴
  ایران جویدان - جیبوتی، آنگولا
  تو آدم نادونی که این مقاله رو نوشتی، خودتت نوشتی که سازمان ملل همکاری اونها رو با حماس تایید کرده و حتی ۹ نفر هم اخراج شدن، بعد از کلمهً ادعا استفاده می کنی و می گی که اسراییل ادعا کرده، یا معنی ادعا نمی دونی چیه و یا یه ریگی بکفش داری عزیز.
  0
  10
  دوشنبه ۰۹ بهمن ۱۴۰۲ - ۲۳:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.