آمریکا و بریتانیا یک شبکه ایرانی را تحریم کردند که قصد ترور روزنامه‌نگاران را در خارج داشتند

رادیو فردا: آمریکا و بریتانیا می‌گویند واحد ۸۴۰ نیروی قدس سپاه پاسداران، چهار عضو و سه فرد مرتبط با آن را به‌دلیل طراحی نقشه قتل دو روزنامه‌نگار ایرانی در خاک بریتانیا تحریم کرده‌اند.

وزارت خارجه بریتانیا روز دوشنبه ۹ بهمن‌ اعلام کرد که این تحریم‌ها همچنین به‌دلیل همکاری با باندهای جنایتکار بین‌المللی مرتبط با ایران وضع شده‌اند.

همزمان وزارت خزانه‌داری آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد: «این شبکه همچنین عملیات‌هایی را در ایالات متحده طراحی کرده است».

شبکه خبری «آی‌تی‌وی» بریتانیا ۲۹ آذر امسال در گزارشی اختصاصی خبر داد که «جاسوسان ایرانی» به یک «قاچاقچی انسان» سفارش داده بودند در اِزای دریافت مبلغ ۲۰۰ هزار دلار، دو مجری شبکه ایران اینترنشنال را در لندن ترور کند.

این شبکه با استناد به اطلاعاتی که از «فرد اجیرشده» دریافت کرده بود، از سیما ثابت، مجری پیشین شبکه ایران اینترنشنال، و فرداد فرحزاد، مجری این شبکه، به عنوان دو هدف این عملیات یاد کرده و در عین حال خبر داده بود از آن‌جا که این فرد «یک جاسوس دوجانبه بوده»، ماجرا را افشا می‌کند و طرح ترور لو می‌رود.

در فهرست تحریم‌های وزارت خارجه بریتانیا نام محمدرضا انصاری، علی اسفنجانی، محمد عبدالرزاق کنفانی، محمدرضا ناصرزاده، از اعضای واحد ۸۴۰ نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، و ناجی شریفی ز‌یندشتی، قاچاقچی ایرانی مواد مخدر، و دو تبعه ترکیه به نام‌های علی و عبدالوهاب کوچاک دیده می‌شود.

دیوید کامرون، وزیر خارجه بریتانیا، روز دوشنبه در این زمینه گفت: «رژیم ایران و باندهای جنایتکاری که از جانب آن فعالیت می‌کنند، تهدیدی غیر قابل قبول برای امنیت بریتانیا هستند.»

وزارت خزانه‌داری آمریکا در بیانیه‌ روز دوشنبه خود اعلام کرد با همکاری بریتانیا در حال انجام اقدامات مشترک علیه «شبکه‌ای از افراد هستند که فعالان مخالف جمهوری اسلامی به دستور رژیم ایران هدف قرار داده‌اند».

به گفته این وزارتخانه، «این شبکه توسط قاچاقچی ایرانی مواد مخدر، زیندشتی، رهبری می‌شود و به دستور وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی فعالیت می‌کند».

در این بیانیه آمده است: «وزارت اطلاعات و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران مدت‌هاست که مخالفان رژیم را در اقدامات سرکوب فراملی در خارج از ایران هدف قرار داده‌اند، رویه‌ای که رژیم در سال‌های اخیر آن را تسریع کرده است.»

در گزارش آذرماه آی‌تی‌وی، از محمدرضا انصاری، از فرماندهان نیروی قدس سپاه که در سوریه فعال است، به عنوان «طراح اصلی» نقشه قتل دو مجری ایران اینترنشنال یاد کرده، اما همزمان گفته است که این نقشه در سوریه طراحی شده بود، نه تهران.

بر اساس این گزارش، آقای انصاری که خرداد امسال در ارتباط با تروریسم برون‌مرزی سپاه پاسداران و به طور مشخص طراحی عملیات ترور علیه روزنامه‌نگاران در خارج از ایران در فهرست تحریم‌های دولت آمریکا قرار گرفت، به محمد عبدالرزاق کنفانی، «از نزدیکان بشار اسد»، دستور داده بود که «توطئه قتل‌ها» را اجرا کند، و «نقشه ترور توسط رابط‌های بشار اسد و از دمشق هدایت می‌شد».

جمهوری اسلامی ایران که سابقه حذف فیزیکی مخالفان خود در دوره‌های مختلف تاریخی را در داخل و خارج از کشور دارد، در سال‌های اخیر روزنامه‌نگاران و فعالان سیاسی متعددی را از طریق فضای مجازی به حذف فیزیکی تهدید کرده یا بر خانواده‌های آن‌ها در داخل کشور فشار آورده است.
+14
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  این دوتا دیگه .. این تحریم رو در اوردن. یعنی الان شبکه ترور که مخفیانه کار میکرده نمیتونه بره مغاره اسلحه بخره؟؟؟؟؟ بابا جمعش کنین دیگه
  0
  1
  دوشنبه ۰۹ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۹:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.