نتیجه یک مطالعه: ابتلا به سرطان روده بزرگ در میان جوانان اروپایی افزایش یافته است

ماکت ۳۰ متری روده بزرگ در درسدن آلمان برای آگاهی‌رسانی در مورد عملکرد این عضو بدن و بیماری‌های احتمالی آنرادیو فردا: یک پژوهش دانشگاه میلان نشان می‌دهد که مرگ افراد بین ۲۵ تا ۴۹ سال بر اثر ابتلا به سرطان روده بزرگ در تمامی کشورهای عضو اتحادیه اروپا و بریتانیا افزایش یافته است.

کارلو لا وچینا، مسئول این پژوهش که نتایج آن در مجله علمی «سالنامه سرطان‌شناسی» منتشر شده است، روز دوشنبه ۹ بهمن‌ گفت یکی از دلایل مهم این وضعیت افزایش شمار افراد چاق در میان جوانان و عوامل دیگر آن افزایش مصرف الکل و کاهش فعالیت‌های فیزیکی است.

پژوهشگران می‌گویند سرطان روده بزرگ معمولاً در میان جوانان، تهاجمی‌تر و در نتیجه شانس بقای آن‌ها در مقایسه با افراد مسن کم‌تر است.

آن‌ها پیشنهاد می‌کنند که مسئولان خدمات درمانی در کشورهای اروپایی باید غربالگری سرطان روده را از ۴۵ سالگی شروع کنند.

سرطان روده بزرگ معمولاً با رشد بی‌رویه دیواره روده آغاز می‌شود. این عارضه را قبل از آن‌که به سرطان بدل شود می‌توان به وسیله کولونوسکوپی درمان کرد.

در اکثر کشورهای اروپایی از سال‌ها پیش، غربالگری افراد بالای ۵۰ یا ۵۵ سال از جمله خدمات پایه‌ای بیمه‌های درمانی و یا خدمات بهداشتی عمومی است.

این خدمات در برخی از کشورها علاوه بر آزمایش مدفوع، کولونوسکوپی را نیز شامل می‌شود.

به عنوان نمونه در آلمان زنان بالای ۵۵ سال و مردان بالای ۵۰ سال تحت پوشش این برنامه هستند.

براساس آمارهای مرکز تحقیقات سرطان در این کشور، هرساله حدود ۵۵هزار مورد از ابتلا به سرطان روده تشخیص داده می‌شود و حدود ۲۰هزار نفر بر اثر این بیماری جان خود را از دست می‌دهند.

پژوهشگران در دانشگاه میلان تخمین می‌زنند که در بریتانیا تعداد مرگ‌ومیر بر اثر ابتلا به سرطان روده در سال ۲۰۲۴ در مقایسه با سال ۲۰۱۸ در میان زنان حدود ۳۹ درصد و در میان مردان ۲۴ درصد افزایش خواهد یافت.

تخمین زده می‌شود که در همین بازه زمانی تعداد مرگ‌ومیر بر اثر سرطان روده در کشورهای اسپانیا و لهستان در میان زنان ۵.۹ و در میان مردان ۵.۵ درصد افزایش یابد و در ایتالیا این افزایش در میان زنان ۲.۶ و در مردان حدود۱.۵ درصد خواهد بود.

این پژوهش درعین حال پیش‌بینی می‌کند که در آلمان شمار ابتلا به سرطان روده در میان زنان گروه سنی ۲۵ تا ۳۹ سال حدود ۷.۲ درصد افزایش خواهد یافت.
+5
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.