استمداد پناهجویان ایرانی پس از رهایی از گروگان‌گیری در بوسنی

عکسی که پلیس بوسنی و هرزگووین از عملیات دستگیری گروگان‌گیران منتشر کرده است
هشدار: محتوای این گزارش ممکن است برای بعضی از مخاطبان آزاردهنده باشد.

بی بی سی: پناهجویان ایرانی در بوسنی و هرزگوین پس از رهایی از دست گروگان‌گیران در تماس با بی‌بی‌سی گفته‌اند از بیم جان‌شان خود را در کمپی در نزدیکی ساریوو حبس کرده‌‌اند.

اداره دولتی تحقیقات و حفاظت پلیس بوسنی (سیپا) پیشتر تائید کرد که در ارتباط با ربایش «سه فرد ربوده‌شده از اتباع ایران و سوئیس و تقاضای باج ۱۸ هزار یورویی»، افسران این نهاد با همکاری پلیس صربستان، سوئیس، یوروپل و اینترپل در ۱۷ ژانویه (۲۷ دی) با یورش به ساختمانی در سارایوو، «چهار شهروند افغانستان» مظنون به دست‌ داشتن در این آدم‌ربایی را دستگیر کرده‌اند.

دو نفر از این پناهجویان و یکی از اعضای خانواده آنها در ایران، تصاویری از شکنجه و آزار و صدمات جسمی که از سوی پنج گروگان‌گیر برای خانواده‌های آنها ارسال شده بود را برای بی‌بی‌سی فارسی ارسال کرده‌اند که در آنها آثار شکنجه روی بدن آنها مشخص است.

آنها می‌گویند با «اسلحه، چوب و بطری مشروب» مورد ضرب و جرح قرار گرفته‌اند. در یکی از ویدیوها دیده می‌شود که یکی از آن‌ها به زبان کردی به خانواده‌اش التماس می‌کند که پول درخواستی را هرچه زوتر بفرستند و مردی با کلت به صورت او ضربه می‌زند.
تصاویر شکنجه پناهجویان کرد ایرانی و آثار آن در جریان آدم‌ربایی که آنها را محو کرده‌ایمبی‌بی‌سی فارسی مشخصات دو نفر از این سه پناهجو که هنوز در کمپ اقامت دارند و مختصات آن اقامتگاه را تائید کرده است که به دلیل نگرانی‌های امنیتی متوجه این پناهجویان آن را منتشر نمی‌کند. دو نفر از این پناهجویان اهل سردشت و دیگری اهل مهاباد در ایران است.

این پناهجویان می‌گویند که آدم‌ربایان مسلح پس از دریافت پولی که بستگانشان فرستادند، آنها را آزاد کردند اما هنوز در «ترس و دلهره» از تکرار آن حادثه و «انتقام‌جویی همدستان این باند» به سر می‌برند که می‌گویند آنها را «تهدید به قتل کرده‌اند.»

آنها امیدوارند که سازمان‌های حقوق بشری فعال در زمینه پناهجویان بتوانند به آنها کمک کنند.

در بیانیه پلیس بوسنی با اشاره به اینکه یکی از مظنونان دستگیرشده در پرونده‌ای اخیرا مظنون به ارتکاب قتل شده، آمده است که یکی از افراد آزادشده به دلیل شدت جراحات در بیمارستان بستری شده است. پلیس بوسنی اعلام کرده است که مظنونان دستگیرشده با اتهاماتی نظیر «آدم‌ربایی، تشکیل گروه قاچاق انسان، جنایت سازمان‌یافته» روبرو هستند.

حضور قاچاقچیان انسان و درگیری گروه‌های تبه‌کار در مسیر پناهجویان افغان و ایرانی به سمت کشورهای اروپای غربی پیشتر هم خبرساز شده است.
+30
رأی دهید
-5

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.