تبلیغ برای فرزندآوری؛ پدر و مادر ۹ فرزند که نان ندارند بخورند اما می‌خواهند باز فرزندآوری کنند

بزدان‌پناه با بیان اینکه در نظر داریم تعداد فرزندانمان را افزایش دهیم، اما با مشکل مالی مواجهیم، تصریح کرد: در این شرایط اقتصادی با این تعداد عائله باید از شرایط اقتصادی خوبی برخوردار باشید، اما متاسفانه بیکار هستم و تنها با توکل به خدا زندگی ام می‌چرخد، خودرو ندارم و برای دو وعده غذای فرزندانم مبلغ ۵۰ هزار تومان نان خرید می‌کنم.

خبرگزاری ایسنا با یک زن و مرد دهه شصتی که ۹ فرزند دارند گفت‌وگو کرده است.

به گزارش ایسنا، «اعظم یزدان‌پناه»، متولد ۱۳۶۴ است که در منطقه «مادوان» شهرستان بویراحمد در حومه شهر یاسوج زندگی می‌کند وی دارای مدرک دیپلم هست که پسر عمویش به خواستگاری اش آمد، عقد کرده و سال ۱۳۸۴ عروسی می‌کنند و به خانه خودشان می‌روند تا مانند تمام زوج‌های خوشبخت، زندگی شیرین‌شان را آغاز کنند.

اردیبهشت ماه سال ۱۳۸۵ بود متوجه می‌شوند که اولین ثمره زندگی‌شان در راه است و دی ماه همین سال اولین فرزندش متولد شد.

اعظم یزدان‌پناه، این مادر دهه شصتی در گفتگو با خبرنگار ایسنا گفت: مردم و برخی اقوام به من می‌گویند این تعداد بچه چرا خواستی، در پاسخ به آن‌ها می‌گفتم؛ توکل به خدا کردم و «هر کس دندان دهد نان دهد»، اما واقعا هم اکنون با مشکل جدی مالی مواجهیم.

وی افزود: شوهرم بیکار و کارگر ساختمانی است که بیشتر مواقع دست خالی از سر دکه کارگران به خانه بر می‌گردد و در اداره کردن زندگی مان مانده است.

خانم یزدان‌پناه اظهارکرد: برای شستن لباس فرزندانم ماشین لباسشویی نداریم، فاقد جارو برقی هستیم و خانه‌مان کاببینت ندارد که از مسئولان استانی و کشوری انتظار کمک و حمایت داریم البته در صورتی که مسئولان حمایت‌مان کنند تا چهار فرزند دیگر نیز می‌خواهیم.

مادر این خانواده خاطرنشان کرد: خودروی را در قالب طرح فرزند آوری برنده شدیم که توان خرید آن را نداشتیم، مجبور شدیم امتیازش را بفروشیم و خرج خوردو و خوراک فرزندانمان کنیم.

یزدان‌پناه تصریح کرد: با توجه به اینکه دارای دفترچه بیمه روستایی هستیم، اما کفاف درمان‌مان را نمی‌دهد و برای کار درمان خود و فرزندانمان به جهت بالا بودن هزینه‌ها با مشکل جدی مواجهیم.

همچنین «سجاد یزدان‌پناه»، یک پدر دهه شصتی نیز به خبرنگار ایسنا گفت: متولد سال ۱۳۶۲ با شغل کارگر ساختمان امروز با ۹ فرزند با سن‌های ۱۷، ۱۵، ۱۴، ۱۲، ۱۰، ۷، ۶، ۳ سال و ۹ ماه به عنوان یکی از خوشحال‌ترین آدم‌های روی زمینم و هر شب قبل از خوابم خدا را شکر می‌کنم. خدا را شکر می‌کنم که همسرم را دارم و فرزندانی سالم و صالح خدا به من عطا کرده است، اما واقعا با مشکلاتی هم مواجه هستم که انتظار دارم مسئولان در راستای طرح افزایش جمعیت و فرزندآوری حمایت و کمکم کنند.

وی با بیان اینکه ۷ فرزندم هم اکنون دانش آموز و در حال تحصیل بوده و با استعداد هستند، افزود: یک فرزندم در حوزه علمیه در حال تحصیل می‌باشد و فرزند دیگرم نیز در مدرسه نمونه مشغول به تحصیل است.

یزدان‌پناه اظهارکرد: در یک باب منزل مسکونی ۸۰ متری در منطقه «مادوان» شهر یاسوج زندگی می‌کنیم و با مشکلات و فشار‌های اقتصادی زیادی مواجهم و زندگی ام به سختی می‌گذرد و با مشکلات جدی دست و پنجه نرم می‌کنم.

این پدر دهه شصتی که حافظ چند جزء قرآن نیز است، خاطرنشان کرد: در این شرایط اقتصادی با این تعداد عائله باید از شرایط اقتصادی خوبی برخوردار باشید، اما متاسفانه بیکار هستم و تنها با توکل به خدا زندگی ام می‌چرخد، خودرو ندارم و برای دو وعده غذای فرزندانم مبلغ ۵۰ هزار تومان نان خرید می‌کنم.

یزدان‌پناه با بیان اینکه در نظر داریم تعداد فرزندانمان را افزایش دهیم، اما با مشکل مالی مواجهیم، تصریح کرد: هم اکنون آبگرم کن، ماشین لباسشویی و یخچال نداریم و برای اینکه فرزندانم را در مهدکودک ثبت‌نام کنم، توان مالی ندارم. با توجه به اینکه خودرو ندارم و تعداد فرزندانم زیاد هستند نمی‌توانیم به تفریح برویم و تنها در خانه سرگرم و بازی می‌کنند و حتی اسباب بازی هم ندارند.

وی ادامه داد: از مسئولان انتظار دارم این وضعیت و شرایط من را درک کنند و تا جایی که امکان دارد این خانواده ۱۱ نفره را حمایت و کمک کنند چراکه تامین صبحانه ۹ فرزند برای یک کارگر و بهتر است بگویم بیکار هزینه بالایی دارد.

این پدر دهه شصتی تاکید کرد: با پیگیری‌های صورت گرفته، برخی دستگاه‌ها و مسئولان استان از محل زندگی ما بازدید کرده و عکس‌هایی هم گرفتند، اما تاکنون خبری از کمک‌ها و حمایت‌های آن‌ها نشد.

«علی محمد روستا»، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری کهگیلویه و بویراحمد در این زمینه با اشاره به اینکه پدر خانواده کارگر و مستاجر است، گفت: این خانواده جوان فرزند ۷ ماهه تا طلبه دارد که در برنامه ملاقات عمومی مشکلات خود را بیان کرد و با حضور مدیرکل کمیته امداد و مدیرعامل شرکت گاز جلسه‌ای برای رفع مشکلات این خانواده برگزار شد.

وی با بیان اینکه یکی از سیاست‌های دولت ذیل دستور مقام معظم رهبری جوانی جمعیت است و وظیفه ذاتی ما تشویق به فرزندآوری است، افزود: دو فقره تسهیلات ۱۵۰ میلیون تومانی با بهره چهار درصد و بازپرداخت هفت ساله به این پدر و مادر خانواده پرداخت می‌کنیم که زیربنای خانه را افزایش دهند و در محیط بزرگتری فرزندان خود را بزرگ کنند.

روستا اظهارکرد: در کنار این خانواده و سایر موارد در نظر داریم تا مشکلات آن‌ها را در حد توان رفع کنیم تا بدون دغدغه فرزندانی سالم تربیت کرده و تحویل جامعه دهند.

معاون استاندار کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: مقرر شد شرکت گاز استان با تایید کمیته امداد هزینه انشعابات و لوله کشی گاز این خانواده را به صورت رایگان انجام دهد. همچنین آبگرمکن که یکی از نیاز‌های این خانواده بود و سایر مایحتاج این خانواده توسط کمیته امداد تهیه و در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد.

روستا بیان کرد: برای انشعابات آب و برق منزل این خانواده نیاز به کمک و همراهی آبفا و شرکت توزیع نیروی برق هستیم.
+6
رأی دهید
-60

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۴
  ایران جویدان - جیبوتی، آنگولا

  وقتی عقل و شعور نباشه اسمش می شه پشکل آوری ونه فرزند آوری، بالاخره یه جامعه احتیاج بدزد و قاتل و مواد فروش هم احتیاج داره دیگه که معمولا اکثرا از یه همچین خانواده های بوجود می یان.
  7
  78
  یکشنبه ۰۸ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۳:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  amirHassna - سیدنی، استرالیا

  آره بچه هاتم آیندشون تضمینه تو جامعه اکثرا شیعه گرا و قیمه خور. نوش جون خودتو بروبچت عموجان نونشو ماکه نمیدیم پس خوش باش.
  2
  73
  یکشنبه ۰۸ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۴:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  تعداد کودکان هرکس ارتباط معکوس با رشد مغزی و شعور دارد. یعنی هر چقدر بچه ها بیشترند یعنی فرد از دنیای غرایز انسانی فراتر نرفته و مغزی غیر پیشرفته دارد
  0
  25
  یکشنبه ۰۸ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۶:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۹۳
  جنابِ سروان - مونرآل، کانادا
  ایران جویدان - جیبوتی، آنگولا
  چی میگی تو این هاگیرواگیر؟تواگه آدم خوب و علیه السلامی بودی وقالپاق دزدوموادفروش نبودی درنمیرفتی بری آنگولاهاهاها
  9
  0
  یکشنبه ۰۸ بهمن ۱۴۰۲ - ۲۰:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۹۳
  جنابِ سروان - مونرآل، کانادا
  ایران جویدان - جیبوتی، آنگولا
  خاستم صفحه رو ببندم یهو حس پلیسی ام گل کردوفهمیدم توهمون گریزعلی خودمون ازآلمان هستی هاهاگفتم حیفه تو ذوقت نزنم وعیشت رو قمصور نکنم هاها
  8
  0
  یکشنبه ۰۸ بهمن ۱۴۰۲ - ۲۰:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  ایران جویدان - جیبوتی، آنگولا
  جنابِ سروان - مونرآل، کانادا
  اخه گربان قندلی، ساندویچ، اولا خواستن می نویسن ونه خاستن، این کانادا هم شده جای یه مشت پشکل حزب اللهی بیسواد مثل تو با پول دزدی. در ضمن تو می خوای تو ذوق من بزنی بخدا اگر مال این حرفا باشی شماها با اون علی شیره ای که دستمالیشو می کنی خیلی هنر کنید بتونید با باجناقاتون برید حموم، خانم بچه ها رو هم که می فرستید زیارت در کشورهای دوست همسایهً عرب. 😂😜
  0
  0
  شنبه ۲۱ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۷:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.