پرتاب همزمان و بی‌سابقه سه ماهواره با یک موشک ماهواره‌بر در ایران

ایران اینترنشنال: ایران همزمان و برای اولین بار سه ماهواره را با استفاده از موشک ماهواره‌بر سیمرغ پرتاب کرد. کشورهای غربی می‌گویند موشک‌هایی که جمهوری اسلامی برای پرتاب این ماهواره‌ها آزمایش می‌کند، تهدیدی جهانی است.

رسانه‌های دولتی در ایران گزارش دادند که ماهواره‌بر سیمرغ ساخت وزارت دفاع، روز یکشنبه هشتم بهمن یک ماهواره با وزن ۳۲ کیلوگرم و دو نانوماهواره کمتر از ۱۰ کیلوگرم را به مدار حداقل ۴۵۰ کیلومتری زمین فرستاد.

آنچه موجب نگرانی جامعه جهانی است، موشک‌هایی است که جمهوری اسلامی در چارچوب پرتاب ماهواره به عنوان ماهواره‌بر آزمایش می‌کند.

خبرگزاری فارس وابسته به سپاه پاسداران نوشت: «این برای نخستین بار است که متخصصان فضایی سه ماهواره داخلی را همزمان با ماهواره‌بر بومی در مدار قرار می‌دهند.»

این خبرگزاری نوشت که ماهواره‌بر سیمرغ، یک موشک «سوخت مایع دو مرحله‌ای» است و برای هفتمین بار بوده که پرتاب شده است.

ماهواره بزرگتر که «مهدا» نامگذاری شده، به نوشته خبرگزاری دولتی ایرنا، «از سری ماهواره‌های سبک وزن پژوهشگاه فضایی ایران است که به منظور آزمایش زیرسامانه‌های توسعه‌یافته ماهواره‌ای طراحی و ساخته شده‌اند».

بر اساس گزارش ایرنا، ماموریت اصلی این ماهواره، «بررسی صحت عملکرد ماهواره‌بر سیمرغ در تزریق چندگانه محموله‌های فضایی در مدار پایین زمین و ارزیابی عملکرد برخی از طراحی‌های جدید و قابلیت اطمینان فناوری‌های بومی در فضا است.»

پرتاب همزمان این سه ماهواره تقریبا یک هفته پس از پرتاب ماهواره ثریا انجام شد که واکنش منفی کشورهای غربی را برانگیخت.

فرانسه، بریتانیا و آلمان در بیانیه‌ای مشترک اقدام جمهوری اسلامی در پرتاب ماهواره ثریا با ماهواره‌بر «قائم ۱۰۰» را محکوم کردند و آن را در راستای برنامه تهدیدآمیز موشکی ایران دانستند.

شنبه هفته گذشته، ۳۰ دی‌ ماه، جمهوری اسلامی از پرتاب ماهواره «ثریا» از سری ماهواره‌های تحقیقاتی ساخت پژوهشگاه فضایی ایران خبر داد که با ماهواره‌بر «قائم ۱۰۰» پرتاب شده است.

بر اساس گزارش رسانه‌ها در ایران، این ماهواره‌بر را نیروی هوافضای سپاه ساخته است.

پرتاب روز یکشنبه طبق معمول از پایگاه فضایی خمینی در جنوب غربی سمنان صورت گرفت.

برنامه فضایی ایران در سال‌های اخیر شاهد یک سری شکست‌ها و انفجارهای مرگبار نیز بوده و ایران چندین پرتاب ناموفق ماهواره را تاکنون تجربه کرده است.

در موارد قبلی نیز قدرت‌های غربی پرتاب موشک ماهواره‌بر از سوی ایران را محکوم کرده و آن را اقدامی ناسازگار با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد و اقدامی بی‌ثبات‌کننده‌ در منطقه عنوان کردند.

سال گذشته کاخ سفید پرتاب ماهواره‌بر ذوالجناح را اقدامی «غیرمفید و بی‌ثبات‌کننده» خواند و اعلام کرد به استفاده از تحریم‌ها و سایر اقدامات برای جلوگیری از پیشرفت بیشتر در برنامه موشکی ایران متعهد است.

پرتاب‌های اخیر ماهواره از سوی ایران، در میانه تنش‌ها در منطقه و حملات نیروهای نیابتی جمهوری اسلامی علیه نیروهای آمریکایی و کشتی‌رانی تجاری انجام شده است.
+27
رأی دهید
-23

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۳
  rood120 - منچستر، انگلستان
  هر چند که با جمهوری اسلامی مشکل دارم ولی دست‌آوردهای خیلی زیادی در ساخت پهپاد، صنایع هوایی ، نظامی و موشکی داشتیم که برای حفاظت از کشور لازم هست و بیشترین زرادخانه‌های موشکی خاورمیانه را داریم که اگر جنگی بشود برای دفاع از کشور لازم هست پس دست مریزاد بع مهندسان کشور . اگر مشکل با رژیم دارم همه چیز را نباید قاطی کرد ، یک زمان یو موشک نداشتیم عراق را بزنیم ولی الان در منطقه حرفهای زیادی داریم بزنیم .
  21
  28
  یکشنبه ۰۸ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۰:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  الفارد - وردینگ، انگلستان
  rood120 - منچستر، انگلستان
  بزرگترین پشتوانه یک حکومت پشتوانه مردمی است که حکومت آن را از دست داده. موشک ها شاید کار را برای دشمن خارجی کمی سخت کند اما دو مسئله را فراموش نکنید. اول که در جنگ اول خلیج فارس به داد صدام نرسید، دوم که فرای تبلیغات رژیم در هر زمان استفاده تعدادی از آنها یا اصلا به هدف نرسیده و یا دقت کافی را نداشته اند. اصولا حکومتی که ضعف دارد، ضعف آن شامل تمام عرصه هاست. یعنی موشک آن هم مثل همان خودروی پراید است! خودروی پرایدش هم مشابه اقتصاد آن است!
  6
  19
  یکشنبه ۰۸ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۱:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  سیمرغ ایران - برلین، آلمان
  rood120 - منچستر، انگلستان
  همه این فن آوری ها رو کره شمالی چندین برابرش رو داره سوئیس هیچکدوم رو نداره شما خودت برای زندگی کدوم کشور رو ترجیح میدید
  9
  28
  یکشنبه ۰۸ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۱:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  ایران جویدان - جیبوتی، آنگولا
  حرم لقمه ها اون موشکا رو به جد ‌آبادتون حواله بدید وقتی نصف بیشتر مردم گرسنه ان، بدرد عمه هاتون می خوره. اگه عرضه دارین بی شرفا یه موشکم بسازید که مردم خوزستان و بلوچستان رو از بی آبی گرسنگی نجات بده، نمی خواد هی فشفشه هوا کنید. حکایت اینا شده مثل آدمی که پا نداره ولی می ره هی کفشای شیک برای خودش می خره، حرمزادهای الاغ.
  9
  24
  یکشنبه ۰۸ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۱:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.