آمریکا در بریتانیا تسلیحات هسته‌ای مستقر می‌کند

عکس آرشیو از هواپیمای نظامی ایالات متحده در فرودگاه نیروی هوایی سلطنتی لیکن‌هیثدویچه وله: روزنامه تلگراف با انتشار گزارشی با استناد به اسناد وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا که در اختیار این روزنامه قرار گرفته از قصد آمریکا برای استقرار دوباره سلاح هسته‌ای در بریتانیا خبر داده است.

گزارش جدید روزنامه تلگراف با استناد به اسنادی از وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا که در اختیار این روزنامه قرار گرفته است از تصمیم آمریکا برای استقرار دوباره تسلیحات اتمی در بریتانیا حکایت دارد.

ایالات متحده پیش از این در سال ۲۰۰۸، تسلیحات هسته‌ای خود را که در فرودگاه نیروی هوایی سلطنتی لیکن‌هیث بریتانیا ذخیره شده بود، پس از فروکش کردن تهدیدات جنگ سرد از سوی مسکو از بریتانیا خارج کرده بود. اکنون تلگراف به اسنادی دست پیدا کرده که نشان می‌دهد برنامه‌هایی برای استقرار سلاح‌های هسته‌ای جدید ایالات متحده در سافولک بریتانیا در جریان است.

به گفته کارشناسان، دلیل این تصمیم، تهدیدات فزاینده روسیه است و از این رو این کلاهک‌ها در سافولک، یکی از دو فرودگاه نظامی بریتانیا که از سوی آمریکا مورد استفاده قرار می‌گیرد، مستقر خواهند شد.

تلگراف در گزارش خود با استناد به اسناد وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا که در اختیار این روزنامه قرار گرفته است می‌گوید که این اسناد، قراردادهایی برای تاسیسات جدید در پایگاه هوایی در بریتانیا را شامل می‌شود.

در این گزارش به نقل از سخنگوی وزارت دفاع بریتانیا آمده است: «این یک سیاست دیرینه بریتانیا و ناتو باقی مانده است که وجود تسلیحات هسته‌ای در یک مکان خاص را تایید یا رد نکنند.»

ایالات متحده در حال حاضر در پنج کشور اروپایی یعنی آلمان، بلژیک، ایتالیا، هلند و ترکیه به عنوان بخشی از ناتو دارای تسلیحات هسته‌ای است. بر اساس اطلاعات رسمی منتشر شده، کلاهک‌های اتمی ایالات متحده تا سال ۲۰۰۸ از یونان و بریتانیا خارج شدند.
+25
رأی دهید
-3

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.