استرس مالی چطور سلامت بیولوژیک را تهدید می‌کند؟

نگرانی از آینده‌ای نامطمئن و عدم توانایی در تأمین نیازهای خود، سلامت بدن را به شدت تهدید می‌کنددویچه وله: مطالعه جدید دانشمندان دانشگاه UCL با تجزیه و تحلیل غلظت چهار بیومارکر کلیدی در خون در بیش از ۴۹۰۰ شرکت‌کننده، نشان می‌دهد که چگونه استرس مالی ارتباطات سیستم ایمنی، عصبی و غدد درون ریز را مختل می‌کند و خطر بیماری‌های مزمن مانند بیماری‌های قلبی عروقی و افسردگی را افزایش می‌دهد.

به گزارش نوروساینس؛ اضطراب ناشی از فشار مالی و نگرانی از آینده‌ای نامطمئن و عدم توانایی در تأمین نیازهای خود، سلامت بدن را به شدت تهدید می‌کند. این مطالعه نشان داد "افراد مضطرب، ۶۱ درصد بیشتر در معرض ابتلا به بیماری‌های مزمن قرار دارند و هر عامل استرس‌زای اضافی مانند تجربه سوگ یا طلاق این احتمال را ۱۹ درصد افزایش می‌دهد ".

همچنین بر اساس این مطالعه "افرادی که از اضطراب ناشی از فشار مالی رنج می‌برند، ۵۹ درصد بیشتر احتمال دارد که در سال‌های آینده در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های مزمن قرار گیرند."

نتایج این مطالعه نشان‌دهنده تأثیر عمیق استرس بر سیستم‌های بیولوژیکی، بدون توجه به استعداد ژنتیکی ابتلا به بیماری‌های مزمن است.

نتایج این تحقیقات که در مجله "Brain, Behavior and Immunity "  منتشر شد، نشان می‌دهد که "نه تنها تجربیات استرس‌زای عمده مانند سوگ و طلاق، بلکه چالش‌های مزمن مانند فشار مالی برای تعامل سالم سیستم‌های داخلی بدن مضر است. "

ارتباط بین سیستم ایمنی، عصبی و غدد درون‌ریز برای حفظ سلامت ضروری است. اختلال در این فرآیندها با طیف گسترده‌ای از بیماری‌های روحی و جسمی، از بیماری‌های قلبی عروقی گرفته تا افسردگی و اسکیزوفرنی مرتبط است. تجربه استرس در یک دوره زمانی طولانی می‌تواند ارتباط بین سیستم ایمنی و سیستم عصبی غدد درون ریز را مختل کند. این به این دلیل است که پاسخ ما به استرس مشابه پاسخ ما به انواع بیماری است و برخی از مسیرهای مشابه را فعال می‌کند (به عنوان مثال، هر دو پاسخ باعث تولید سیگنال‌های سیستم ایمنی به نام سیتوکین‌های پیش التهابی می‌شوند).
+9
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.