سه قدرت اروپایی پرتاب ماهواره «ثریا» توسط ایران را محکوم کردند

 موشک «قائم ۱۰۰» ساخته سپاه پاسداران برای فرستادن ماهواره ثریا استفاده شد
رادیو فردا: بریتانیا، فرانسه و آلمان، به‌عنوان اعضای اروپایی توافق هسته‌ای غرب با ایران موسوم به «برجام»، با انتشار بیانیه مشترکی پرتاب ماهواره «ثریا» توسط جمهوری اسلامی را محکوم کردند.

بر اساس این بیانیه مشترک که نسخه‌ای از آن روز جمعه ۶ بهمن در وب‌سایت وزارت خارجه بریتانیا منتشر شد، یادآوری شده است موشک «قائم ۱۰۰» که سوخت جامد دارد و ماهواره «ثریا» با آن پرتاب شده، از تکنولوژی موشک‌های بالستیک دوربرد ایران استفاده می‌کند.

این بیانیه در ادامه تصریح کرده است که جمهوری اسلامی به رغم درخواست جامعه جهانی برای توقف برنامه موشکی و قطعنامه‌های سازمان ملل، این برنامه را توسعه می‌دهد.

در این بیانیه آمده است: «پرتاب‌هایی از این دست به ایران اجازه می‌دهد فن‌آوری‌هایی را آزمایش کند که می‌تواند برای توسعه بیشتر برنامه موشک‌های بالستیک این کشور، که تهدیدی مهم برای امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی است، استفاده کند».

جمهوری اسلامی۳۰ دی، ماهواره «ثریا» را با ماهواره‌بر سه‌مرحله‌ای سوخت جامد به نام «قائم ۱۰۰» متعلق به سپاه پاسداران پرتاب کرد و اعلام کرد ماهواره «با موفقیت در مدار ۷۵۰ کیلومتری زمین قرار گرفته است».

نمایندگان فرانسه، آلمان و بریتانیا همان روز در نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل، اقدام جمهوری اسلامی ایران در پرتاب موشک ماهواره‌بر قائم را «نقض قطعنامه ۲۲۳۱» شورای امنیت خواندند، اما نماینده دائم جمهوری اسلامی در سازمان ملل، طی نامه‌ای به آنتونیو گوترش، «برنامه موشکی و فضایی» ایران را «خارج از حوزه صلاحیت این قطعنامه» خواند.

فرانسه، آلمان و بریتانیا در بیانیه مشترک جدید خود می‌گویند نگرانی‌های دیرینه‌ای از توسعه فن‌آوری موشک‌های بالیستیک ایران دارند که قادر به حمل تسلیحات هسته‌ای هستند.

این بیانیه می‌افزاید ادامه فعالیت‌های هسته‌ای ایران که هیچ توجیه معتبری برای استفاده غیرنظامی ندارد، نگرانی‌ها را تشدید می‌کند: «ما متعهد هستیم هر گام دیپلماتیکی را برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای برداریم و جمهوری اسلامی را به‌خاطر فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده‌اش در منطقه و بین‌المللی پاسخگو کنیم».

پیش از این و در مهر ماه، فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران مدعی پرتاب «موفقیت‌آمیز» ماهواره‌بر «قاصد» و قرار گرفتن ماهواره «نور ۳» در مدار ۴۵۰ کیلومتری زمین شده بود.
+9
رأی دهید
-9

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.