دیوان بین‌المللی دادگستری لاهه از صدور دستور برقراری آتش بس خودداری کرد

بی بی سی: دیوان بین المللی دادگستری لاهه امروز در حکمی به اسرائیل دستور داد تا یک رشته اقدامات فوری در غزه اتخاذ کند، اما از صدوردستوربرقراری آتش‌بس در جنگ این کشور و حماس خودداری کرد.

براساس اظهارات قاضی این دادگاه، اسرائیل باید تمام توانش برای توقف نسل‌کشی در غزه بکارگیرد، امکان ورود هر چه سریع تر کمک‌های ضروری به این منطقه را فراهم کند و از تحریک مستقیم به نسل کشی در جریان این جنگ، جلوگیری و محرکین آن را مجازات کند.

جلسه امروز در دادگاه بین المللی لاهه بخشی از پرونده‌ای است که توسط آفریقای جنوبی مطرح شده و در آن اسرائیل را به «ارتکاب به نسل‌کشی» علیه فلسطینیان متهم می‌کند.

اسرائیل به شدت این اتهام را رد کرده و انتظار نمی‌رود که دادگاه برای چندین سال در مورد این ادعا تصمیم گیری کند.
قاضی دادگاه در جلسه امروز چه گفت؟
در جریان دادگاه امروز، قاضی جون داناهیو تایید کرد که دادگاه عالی سازمان ملل صلاحیت رسیدگی به پرونده نسل‌کشی علیه اسرائیل را دارد.

او گفت که آفریقای جنوبی وجهه قانونی برای طرح دعوی علیه اسرائیل به اتهام ارتکاب به نسل کشی را دارد و هر کشوری که کنوانسیون مقابله با نسل کشی را امضا کرده است، می‌تواند علیه کشور دیگری مسئله نسل کشی را مطرح و شکایت کند.

قاضی جون داناهیو همچنین گفت که آفریقای جنوبی حق دارد که اختلاف با اسرائیل را در مورد نقض تعهدات طبق کنوانسیون مورد نظر مطرح کند.

بر اساس کنوانسیون نسل‌کشی سازمان ملل متحد، مصوب سال ۱۹۴۸، تلاش عمدی برای نابود کردن تمام یا بخشی از یک گروه بر اساس ملیت، قومیت،‌ نژاد یا مذهب آن نسل‌کشی محسوب می‌شود..

قاضی این دادگاه در بخش دیگری از صحبت‌هایش به وضعیت انسانی در غزه اشاره کرد و به نقل از مارتین گریفیث، هماهنگ کننده امدادرسانی سازمان ملل گفت که «غزه به محل مرگ و ناامیدی تبدیل شده است.»

قاضی دادگاه عالی سازمان ملل گفت که یک میلیون و هفتصد هزار نفر در غزه آواره شده‌اند و این منطقه محصور «غیرقابل سکونت» شده است.

با این حال او خاطر نشان کرد آماری که ازغزه منتشر می‌شود را بطور مستقل نمی‌توان تایید کرد.

او گفت که یک میلیون و چهارصد نفر اکنون در پناهگاه‌های سازمان ملل هستند و به همه نیازهای ضروری دسترسی ندارند.

دردادگاه امروزهمچنین ضمن ابراز نگرانی نسبت به سرنوشت گروگان‌هایی که در دست حماس هستند خواسته شد که این افراد فورا آزاد شوند.
اقدامات موقتی که دادگاه بین‌المللی لاهه به آن رای داد
*    اسرائیل باید تمام تمهیدات را برای جلوگیری از هر اقدامی که می‎‌تواند نسل‌کشی تلقی شود به کار گیرد، از جمله کشتن اعضای یک گروه، ایجاد صدمه بدنی، شرایط طراحی شده با هدف نابودی یک گروه و جلوگیری از تولد

*    اسرائیل باید اطمینان حاصل کند که ارتش این کشورهیچ اقدام نسل کشی را مرتکب نمی‌شود

*    اسرائیل باید هرگونه اظهارنظر عمومی که می‌تواند تحریک به ارتکاب نسل‌کشی در غزه تلقی شود را متوقف کند و به مجازات برساند

*    اسرائیل باید اقداماتی را برای تضمین دسترسی بشردوستانه اتخاذ کند

*    اسرائیل باید از تخریب مدارکی که می‌تواند در پرونده نسل کشی استفاده شود جلوگیری کند

*    اسرائیل باید ظرف یک ماه پس از صدور این دستور گزارشی را به دادگاه ارائه کند
+41
رأی دهید
-17

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  به حماس چیزی نگفتن؟ دنیا جای مسخره ای شده
  9
  32
  جمعه ۰۶ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۷:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  زرشک،ابن دادگاه برای محکوم کردن و حکم جلب بیت المللی برای قذافی با پوتین یا رئیس جمهور سابق یوگوسلاوی همچین موضع بی‌خاصیت اتخاو نکرد ابن دادگاه علیه پوتین حکم صادر کرد با وجود اینکه هیچ جیز علیه پوتین اثبات نشده بود و بر خلاف غزه پوتین الکرایین را فله ای شخم نزد.
  3
  16
  جمعه ۰۶ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۸:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن
  دادگاه لاهه هم محل یک خیمه شب بازی مسخره ای بیش نیست ، باید دید پشت صحنه گردانهای این به اصطلاح دادگاه چه کسانی و با چه اهدافی هستند !!؟ در خصوص مسئله غزه ، دقیقاً یکی به نعل و یکی به میخ زدن رو تداعی کرده !! از طرفی به اسرائیل دستور میده که تمهیداتی رو برای جلوگیری از نسل کشی فلسطینیان در نظر بگیره ( یعنی اینکه دادگاه پذیرفته که در غزه نسل کشی در حال اجراست ) و از طرفی حرف و دستوری برای آتش بس و جلوگیری از نسل کشی بمیان نمیاره !! خخخخخه ، احمق‌ها روش کارشون مثل دادگاههای عنقلاب رژیم مفعول در محکومیت عوامل رژیم در سرکوب و جنایات علیه معترضین هست !! خودمونیم عجب روزگار پلید و مسخره ای داریم ، با یک مشت آدم نماهای عوضی !!
  0
  8
  جمعه ۰۶ بهمن ۱۴۰۲ - ۲۳:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.