موج خودکشی در بین دانش‌آموزان ایران؛ «فقر و عدم توسعه» متهم هستند

 زهرا حطمی، نوجوان جان‌باخته در وحیدیه شهریار. تصویر آرشیویصدای آمریکا: کانال تلگرامی شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران در گزارشی از مرگ خود خواسته در بین دانش‌آموزان نوشت که از ابتدای مهر سال جاری، شاهد خودکشی دانش‌آموزان بوده‌ایم و تنها از دی ماه تاکنون ۸ دانش‌آموز خودکشی منجر به مرگ داشته‌اند.

این گزارش مشکلات اقتصادی، فرونشست طبقه متوسط و اثرات اجتماعی و عاطفی ناشی از آن، ناکارآمدی آموزش و پرورش، نبود فضای آموزشی و مشاور در مدارس و پولی و طبقاتی شدن آموزش را عوامل ایجاد دومینوی خودکشی در بین دانش‌آموزان دانسته است.

خودکشی دانش‌آموز دختر ۱۲ ساله در ایلام و دانش‌آموز دختر و کودک کار ۱۴ ساله در سنندج از جمله مواردی عنوان شده که دلیل خودکشی آنها، مشکلات اقتصادی بوده است.

این در شرایطی است که رضا مراد صحرایی، وزیر آموزش و پرورش، بدون توجه به معضلات و مشکلات جاری در سیستم آموزشی به دنبال پیاده‌سازی برنامه‌های ایدئولوژیک در مدارس ایران است.

در این ارتباط، استفاده از روحانیون در مدارس، تشکیل مدارس مسجد محور، استفاده از افراد مذهبی به عنوان معلم پرورشی، تغییرات گسترده در کتاب‌های درسی و تفکیک جنسیتی کتاب‌‌ها، شهادت محور کردن محتوای آموزشی و تغییرات در فضای آموزشی دختران برای ایجاد محدودیت از جمله اقدامات در دست انجام از سوی وزارت آموزش و پرورش است.

در گزارش شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران آمده است: «سونامی خودکشی دانش‌آموزان از ایلام و پردیس تا سنندج، جامعه را دچار شوک کرده ولی متاسفانه، واکنش اصولی از جانب مدیران ارشد آموزش و پرورش دیده نشده است.»

این بی عملی مدیران و مسئولان آموزش و پرورش در شرایطی است که رفتار آنها با دانش‌آموزان یکی از عوامل خودکشی است.

در همین رابطه، پس از خودکشی زهرا حطمی، دانش‌آموز در روز دهم مهر، یک منبع نزدیک به خانواده او به صدای آمریکا گفت که گرفتن گوشی موبایل او و تماس مدیر مدرسه با پدرش موجب ترس دختر و فرار به پشت بام و سپس سقوط از بلندی و جان باختن او شده است.

بنا بر گزارش‌های شهروندی، این دختر دانش‌آموز کلاس در پی «اخراج سه روزه» از مدرسه «به خاطر لاک ناخن»، «خود را از یک ساختمان نیمه‌کاره پرت کرد» و جان خود را از دست داد.
+28
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۴
  arian1 - ابادان، ایران
  دین شیاطین الله پرست کشورمان را در فساد و فقر و بدبختی غرق کرده است‌ و تنها دزدها و مفتخوران حکومتی توانایی تهیه مایحتاج زندگی مرفه خود را دارند و بقیه بایستی خودکشی یا فرار بکنند
  9
  21
  جمعه ۰۶ بهمن ۱۴۰۲ - ۰۹:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۴
  siavash786 - شیکاگو، ایالات متحده امریکا
  خودکشی چرا ؟ این روش معلمین با دانش آموزان که جزوی از سرمایه ملی است کار بزدلانه می باشد. بجنگید وبکشید ، یا برای حق و حقانیت کشته شوید کار با ارزشی است نسبت به خودکشی . روش آن ییرمرد در بابلسر هر چند به اعدامش ختم شد ولی عمل اوحداقل از چند لحاظ مثبت و بهتر از این روش نازنین های نوجوان بود
  1
  13
  جمعه ۰۶ بهمن ۱۴۰۲ - ۰۹:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  antifascism - تهران، ایران
  تا وقتی این حکومت فاشیست فارسیسم هندی نژاد تمامیت خواه دست نشانده آمریکا هست اوضاع بخصوص برای ملت های کم بضاعت کرد و بلوچ و عرب و ترکمن ایران جنبه نسل کشی خزنده و زیرپوستی داره. البته رضا پالانی خوابیده در آب نمک هم مثل پدر و پدربزرگ نسخه سلطنتی تمامیت خواهان فاشیست دست نشانده هستن
  21
  7
  جمعه ۰۶ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۰:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.