آیا امیرعبداللهیان نمی‌توانست به زبان فارسی در شورای امنیت سازمان ملل سخنرانی کند؟

یورونیوز: سخنرانی اخیر حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه ایران در جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد حاشیه‌ساز شده است. در میان انتقادهای کاربران شبکه‌های اجتماعی نسبت به سطح تسلط وزیر خارجه ایران به زبان انگلیسی این سوال مطرح شده که آیا الزامی بوده که او به این زبان سخنرانی کند؟

برخی این فرضیه را مطرح کرده‌اند که احتمالا بر اساس پروتکل‌های برگزاری نشست شورای امنیت سازمان ملل سخنرانی به یکی از زبان‌های رسمی از جمله انگلیسی اجباری است و به همین دلیل آقای امیرعبداللهیان ناگزیر شده با وجود دشواری در تلفظ برخی از کلمات انگلیسی همچنان به این زبان نطق کند.

البته گروهی از کاربران شبکه‌های اجتماعی در مواجهه با این فرضیه، مدعی شده‌اند که با توجه به این که زبان عربی هم جزء زبان‌های رسمی سازمان ملل است و از قضا وزیر خارجه ایران نیز به آن تسلط بیشتری نسبت به انگلیسی دارد، اگر چنین الزامی وجود داشت، او باید زبان عربی را انتخاب می‌کرد؛ زبانی که با توجه به موضوع جلسه که به مساله اسرائیل و فلسطینی‌ها اختصاص داشت و احتمالا می‌توانست به انعکاس بیشتر این سخنان در جهان عرب هم کمک کند.

اما پروتکل‌های برگزاری نشست‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد در مورد زبان مورد استفاده سخنرانان چه می‌گوید؟

مواد ۴۱ تا ۴۷ مندرج در فصل هشتم آیین‌نامه داخلی شورای امنیت سازمان ملل متحد به موضوع زبان اختصاص داد.

در ماده شماره ۴۱ تاکید شده که عربی، چینی، انگلیسی، فرانسوی، روسی و اسپانیایی زبان‌های رسمی و کاری شورای امنیت هستند. در حکم بعدی آمده است: «سخنرانی‌هایی که به یکی از این شش زبان رسمی شورای امنیت بیان می‌شود باید به پنج زبان دیگر نیز ترجمه شود.»

اما در ماده ۴۴ تصریح شده که هر نماینده‌ای می‌تواند به زبانی غیر از زبان‌های رسمی شورای امنیت سخنرانی کند ولی در این صورت، خود او موظف است که ترجمه‌ای از نطقش را به یکی از زبان‌های رسمی به دبیرخانه شورا ارائه کند، چرا که ترجمه مترجمان دبیرخانه ممکن است بر اساس تفسیری باشد که با منظور بیان شده در زبان اصلی انطباق نداشته باشد.

البته آن گونه که در مواد ۴۵ تا ۴۷ آمده، سوابق جلسات شورا به زبان‌های رسمی ثبت می‌شود و کلیه قطعنامه‌ها و سایر اسناد نیز به همین زبان‌ها منتشر می‌شود ولی در صورت تصمیم شورای امنیت، اسناد شورا می‌تواند به هر زبانی غیر از زبان‌های رسمی نیز منتشر شود.
+35
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۴
  ایران جویدان - جیبوتی، آنگولا

  اخه بابا چرا یجوری با این مسیًله برخورد می کنید که انگار یه عمل غیر منتظرهً اتفاق افتاده و یا بقول سید علی آنقدر کشش می دین، از یکی که خیلی قیافه اش تخمی بود سوال کردن که چرا سیبلت کجه، گفت اخه من کجام رجه که سیبلم کجه. حالا حکایت این منگلاس مملکتی که رهبرش علی شیره ای حمام منصوریان، رییس جمهورش ابی شیش کلاسس رییس مجلسش شاه دزده و الا ماشالله از این آشغالا درش حکمرانی می کنن توقع دارین وزیر خارجه اش بهتر از این اسکل بی خاصیت باشه، این بدبخت آنقدر درازه که اصلا خون بمغزش نمی رسه که بخواد فهم شعوری درش رشد کنه.
  4
  49
  ‌پنجشنبه ۰۵ بهمن ۱۴۰۲ - ۲۰:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  PERTAPANI - بن، آلمان

  این گاگول از روی کاغذ هم نمیتونست بخونه با اینکه انگلیسی رو با حروف فارسی نوشته بودند براش!! یک مشت بی سواد دزد اختلاسگر مملکت رو به گند کشیده اند
  4
  46
  ‌پنجشنبه ۰۵ بهمن ۱۴۰۲ - ۲۰:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  گل میرزا - فرانسه، فرانسه

  تو پروتکل نیومده که ورود گاوها با سازمان ملل ممنوعه؟!!
  2
  48
  ‌پنجشنبه ۰۵ بهمن ۱۴۰۲ - ۲۱:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  paksan - ایران، ایران

  این بیسواد چرا نمیخواد بفهمه تو که بلد نیستی چرا اصرار میکنی انگلیسی حرف بزنی؟ همون فارسی حرف بزن چرا عابرو کشور رو می بری در حالیکه حتی از روی کاغذ خوندن زبان انگلیسی و حتی عربی هم برات سخت هستش و توانایی نداری. یک آدم مفلوج بی استعداد که فقط با رابطه و پارتی بازی و رانت مدرک گرفته و حالا شده وزیر نمونه بارز مسئولین حکومت ولایت شیطان خامنه ای هستش.
  10
  37
  ‌پنجشنبه ۰۵ بهمن ۱۴۰۲ - ۲۱:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۴
  میلاد2020 - داخائو، آلمان

  وزیر امور خارجه ببوی بی سواد
  2
  41
  ‌پنجشنبه ۰۵ بهمن ۱۴۰۲ - ۲۱:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  َپارتیزان - سپیدار، ایران
  در لحظه جزا، در مقابل جوخه آتش اشهد ات به انگلیسی بخون.
  11
  26
  ‌پنجشنبه ۰۵ بهمن ۱۴۰۲ - ۲۲:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  ایم دو تا مشکل اساسی داره اولا سواد خواندن و نوشتن نداره بعد هم فارسی را در اندیشکده حداد قاطر یاد گرفته که به کراوات دراز زینتی میگه.این حکایت این جوکه: نقله همسایه ای بخاطر حملات سگ همسایه به بچه لش در کوچه شکایت کرد، همسایه صاحب سگ گفت اولا سگ ما همیشه تو حیات بسگساه لست بعد سگ نا اصلا گاز نمیگیره و در آخر ما اصلا سگ نداریم
  0
  2
  جمعه ۰۶ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۰:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.