واکنش حسن روحانی به رد صلاحیت خود در انتخابات خبرگان: باید با رای، اعتراض کرد

حسن روحانی در میان محمد خاتمی (راست) رئیس‌جمهور پیشین و علی‌اکبر ناطق‌نوری (چپ) رئیس پیشین مجلسرادیو فردا: حسن روحانی که نامزدی‌اش در انتخابات مجلس خبرگان رهبری از سوی شورای نگهبان رد شده است، از مردم خواست که در انتخابات پیش‌رو شرکت کنند و «رای اعتراضی» بدهند.

او بدون هیچ توضیحی در مورد «رای اعتراضی»، از «نمایندگان مقبول سیاسی مردم» خواست که «شیوه رأی اعتراضی را به آنان نشان دهند».

آقای روحانی روز چهارشنبه چهارم بهمن پس از اعلام خبر ردصلاحیتش از سوی شورای نگهبان، با انتشار بیانیه‌ای گفت: «باز هم معتقدم باید در انتخابات شرکت کرد اگرچه مرا هم رد کرده باشند.»

او افزود: «باید راهی یافت که "رأی اعتراضی" صدای رسای مردم ایران شود.»

مشخص نیست که منظور آقای روحانی از «رای اعتراضی» چیست، زیرا شورای نگهبان پیشتر حدود نیمی از نامزدهای انتخابات مجلس را ردصلاحیت کرده و تجربه چند انتخابات گذشته نیز نشان می‌دهد که مردم ایران چندان رغبتی به شرکت در پای صندوق‌های رای ندارند.

آمارهای رسمی حاکی است که در دوره پیشین انتخابات مجلس شورای اسلامی، تنها نیمی از واجدان شرایط رای‌ در پای صندوق‌ها حاضر شدند.

در ماه‌های اخیر برخی از چهره‌های سیاسی و مدنی از جمله فائزه هاشمی و سعید مدنی، دو زندانی سیاسی، خواستار تحریم انتخابات شدند.

با این حال، حسن روحانی در بیانیه خود بر «رای اعتراضی» تاکید کرده و گفته است که «باید با رأی، اعتراض کرد.»

او همچنین رد صلاحیت خود را با «انگیزه‌های سیاسی» خواند و گفت کسانی که نامزدهای انتخابات را رد صلاحیت می‌کنند «نه مالک انقلاب و کشورند و نه صلاحیت تعیین مصالح کشور و سلب صلاحیت از خدمتگزاران صدیق و دلسوز کشور را دارند.»

او با این حال، از اعضای شورای نگهبان خواست که دلایل رد صلاحیتش را علنا اعلام کنند و خطاب به آنان گفت: «اگر نیت جانبدارانه سیاسی ندارید و از ترس رأی‌آوری، خود دست به کار حذف پیشاپیش نشده‌اید، چرا این دلایل را با مردم در میان نمی‌گذارید؟ و اگر نیت سیاسی جانبدارانه داشتید، آیا این عملکرد، صلاحیت شما در نظارت منصفانه بر انتخابات را از شما سلب نمی‌کند؟»

سخنگوی شورای نگهبان شامگاه چهارشنبه اعلام کرد که فقط صلاحیت ۱۳۸ نفر از داوطلبان ششمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری تایید شده است.

طحان نظیف در گفت‌وگو با صداوسیمای جمهوری اسلامی بدون آن که نام فرد ردصلاحیت شده‌ای را ذکر کند، افزود: «عمده افرادی که صلاحیت آن‌ها مورد تایید قرار نگرفته از شرایط علمی لازم برخوردار نبودند.»

حسن روحانی پیشتر پنج دوره نماینده در مجلس شورای اسلامی، سه دوره نماینده مجلس خبرگان و دو دوره رئیس‌‌جمهور بوده است.

بیانیه آقای روحانی با واکنش برخی از چهره‌های سیاسی در ایران مواجه شده است.

حمید رسایی از چهره‌های تندرو جمهوری اسلامی در شبکه ایکس نوشت: «میگن حسن روحانی درباره رد صلاحیتش بیانیه داده! اگر راست باشه، برام عجیبه چون قاعدتا صبح جمعه باید بفهمه که صلاحیتش رد شده...»
اشاره آقای رسایی به ادعای حسن روحانی در سال ۱۳۹۸ است که گفته بود از تصمیم افزایش شدید و ناگهانی قیمت بنزین اطلاعی نداشته و خودش نیز مثل مردم «صبح جمعه» مطلع شده بود.

این اولین بار نیست که شورای نگهبان صلاحیت یک رئیس‌جمهور پیشین را برای انتخابات رد می‌کند.

پیشتر صلاحیت اکبر هاشمی رفسنجانی و محمود احمدی‌نژاد برای انتخابات ریاست‌جمهوری رد شده بود.

شورای نگهبان همچنین صلاحیت علی لاریجانی رئیس‌ پیشین مجلس شورای اسلامی و حسن خمینی نوه بنیانگذار جمهوری اسلامی را رد کرده بود.
+8
رأی دهید
-101

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۸۴
  siavash786 - شیکاگو، ایالات متحده امریکا

  خانه نشینی روحانی نزدیک است . مهره ای سوخته همانند دیگر یارانت
  0
  70
  جمعه ۰۶ بهمن ۱۴۰۲ - ۰۰:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  Hassan1479 - تهران، ایران

  افراد نماینده مجلس خبرگان فعلی ، باید در دزدی و خلافکاری از افراد مجلس قبلی خبره تر باشند .
  4
  64
  جمعه ۰۶ بهمن ۱۴۰۲ - ۰۰:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  به امید فردایی بهتر - تهران، ایران

  روحانی ای بی ریشه ای مفعول، مفعول زاده بی کس و کار، وقتی تلف شدی و‌جنازه متعفنت را به زیر خاک فرو‌کردند، بعد میشوی آخوند خوب.
  4
  36
  جمعه ۰۶ بهمن ۱۴۰۲ - ۰۲:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  کماندوی سبز - تهران، ایران

  فیلم جدیدشونه واسه خر کردنه ملت ،این حـ... ها ی بی ناموس،سرشون تو یه اخوره
  4
  34
  جمعه ۰۶ بهمن ۱۴۰۲ - ۰۴:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  Persian2600 - استکهلم، سوئد

  رای بی رای، امیدوارم که مردم گول این آخوند پاپتی و زپرتی رو نخورند. همیشه گفتند که سگ برادر شغاله. مثلا اون موقه که تو راس قدرت بود چه گ. خورد که الان میخواد بخوره؟ آخوند آخونده، تا آخوند کفن نشود ایران وطن نشود، تمام.
  0
  36
  جمعه ۰۶ بهمن ۱۴۰۲ - ۰۴:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  َپارتیزان - سپیدار، ایران

  بدبخت ها، حالا کارتان به اینیده که با کلک و حیله میخواهید مردم به پای صندوق رایگیری بیاورید، کور خواندید ملت بیدار شده. شما بروید و .......... بخندید.
  4
  37
  جمعه ۰۶ بهمن ۱۴۰۲ - ۰۵:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  dannni - سوئد، سوئد

  زمان خیر و برکت مردم به این مجلس خبرگان رای نمیدادن فکرش کنید ۱۰۰ نفر هر کدومشون ۹۵ ساله و بی سواد هر دو سال یک بار یک ساعت با ویلچری دور هم جمع میشن یکی بهم بگه کار این مفت خورا تو این جمع چیه جالبه اینها مثلا قراره رهبری زیر نظر و کنترل کنند تو این ۴ دهه کدوم شون درباره رهبری چیزی گفت بعد مگه اینها قراره چه جیز اختراع کنن خودشون منتخب رهبر هستن بعد بیان انتقاد رهبر باشند هههههههههههه
  0
  30
  جمعه ۰۶ بهمن ۱۴۰۲ - ۰۷:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  تمام این حقه بازها دست در یک جیب دارند. به هر ترفندی می خواهند مردم را به پای صندوق ها بکشانند و از شدت استیصال حالا دنبال ؛رای مسخره ی اعتراضی؛ هستند. همه میدانند که شما فقط ادم های قبلا انتخاب شده را از صندوق می کشید بیرون. حالا هم فقط عقب سیاهی لشکر میگردید
  2
  18
  جمعه ۰۶ بهمن ۱۴۰۲ - ۰۹:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  antifascism - تهران، ایران
  خخخ امنیتی ترین اخوند نظام هم فاز اپوزوسیون گرفته. اینا هنوز تو توهمات خر کردن مردم در 40 سال پیشن. نمیدونم این جماعت فاشیست ..از نوع اخوند و پاسدار چی میزنن. خیلی توهم دارن.
  4
  14
  جمعه ۰۶ بهمن ۱۴۰۲ - ۰۹:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  ایران جویدان - جیبوتی، آنگولا
  اینجاس که می گن یارو به ده راه نمی دادن سراغ کدخدا رو می گرفت، ملت چشم دیدن تک تک این صد پدرای بی شرف رو ندارن این روباه عوضی می گه بیاید رای اعتراضی بدید، چشم بفرما ..
  2
  13
  جمعه ۰۶ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۰:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  shahrooz-k - تهران، ایران
  نه تنها .....به این اسلامتون بلکه .....به اون یکی اسلامتون که میگین این نیست
  0
  5
  جمعه ۰۶ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۶:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.