آخوند، پاسدار و تکواندوکار؛ سرنوشت مردی که تاریخ مصرفش به پایان رسید

پایان یافتن تاریخ مصرف محمد پولادگر، از غیرقابل باورترین اتفاقات مدیریتی ورزش ایران استایران وایر:پیام یونسی پور
رسانه‌های ایران، تصویر جدیدی که از حضور «کیومرث هاشمی»، وزیر ورزش و جوانان و معاونانش در مراسم «سده المپیک» منتشر شده را تحلیل کرده‌اند. براساس گزارش‌های این رسانه‌ها، به عقب راندن «محمد پولادگر» معاون ورزش قهرمانی وزارت ورزش و جوانان، به معنی پایان عمر مدیریت او در ورزش کشور معنی می‌شود.

آنچه در گوشه این تصویر جلب توجه می‌کند، حضور دوباره «محمد نصیری»، قهرمان سابق وزنه‌برداری ایران و جهان است. اویی که هفته  گذشته در گفت‌وگو با روزنامه «ایران ورزشی»، به‌دلیل آنچه «مشکلات مالی» و «عدم توجه از سوی مدیران ورزش» نامیده بود، مدعی شد «هر روز طلب مرگ می‌کند»، بار دیگر مانند ماه‌ها و سال‌های گذشته، در یک اجلاس حکومتی به‌عنوان میهمان ورزشی شرکت کرده است.

محمد نصیری پس از انقلاب، در کنار «روح‌الله خمینی» نشست و از او درخواست کرد که سرود شاهنشاهی تغییر کند. در ماه‌های گذشته نیز در دیدار «ابراهیم رئیسی» با ورزشکاران، او و «علی پروین»، تنها چهره‌های سرشناس ورزشی بودند که دعوت رییس‌جمهوری را پذیرفته و کنار او در جایگاه میهمانان ویژه نشستند.

***
چه کسی پشت مدیران امنیتی وزارت ورزش است؟
پایان یافتن تاریخ مصرف محمد پولادگر، از غیرقابل باورترین اتفاقات مدیریتی ورزش ایران است. او در کنار «مهدی تاج»، رییس کنونی فدراسیون فوتبال و «محمدرضا داورزنی»، رییس پیشین فدراسیون والیبال، ازجمله قدیمی‌ترین، پرنفوذترین و متمول‌ترین نیروهای سپاه پاسداران در ورزش ایران محسوب می‌شدند.
به نظر می‌رسد عمر مدیریتی محمد پولادگر مانند محمدرضا داورزنی، دیگر فرمانده سپاه در ورزش ایران، برای دستگاه‌های حکومتی به پایان رسیده استبه‌نظر می‌رسد دولت ابراهیم رئیسی، رویکرد خود را نسبت به مدیران سپاهی حاضر در ورزش تغییر داده و نقش «محمود خسروی‌وفا»، رییس کنونی کمیته المپیک جمهوری اسلامی و بادیگارد سابق «علی خامنه‌ای» در دهه ۱۳۶۰، در انتخاب‌های مدیران و معاونین ورزشی، حتی در وزارت ورزش و جوانان بسیار پررنگ است.

کیومرث هاشمی، در فاصله کمتر از یک ماه پس از گرفتن رای اعتماد از مجلس شورای اسلامی، سید «شروین اسبقیان» را به‌عنوان مشاور مدیرکل حوزه وزارت منصوب کرد؛ این سمت را پیش‌تر «اسماعیل احمدی» برعهده داشت که در سقوط هلی‌کوپتر وزیر ورزش و جوانان، کشته شد.

شروین اسبقیان طی سالیان گذشته و زمانی که محمود خسروی‌وفا ریاست کمیته پارالمپیک جمهوری اسلامی را برعهده داشت، به‌عنوان دست راست او در کمیته پارالمپیک و فدراسیون جانبازان و معلولین، حضوری مستمر داشت.  

خبرگزاری «تابناک» مدعی شده است که شروین اسبقیان اما به پست مشاور راضی نیست و به‌زودی جای محمد پولادگر را خواهد گرفت. یک نیروی امنیتی، به‌جای یک «معمم پاسدار.»
پولادگر چگونه وارد ورزش ایران شد؟
محمدرضا پولادگر با آغاز دوران ریاست‌جمهوری ابراهیم رئیسی، از ریاست فدراسیون تکواندو، به سمت معاونت ورزش قهرمانی وزارت ورزش و جوانان منصوب شده بود؛ این عالی‌ترین معاونت وزارت ورزش و جوانان است و نه تقریبا، که دقیقا مدیریت آن به‌عنوان «مرد شماره دو ورزش کشور» محسوب می‌شود. در برخی موارد، قدرت معاونین ورزش قهرمانی، حتی از شخص وزیر ورزش و جوانان نیز فراتر می‌رود.
مختار کلانتری (نفر اول سمت راست) اولین بار «محمدرضا پولادگر» را وارد فدراسیون تکواندو کرداین انتصاب، غیرعادی هم به‌ نظر نمی‌رسید؛ محمدرضا پولادگر، مدیر تراز در دولت ابراهیم رئیسی برای چنین پست‌هایی محسوب می‌شد؛ هم آخوند بود و هم آخوندزاده و هم عضو سپاه پاسداران.

یکی از شاهکارهای او، برگزاری «رقابت‌های تلفیقی تکواندو و قرآن‌خوانی» در سال ۱۳۹۹ بود؛ ورزشکاران پس از چند حرکت و ضربه تکواندو، قرآن می‌خواندند و دوباره مبارزه می‌کردند.

محمد پولادگر را باید به‌عنوان روحانی تحصیل‌کرده در حوزه علمیه قم شناخت که پیش از انقلاب وارد حوزه علمیه شد. سال ۱۳۶۳ در کنار تحصیل در حوزه علمیه، ریاست هیات تکواندو این شهرستان را برعهده می‌گیرد. شاید عجیب باشد، اما این سمت را از طریق مردی به نام «مختار کلانتری»، از هم‌رزمان خود در سپاه پاسداران به دست آورد.  
مختار کلانتری که بود؟
 فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شهرستان مهاباد در سال ۱۳۵۹ خورشیدی که به‌سرعت به بیت رهبر وقت جمهوری اسلامی نزدیک شد. او سال ۱۳۶۰ مسوول دفتر فرماندهی کل سپاه هم بود و مسوولیت حفاظت بیت روح‌الله خمینی را نیز برعهده داشت. در عین حال پس‌از آن، به‌عنوان جانشین فرمانده کل کمیته انقلاب اسلامی، معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور، دبیر شورای امنیت کشور و فرمانده کل کمیته انقلاب اسلامی نیز رسید. همه این سمت‌ها را فقط در دهه ۶۰ به دست آورد.  

در دهه ۱۳۷۰، سراغ مدیریت‌های اقتصادی رفت و قائم‌مقام سرپرست بنیاد «۱۵ خرداد» شد و کمی بعد، مدیر امور صنایع همان بنیاد. مدیرعاملی سازمان اقتصادی «کوثر» و معاونت وزارت راه دولت خاتمی را هم، می‌توان به سیاهه سوابق مدیریتی آقای کلانتری افزود.

در سال‌های پایانی دهه ۱۳۶۰ که جمهوری اسلامی، آرام‌آرام مردان مورد اعتماد خود را وارد مدیریت ورزش می‌کرد، به ریاست فدراسیون تکواندو رسید. اما سال ۱۳۷۳، دیگر علاقه‌ای به ادامه مدیریت در ورزش نداشت و محمد پولادگر را از قم به تهران آورد، تا به‌عنوان نایب‌رییس و سپس جانشین خود در این فدراسیون معرفی کند.

به محمد پولادگر در دهه ۱۳۹۰ خورشیدی، لقب «رییس مادام‌العمر تکواندو ایران» را داده بودند.
آیا این پایان چهار دهه زندگی محمد پولادگر در ورزش است؟
روزنامه «فرهیختگان»، از رسانه‌های نزدیک به دولت و سپاه پاسداران، ۲۴آبان۱۴۰۲، از احتمال برکناری محمد پولادگر خبر داده بود. فرهیختگان و پس‌از آن خبرگزاری «فارس»، به برخی عوامل از‌جمله همراه شدن نیروهای جدید با کیومرث هاشمی اشاره کردند و از حضور نیروهای جدید در وزارت ورزش نیز، به‌عنوان دلیلی برای کنار گذاشتن محمد پولادگر نام بردند.
براساس گزارش‌های رسانه‌های ایران در مراسم«سده المپیک»، به عقب راندن «محمد پولادگر» معاون ورزش قهرمانی وزارت ورزش و جوانان، به معنی پایان عمر مدیریت او در ورزش کشور معنی می‌شود.نوع انتصاب‌های کیومرث هاشمی در این وزارتخانه نیز برگرفته از یک نگاه ویژه امنیتی بود. انتخاب «محسن مزجی» با سوابقی روشن در سرکوب دانشجویان هنر طی سال ۱۴۰۱ و دست داشتن مستقیم در اخراج دانشجویان از دانشگاه، پیامی واضح برای جامعه ورزش ایران داشت؛ تبدیل کردن فضای ورزش به یک محیط نظامی-امنیتی.

اما به نظر می‌رسد عمر مدیریتی محمد پولادگر مانند محمدرضا داورزنی، دیگر فرمانده سپاه در ورزش ایران، برای دستگاه‌های حکومتی به پایان رسیده است.

جنس مدیرانی که با حضور کیومرث هاشمی و شاید باید گفت پس از به قدرت کامل رسیدن محمود خسروی‌وفا در کمیته المپیک جمهوری اسلامی، وارد این وزارتخانه شده‌اند، از نیروهای سپاهی دهه ۱۳۶۰ به نیروهای امنیتی و اطلاعاتی سپاه تغییر کرده‌اند.

از محمد پولادگر یک جمله به یادگار می‌ماند. او سال ۱۳۹۵ و پس از شکست‌های تکواندوکاران ایران در المپیک ریو، «رضا مهماندوست»، سرمربی تیم آذربایجان را «مزدور» نامید.

درصورت جدایی محمد پولادگر از وزارت ورزش و جوانان که حالا به گفته خبرگزاری تابناک با بی‌توجهی کامل وزیر ورزش و جوانان در ردیف دوم و پشت سر میهمانان و معاونان وزارتخانه نشسته‌ است، عمر مدیریتی ورزش او پس از قریب به ۴ دهه، به پایان خواهد رسید.
+9
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.