کشته شدن یک فلسطینی با پرچم سفید باعث نشد ریشی سوناک بر آتش‌بس مهر تأیید بزند

یورونیوز: در جلسه طرح سوال از نخست‌وزیر بریتانیا که هر چهارشنبه در مجلس عوام این کشور برگزار می‌شود، رهبر حزب ملی اسکاتلند درباره گزارشی که سه‌شنبه شب در بخش خبری شبکه بریتانیایی آی.تی.وی پخش شد از ریشی سوناک سوال پرسید.

استیون فلین، رهبر حزب ملی اسکاتلند از ریشی سوناک خواست تا اقدام نیروهای ارتش اسرائیل در کشتن یک مرد فلسطینی را به عنوان یک «جنایت جنگی» محکوم کند.

ویدئوی که سه‌شنبه شب در بخش خبری ITV پخش شد، مردی غیرمسلح در غزه را نشان می‌داد که زیر پرچم سفید راه می‌رفت ولی با این حال به ضرب گلوله ارتش اسرائیل کشته می‌شود.
آقای فلین در عین حال، از نخست وزیر بریتانیا خواست تا از برقراری آتش بس در باریکه غزه حمایت کند، اقدامی که تاکنون ریشی سوناک از آن طفره رفته است.

رهبر حزب ملی اسکاتلند ضمن کنایه زدن به نمایندگان حزب حاکم در مجلس عوام بریتانیا گفت: «شب گذشته در حالی که نمایندگان حزب محافظه‌کار باز هم بین خودشان جر و بحث می‌کردند، مردم [بریتانیا] در خانه‌هایشان به تماشای گزارش جان اِروین در بخش خبری آی.تی.وی. در مورد یک ویدئوی ضبط شده از یک مرد فلسطینی غیرمسلح در غزه که پرچم سفید در دست داشت و مورد اصابت گلوله ارتش اسرائیل قرار گرفت و کشته شد، نشسته بودند. [جناب] نخست وزیر، چنین اقدامی مشمول یک جنایت جنگی است، [به نظرتان] اینطور نیست؟»

سوناک پاسخ داد: «مسلما ما همیشه [سر این مساله] ثابت‌قدم بوده‌ایم که مقررات بین‌المللی بشردوستانه باید رعایت شود و از غیرنظامیان محافظت شود.»

من این نکته را به صراحت به نخست وزیر نتانیاهو گفته‌ام و وزیر خارجه [بریتانیا] نیز این هفته در منطقه حضور دارد و دقیقاً همین نکته را بیان خواهد کرد.»

اما فلین گفت که نخست وزیر بریتانیا پس از دیدن این گزارش باید درخواست آتش بس دهد. او تصریح کرد که «فکر می‌کنم نابخردانه نباشد اگر از نخست‌وزیر بریتانیا انتظار داشته باشیم که پای آن جایگاه برود و به مردم سرزمین بریتانیا و [مردم] جاهای دیگر بگوید که تیراندازی به یک مرد غیرمسلح که زیر پرچم سفید راه می‌رود، یک جنایت جنگی است.»

رهبر حزب ملی اسکاتلند در ادامه افزود: «حالا که این مجلس در هفته‌های اخیر با قید فوریت و جدیت دنباله یکی از گزارش‌های غم‌انگیز آی.تی.وی را گرفته است. سوال این است که آیا این مجلس همان فوریت و جدیت را در خصوص این گزارش خبری آی.تی.وی. نشان خواهد داد و آیا بالاخره از آتش‌بس در غزه حمایت خواهد کرد؟»

ریشی سوناک در پاسخ به این اظهارات گفت: «هیچکس نمی‌خواهد ببیند که این درگیری یک لحظه‌ هم بیش از حد مورد نیاز ادامه پیدا کند و ما قطعا می‌خواهیم که یک وقفه بشردوستانه فوری و پایدار برای ارسال کمک‌های بیشتر به داخل [غزه] و مهم‌تر از همه بیرون آوردن گروگان‌ها [از غزه] پدید آید تا به ایجاد شرایط برای یک آتش بس پایداری کمک کنیم. من شرایط [تحقق] آن را قبلا در مجلس برشمردم.»
فلسطینیان سوار بر گاری‌الاغی در مرکز نوار غزه در حال فرار از آتش اسرائیل ۸ نوامبر ۲۰۲۳نخست وزیر بریتانیا در ادامه یادآور شد که «وزیر امور خارجه امروز به آن منطقه رفته است و به فشار آوردن بر همه متحدان و شرکایمان ادامه خواهد داد تا مطمئن شود که ما قادر هستیم که به آن نتیجه [دلخواه] برسیم.»
+9
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن
  سوناک هندی هم میدونه که باید خودش رو با تفکرات امپریالیستی هماهنگ کُنه ، چون جیره خوار و نجست وزیر بریتانیا ، کشوریست که پایه و اساس اسرائیل رو گذاشته و در واقع پیرو ، خواهی نشوی رسوا همرنگ جماعت شو هست !!
  2
  12
  ‌پنجشنبه ۰۵ بهمن ۱۴۰۲ - ۰۴:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  ابن ملجم(ع) - مونیخ، آلمان
  این توله ....سوناک از فک و فامیل خمینی ملعون است تا ادم نکشه راحت نمیتونه بخوابه
  0
  8
  ‌پنجشنبه ۰۵ بهمن ۱۴۰۲ - ۰۵:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  یا فاطمه زهرا - برابراند ، دانمارک
  این ریشو سوزناکی، خودش از عوامل صهیونیسم در منطقه می‌باشد. بقولی خودتان هیچ ماست‌فروشی گپ نمیکنه، ماستم شوره.
  3
  6
  ‌پنجشنبه ۰۵ بهمن ۱۴۰۲ - ۰۶:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  hamidesabz - لندن، انگلستان
  این مبین این حقیقت دردناک است که حتی در سیستم های به ظاهر دموکراتیک افراد نمیتوانند تاثیر چندانی بر جهت گیری های حکومت داشته باشند! و در واقع تصمیمات در جایی دیگر گرفته میشود!
  2
  4
  ‌پنجشنبه ۰۵ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۰:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  یا فاطمه زهرا - برابراند ، دانمارک
  این پشمی سوناک و نا ریشو سوندک و از همون زباله دونی آماده که خمینی ملعون را پس انداخته
  0
  2
  ‌پنجشنبه ۰۵ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۷:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.