سندسازی خبرگزاری قوه قضائیه برای توجیه اعدام محمد قبادلو

محمد قبادلو در حالی که پرونده‌اش در مرحله اعاده دادرسی بود اعدام شددویچه وله: به گفته امیر رئیسیان، وکیل محمد قبادلو، تصاویری که خبرگزاری "میزان" از حکم دیوان عالی منتشر کرده مخدوش و دستکاری شده است.

خبرگزاری "میزان" وابسته به قوه قضائیه عکس‌هایی از حکم دیوان عالی کشور درباره پرونده محمد قبادلو را منتشر کرده که به نوشته امیر رئیسیان، وکیل قبادلو، مخدوش و دستکاری‌شده هستند و عباراتی به آنها اضافه شده که پیشتر در حکم نبوده‌اند، از جمله عبارت "پس از کشتن یک نفر" که به گفته این وکیل  "جدید است" و نیز "قصد حمله به مردم" که در رأی اصلی "هرگز مطرح نشده بود".

محمد قبادلو در حالی اعدام شد که پرونده او در مرحله اعاده دادرسی بود. خبرگزاری میزان اما نوشته "تجویز رسیدگی مجدد به یک پرونده قتل، امری غیرشرعی است".

وکیل قبادلو در صفحه‌ شخصی‌ای در شبکه اجتماعی "اکس" نوشته است: «رسیدگی مجدد به اتقان و اعتبار رای می‌افزاید. آنچه که غیرشرعی است تعجیل در رسیدگی و رها کردن ایرادات پرونده است.»

در حکمی که خبرگزاری میزان منتشر کرده آمده "هیچ امر جدیدی حادث نشده است که موجب اعاده دادرسی گردد."

امیر رئیسیان در مخالفت با این ادعا پاسخ داده است: «امر جدیدی که حادث شده بود و شعبه ١ دیوان بر اساس آن حکم را نقض کرده بود و مشخص نیست چطور شعبه ٣٩ توجهی به آن ندارد این است که روانپزشکی که در پرونده سلامت محمد را گواهی کرده بود پس از صدور حکم، به همراه ۴٩ روانپزشک دیگر، بررسی‌های پزشکی را ناقص دانستند.»

هشتم دی ماه ۱۴۰۱ جمعی از روانپزشکان نامه‌ای خطاب به رئیس قوه قضائیه نوشته و خواستار تشکیل شورایی از روانپزشکان معتبر برای بررسی پرونده محمد قبادلو شده بودند. در این نامه با توجه به اختلالات دوره‌ای محمد قبادلو پیشنهاد شده بود "شورایی از روانپزشکان معتبر و شناخته‌شده تشکیل شود تا با بررسی تمام سوابق و مدارک بیماری، مصاحبه با بیمار، خانواده و پزشکان قبلی وی، آن قوه محترم را در رسیدن به حکمی مبتنی بر موازین علمی و مستندات بالینی، منطبق بر واقع، و عادلانه، یاری کند".

همانگونه که وکیل قبادلو نوشته است۵۰ روانپزشک بررسی‌های پزشکی را ناقص دانستند.

میزان همچنین در واکنش به این موضوع که حکم اعدام محمد قبادلو بدون ابلاغ به خانواده و وکیل و بدون انجام ملاقات آخر اجرا شده، تصویری از یک حکم را منتشر کرده و مدعی شده این حکم به خانواده و وکیل او ابلاغ شده بود.

امیر رئیسیان، وکیل قبادلو اما این ادعا را رد کرده و نوشته هرگز نه او و نه خانواده موکلش چنین حکمی دریافت نکرده‌اند.

وکیل محمد قبادلو در پایان رشته توییتش نوشته است: «همه اینها به کنار! اگر بنا بر ادعای خبرگزاری میزان حکمی که امروز اجرا شد در ٢١ دیماه (کمتر از دوهفته پیش) صادر شده بود، بفرمایید چطور می‌شود حکم قصاص را قبل از ابلاغ، اجرا کرد؟!»
اعتصاب غذای ۶۱ زندانی سیاسی زن
در اعتراض به اعدام محمد قبادلو، ۶۱ زندانی سیاسی زن در اوین روز پنج‌شنبه (پنجم بهمن) دست به اعتصاب غذای عمومی می‌زنند.

صفحه اینستاگرام نرگس محمدی ضمن اعلام این خبر نوشته است: «زنان زندانی برای زنده نگه داشتن نام اعدام شدگان و برای زنده ماندن صدها انسانی که در زندانهای جمهوری اسلامی در سراسر کشور در صف اعدامند، مقاومت خواهند کرد و روز پنجم بهمن ماه اعتراض خود را با اعتصاب غذای دسته جمعی‌شان نشان خواهند داد.»

در صفحه اینستاگرام نرگس محمدی آمده است: «محمد قبادلو در شرایطی به دار آویخته شد که حتی حکم قطعی برای اعدام وجود نداشت. خبر اعدام جوانان ایران، موجی از خشم و اعتراض را در جامعه رقم زده است.»
ادامه واکنش‌ها
رضا پهلوی‌، فرزند آخرین پادشاه ایران، ضمن محکوم کردن اعدام محمد قبادلو در صفحه شخصی‌اش در اکس نوشت: «رژیم درمانده خامنه‌ای، انتقام کشته‌شدن تروریست‌هایش در سوریه و لبنان و یمن و عراق را از مردم ایران، جوانان و کودکان بی‌گناه می‌گیرد‌؛ با این هدف که به معدود حامیان متزلزل خود، امید بدهد و ملت ایران را در مبارزه‌شان ناامید کند.»

او با خانواده قبادلو ابراز همدردی کرده و خطاب به آنها نوشت: «سرتان را بالا بگیرید و به فرزند قهرمان‌تان افتخار کنید. ستاره محمد از امشب در آسمان ایران می‌درخشد.»
رناته آلت، رییس کمیته حقوق بشر حزب دموکرات آزاد آلمان نیز اعدام محمد قبادلو را نقض فاحش حقوق بین‌الملل دانسته که مجازات افراد دارای ناتوانی‌های روانی را ممنوع کرده است. خانم آلت خواسته تا دولت آلمان و اتحادیه اروپا تحریم‌ها علیه رژیم جمهوری اسلامی را تشدید کنند.

کمپین حقوق بشر ایران نیز اجرای حکم اعدام محمد قبادلو را "مصداق دقیق یک قتل حکومتی" دانسته و خواسته برای روشن شدن ابعاد این موضوع کمیته حقیقت‌یاب سازمان ملل در باره آن تحقیق کند.

مولوی عبدالحمید امام جمعه اهل سنت زاهدان نیز با انتشار پیامی در اکس نوشت: «اخذ اعتراف اجباری از زندانیان و اجرای بی‌رویه احکام اعدام در کشور، مجامع بین‌المللی را تکان داده و باعث افزایش نارضایتی مردم و گسترش فاصله آنها از حاکمیت شده است.»

دریا صفایی، نماینده ایرانی تبار پارلمان بلژیک نیز با انتشار عکسی از محمد قبادلو در اکس نوشته است: «جرم او؟ نبرد برای دموکراسی، آزادی و یک زندگی بهتر در ایران.»

او در ادامه افزوده است: «افرادی مثل محمد نباید برای هیچ بمیرند. به خصوص حالا که آیت‌الله‌های ایرانی به کشورهای غربی حمله می‌کنند و تمام دنیا را ناامن کرده‌اند، دنیا باید پاسخ دهد.»
+3
رأی دهید
-37

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۹
  iran1 - آرلون، بلژیک
  چقدر راحت در یک سیستم سرتا پا کثافت، آدمها از مسیر عادی زندگی خارج میشن و چند تا کم عقل با عنوان مسئول امنیتی و یا قضایی اونها رو به قتل میرسونن. میشد این شکلی نباشه ولی کو چشم باز
  1
  13
  ‌سه شنبه ۰۳ بهمن ۱۴۰۲ - ۲۰:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  paksan - ایران، ایران
  ربطی به سیستم فاسد قضایی نداره و به نظر میرسه نیروی انتظامی و عوامل فاسد رهبر در این قتل مشارکت داشتند. تجربه نشان داده که نیروی انتظامی در کشتن و اعدام کسانی که نیروهاش رو مجروح و کشتند مستقیما حکم داره و حتی سیستم قضایی فاسد حکومت هم از طریق دفتر فاسد رهبر بعنوان فرمانده کل قوا تحت فشاره تا هر چی که نیروی انتظامی و بخش حقوقیش تایید کردند رو اجرا کنند و در موراد دیگه هم همینطور بوده مثلا اون راننده اتوبوسی که نیروهای اغتشاشگر انتظامی و حکومتی رو زیر گرفت و بقیه موارد هم همینطور بوده و خارج از روال قانونی و قضایی احکام اجرا شده حتی در مورد کشتن اون حـ... اطلاعاتی در شیراز . اینها نشون میده این قتل های حکومتی از طریق دفتر رهبر حکومت اجرا میشه و اساسا روال قضایی فقط برای گرفتن اعتراف یا یافتن اطلاعات از فرد دستگیر شده هستش وگرنه دستور کشتن طرف توسط رهبر امضا و تایید شده هستش.
  3
  9
  ‌سه شنبه ۰۳ بهمن ۱۴۰۲ - ۲۱:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  تنها راه مقابله با این رژیم فقط راه مسلحانه است. از همین خورده پاها باید شروع کرد. همین امنه سادات یکی اش. همین سه تا شاهدی که به گناهکاری محمد قبادلو شهادت دادن. خانواده همون مرتیکه ای که میگن این جوون زیر گرفته. وقتی اینها شمشیر رو از رو بستن، واقعا حتی ارزش دادگاهی شدن هم ندارن.
  1
  11
  ‌سه شنبه ۰۳ بهمن ۱۴۰۲ - ۲۱:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.