سنگ‌های مقدس که هندوها پرستش می‌کردند تخم‌های دایناسور از آب درآمدند

یورونیوز: نتایج تحقیق دانشمندان درباره ماهیت سنگ‌های مقدس در یک مکان باستانی در روستایی در ایالت مادیا پرادش هند، توجه مردم محلی و کارشناسان طبیعت را به خود جلب کرده است. چرا که توپ‌های سنگی که نسل‌اندر‌نسل توسط ساکنان پرستیده می‌شدند، آن چیزی نبودند که تصور می‌شد.

این اشیاء با قطر ۱۸ سانتی‌متر و تقریبا به اندازه کف دست که مردم محلی روستای پادلیا آنها را به نام «کنکار بهیراو» یا سنگ «شیوا» می‌شناسند، «خدایان سرپرست» باستانی بودند که از مزارع و دام‌ها محافظت می‌کردند و پیشکش نارگیل برای این سنگ‌ها، برای اهالی روستا یک رسم روزمره به شمار می‌رود.

تا اینکه تیمی از دانشمندان از موسسه علوم دیرینه‌شناسی هند تصمیم گرفتند این سنگ‌ها را بررسی کنند و در کمال تعجب دریافتند که این اشیاء در واقع تخم‌های فسیل‌شده «تیتانوسور» است. تیتانوسورها، از دسته سوسمارپاشکلان، یکی از بزرگترین انواع دایناسورهایی بودند که روی زمین زندگی می‌کردند.

به گفته باستان‌شناسان «دره نرمدا»، یعنی جایی که این روستا در آن قرار دارد، از محل‌های باستانی زیست این دایناسورها در ۷۰ میلیون سال پیش بوده است. این موجودات ۶۵ میلیون سال پیش در پی فعالیت‌های آتشفشانی منطقه از بین رفتند و گنجینه‌ای غنی از سنگ‌های فسیلی را در امتداد دره رودخانه نرمدا، که هزاران کیلومتر از مادیا پرادش تا گجرات در منتهی الیه غرب هند امتداد دارد، به جا گذاشته‌اند.

ویشال ورما، دیرینه‌شناس و متخصص دوران دایناسورها، در این باره می‌گوید: «این سنگ‌ها که اغلب در زیر درختان انجیر قرار گرفته‌اند، برای نسل‌ها مورد پرستش واقع شده‌اند. روستاییان محلی سالی یک‌ بار حیوانات اهلی مزارع مانند گاو یا بز را وادار می‌کنند روی این سنگ‌ها راه بروند تا مورد حفاظت خدایان قرار گیرند.»
تخم‌های دایناسور یافت‌شده ایالت مادیا برادشتخم‌های دایناسورهای عظیم‌الجثه به طرز قابل توجهی دست‌نخورده باقی مانده‌اند. برخی از آنها در حال حاضر به نمایش گذاشته شده‌اند و اقداماتی برای محافظت از تخم‌های باقی مانده نیز در حال انجام است.

آقای ورما اضافه کرد: «از آنجایی که تلاش‌ها برای تبدیل این منطقه به پارک جانورشناسی در حال انجام است، حفظ این سنت‌ها به غنای فرهنگی پارک کمک می‌کند.»

از اوایل قرن نوزدهم بدین سو تعداد زیادی استخوان، دندان، چنگال و تخم دایناسور از این ناحیه کشف شده است.

نتایج مطالعات تازه در نشریه علمی «Plos One» منتشر شده است.
+58
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۱
  یا فاطمه زهرا - برابراند ، دانمارک

  قران: در زمین سیر کنید و بنگرید خداوند چگونه آفرینش را آغاز نموده است. سپس خداوند به همین‌گونه جهان آخرت را ایجاد می‌کند. خدا بر هر چیزی قادر است. بروند و آثار موجودات زنده نخستین را که به صورت فسیل‌ها و غیر آن، در اعماق دریاها، در دل کوه‌ها و در لابلای طبقات زمین است، ببینند و به گوشه‌ای از اسرار آغاز حیات در کره زمین و عظمت و قدرت خدا پی ببرند، و بدانند که او بر اعاده حیات قادر است.
  57
  8
  ‌سه شنبه ۰۳ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۴:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  potatis - ایران، ایران

  یا تخم دایناسور، بچم مریضه، شفاش بده.
  3
  36
  ‌سه شنبه ۰۳ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۵:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  zavareh - رودسر، ایران

  راه دور نروید، مگر نه این است که سالیانه میلیونها مسلمان خردباخته برای بوسیدن تکه ای سنگ سیاه و یک چهار دیواری خشتی متعفن راهی دیار تازیان می شوند، و حتا به بوسه ای به این سنگ و بتکده زده اند قسم می خورند؟
  10
  35
  ‌سه شنبه ۰۳ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۶:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد

  عددهای به تخم دایناسورها دخیل میبندند ، عده ای دیگر به تخم نوادگان تازیان و امامان. التماس ‌و دعا
  4
  32
  ‌سه شنبه ۰۳ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۶:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  Munchen - مونیخ، آلمان
  باز بهتر هست از جمعیت میلیاردی مسلمین که سمت ساختمانی دولا راست میشند و دورش مثل گوسفندان میچرخند که داخلش سنگ سیاه (حجر الاسود) که یک شهابسنگ سقوط شده بوده که قبل از اسلام ‘بت پرستان” میپرستیدند قرار داده شده.(محمد این سنگ رو داخل کعبه گذاشت تا اونها رو قانع کنه مسلمان بشوند!) و هنوز اینهمه ابله به سمت همون سنگ روزی ۵ بار قمبل میکنند. یا حتی اسم خدای اسلام الله که در واقع ترکیبی از اسم دو بت مقدس قبل از اسلام هست.تحقیق کنید و تامل!
  0
  7
  ‌سه شنبه ۰۳ بهمن ۱۴۰۲ - ۲۲:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.