حکم اعدام محمد قبادلو، از بازداشت‌شدگان اعتراضات ۱۴۰۱، برای اجرا در روز سه‌شنبه ابلاغ شد

 محمد قبادلووکیل محمد قبادلو، از بازداشت‌شدگان اعتراضات ۱۴۰۱ ایران، با انتشار سند دادگستری استان تهران از ابلاغ «حکم اعدام» موکلش به بخش اجرای احکام خبر داد و این اقدام قوه قضاییه را «غیرقانونی» توصیف کرد.

امیر رئیسیان شامگاه دوشنبه دوم بهمن با انتشار ابلاغیه الکترونیکی شعبه دوم اجرای احکام کیفری دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان رباط کریم، نوشت که این ابلاغیه اجرای حکم اعدام آقای قبادلو «چند ساعت پیش» ارسال شده است.

آقای رئیسیان در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «هر تصمیمی در فرایند ماده ۴۷۷ گرفته شده باشد نافیِ حق محمد قبادلو برای رسیدگی مجدد در راستای اعاده‌ دادرسی نیست.»

او تاکید کرد: «در نتیجه اجرای حکم محمد قبادلو هیچ مجوز قانونی ندارد و بی‌تردید قتل محسوب می‌گردد.»
بر اساس ابلاغیه صادر شده، قرار است محمد قبادلو روز سه‌شنبه سوم بهمن اعدام شود.

محمد قبادلو متولد ۱۳۷۹ از بازداشت‌شدگان اعتراضات سراسری است که به‌ اتهام «محاربه» و «افساد فی‌الارض» با ادعای قتل یک مأمور انتظامی و مجروح‌ کردن پنج مأمور دیگر از طریق زیر گرفتن آن‌ها با خودروی سواری به اعدام محکوم شده بود.

اعدام قریب‌الوقوع او در حالی است که وکیل محمد قبادلو پیشتر خبر داده بود که حکم قصاص او توسط دیوان عالی کشور نقض شده است.
ویدیویی از مادر محمد قبادلوآقای رئیسیان روز دوشنبه به روزنامه شرق گفت: «قبادلو حق رسیدگی مجدد دارد و قانونا، هیچ‌کس نمی‌تواند به جای این اقدام، حکم اعدام او را برخلاف قانون به اجرای احکام ارجاع دهد.»

این وکیل دادگستری ادامه داد: «ما هنوز نمی‌دانیم چه اتفاقی رخ داده ولی پیگیر ماجرا هستیم. شعبه اول دیوان عالی کشور حکم قصاص او را نقض و پرونده را به شعبه ۵ دادگاه کیفری یک تهران ارجاع داده بود ولی حالا به جای رسیدگی، پرونده به اجرای احکام رفته است.»

او همچنین در حساب خود در شبکه اجتماعی ایکس تاکید کرد که قرار بود معاینات مجدد پزشکی قانونی در صدور «حکم شایسته» تاثیرگذار باشد.

رئیسیان افزود که پس از نقض حکم اعدام قبادلو در دیوان عالی کشور، «پرونده ماه‌ها به دست شعبه پنج کیفری یک نرسید و این شعبه از دیوان عالی کشور تقاضای ارشاد کرد و شعبه اول دیوان در آخرین ابلاغیه‌ای که به دست ما رسید گفته بود رسیدگی فعلاً منتفی منوط به نتیجه رسیدگی در شعبه ٣٩ شده است.»

قوه قضاییه جمهوری اسلامی هنوز به این اعتراض وکیل قبادلو پاسخ نداده است.

در جریان اعتراضات سراسری سال گذشته در ایران و بر اساس اعلام سازمان‌های حقوق بشری، حدود پانصد معترض به‌دست نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی کشته شدند.

همچنین حکومت جمهوری اسلامی ایران چند معترض بازداشت‌شده را پس از روند قضایی فوری که از سوی فعالان حقوق بشر محکوم شده است، اعدام کرد.
+7
رأی دهید
-42

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  حالا قشر خاکستری بشینن غصه کباب سیخی ١٠٠ هزارتومن رو بخورن. جوون رعنا در بیخبری داره اعدام میشه
  2
  23
  دوشنبه ۰۲ بهمن ۱۴۰۲ - ۲۰:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  PERTAPANI - بن، آلمان

  هیچی دیگه!! سر و صداها خوابید و اعتراضات تموم شد حالا افتادند به جون زندانیان!!
  3
  25
  دوشنبه ۰۲ بهمن ۱۴۰۲ - ۲۱:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن

  قانون کجا بود !؟ شهر ، شهر هرته ! شاه میبخشه ، شاه قلی نمی بخشه ! حکم در دیوانه خانه عالی نقض شده ولی یه اوساچُسک ، حکم رو به دایره اجراء احکام ارجاع میده !! لعنت به ذات لجن و کثیفتون با اون مذهب شیطانی و قرون وسطایی که شُدین مجریش !!
  2
  24
  دوشنبه ۰۲ بهمن ۱۴۰۲ - ۲۱:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  خاک بر سر من، خاک بر سر ما
  2
  22
  دوشنبه ۰۲ بهمن ۱۴۰۲ - ۲۱:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  بس جوانان ایران را اعدام کنید بی وجدانهای کذاب اخوندهای هرجائی بی شرف بس است اعدام کردن و کشتن و به قتل رساندن جوانان مردم , اخوندهای کلاش حداقل کاری کنید که بعداز سقوطتان جای در بین مردم ایران برایتان مانده باشد هرگاه نظام خون ریزتان سقوط کند انگاه سوراخ فاضلاب و سورخ تونل گیرتان نمی اید که چند وقتی را به زندگی ننگینتان اضافه کنید, همانند قذافی و صدام حسین که در داخل لوله فاضلاب و داخل تونلی خودشان را پنهان کرده بودن پیدایشان کردن و قذافی به دست مردم خشمگین بهلاکت رسید و صدام هم توسط نیروهای نظامی امریکا از تونلی خارج و بعد برای دادگاهی کردنش و محکوم شدن به مرگ به دادگاه عراق تحویل داده شد. شما اخوندهای جنایتکار که قدرت را در این بدست گرفته اید خاطر جمع باشید تک تکتان را پیدا خواهند کرد و خیلیهایتان مثل قذافی به دست مردم ایران بهلاکت خواهی رسید. در اخر این را هم بنویسم شاید این جمله من بدست اخوندی از اخوندهای ایران رسید , اخوندها بیاید و از اعدام کردن و کشتن جوانان دست بردارید تا جای اشتی کردن با مردم را برای خود داشته باشید !
  2
  17
  دوشنبه ۰۲ بهمن ۱۴۰۲ - ۲۱:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  سیمرغ ایران - برلین، آلمان
  این ضحاک زمان خامنه‌ای پوفیوز هر روز که نفس میکشه نفس چند بشر رو میگیره لعنت ابدی بر تو با چه رویی میخوای در تاریخ جای بگیری
  2
  20
  دوشنبه ۰۲ بهمن ۱۴۰۲ - ۲۱:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  خردگرا - برن، سوییس

  اینکه انسان با کینه زندگی کنه به هیچ وجه خوب نیست، ولی این کینه ما مردم ایران از ضحاک زمانه رهبر مفعولان جهان، همیشه تا روز به درک واصل شدنش با ما خواهد ماند.ننگ ابدی بر بانیان ۵۷.
  2
  22
  دوشنبه ۰۲ بهمن ۱۴۰۲ - ۲۱:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  antifascism - تهران، ایران
  حالا حاج رضا پالانی بشینه از آشتی ملی اقشار مردم و پاسدارها و آخوندها در نظام سلطنتی که امید داره بهش پیشکش بشه حرف بزنه. تک تک پاسدارها و آخوندهایی که در بدنه حکمت هستن باید دادگاهی بشن و در صورت اثبات دخالتشون در کشتار مردم و اختلاسها که باعث نابودی خانواده های زیادی میشه اعدام بشن.
  10
  5
  دوشنبه ۰۲ بهمن ۱۴۰۲ - ۲۳:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.