مودی معبد هندوها را که روی ویرانه‌های مسجد بابری ساخته شده است افتتاح کرد

یورونیوز: نارندرا مودی، نخست‌وزیر ملی‌گرای هند روز دوشنبه ۲۲ ژانویه یک معبد هندو را که روی ویرانه‌های مسجد تاریخی «بابری» ساخته شده است، افتتاح کرد.

معبد «رام» در مکان مقدس آیودیا با هدف جذب حداکثری طرفدران افراطی هندوی حزب آقای مودی در انتخابات سراسری سال جاری میلادی افتتاح می‌شود.

مکان مقدس آیودیا در ایالت اوتار پرادش در شمال هند دهه‌هاست که محل مناقشه هندوها و مسلمانان بوده است.

هندوهای افراطی در دسامبر سال ۱۹۹۲ مسجد بابری که در قرن شانزدهم میلادی به دستور سلطان محمد بابر، نخستین پادشاه مغول هندوستان بنا شده بود را تخریب کردند. اما هندوها می‌گویند که این مسجد با تخریب یک معبد بنا شده بود.

در جریان تخریب مسجد بابری که باعث شورش‌های خشونت‌آمیز در هند شد، حدود ۲ هزار نفر کشته شدند که بیشتر آنها مسلمان بودند.

برخی از تحلیلگران سیاسی موضوع افتتاح معبد رام که با بودجه‌‌ای هنگفت ساخته شده است را به انتخابات سراسری هند در تابستان مرتبط می‌دانند.

منتقدان و مخالفان آقای مودی بر این نظرند که مراسم افتتاح این معبد با وجود نیمه‌تمام بودن آن، با هدف متحد کردن طرفداران حزب حاکم «بهارتیا جاناتا» در انتخابات برگزار می‌شود.

حزب کنگره هند، حزب اصلی مخالف دولت این کشور با رد دعوت به شرکت در این مراسم، آن را «ضیافتی سیاسی» دانسته که در جهت منافع آقای مودی و هندوهای ملی‌گرا برنامه‌ریزی شده است.

دو نفر از روحانیون ارشد هندوها هم دعوت به شرکت در مراسم افتتاح معبد رام را رد کرده‌اند.

مسلمانان هند نیز نگرانند که آیین‌های هندوها برای افتتاح این معبد بار دیگر شعله‌های خشم مذهبی در این کشور را برانگیزد.

برخی از مدافعان حقوق بشر بر این نظرند که دولت فعلی در هند از هیچ تلاشی برای نشان دادن این موضوع که فقط هندوها در این کشور حق دارند، فروگذار نکرده‌ است.
 ویدیوها. معبدی بزرگ بر ویرانه مسجد بابری در آیودیا هند؛ تصاویری از نارندرا مودی در «زادگاه رام» نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند، روز دوشنبه ۲۲ ژانویه، طبقه همکف معبدی بزرگ را در «آیودیا» افتتاح کرد، معبدی که بر ویرانه‌های مسجد تاریخی «بابری» ساخته شده و هندوها باور دارند که در اصل زادگاه خدایشان، «رام» بوده است.
 
به باور منتقدان هدف از افتتاح این معبد توسط آقای مودی که در راس حزب ملی‌گرای بهاراتیا جاناتا (بی‌جی‌پی) و هرم قدرت در هند جای دارد، آن هم پیش از انتخابات، جز برای بدست گرفتن دوباره قدرت در هند برای سومین دوره نیست.
 
این معبد بر ویرانه‌های مسجد تاریخی «بابری» ساخته شده است، مسجدی که در قرن شانزدهم بنا شده و ویرانی آن در سال ۱۹۹۲ میلادی بدست هندوها، یکی از بزرگترین اختلافات مذهبی در هند را رقم زد و در شورش های ناشی از آن ۲ هزار نفر کشته شدند.
 
دادگاه عالی هند سرانجام در سال ۲۰۱۹ میلادی رای خود را صادر کرد و مالکیت این زمین و بنا را از آن هندو‌ها دانست. این دادگاه همزمان ویرانی این مسجد بدست هندوهای افراطی را «نقض صریح حاکمیت قانون» خواند و قطعه زمینی را برای برای احداث مسجد در اختیار مسلمانان این شهر قرار داد.
+10
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۹
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  مگر خامنه ای مفعول و پارک رو مسجد شیفضل نشود چون متعلق به اهل تسنن بود نساخت؟پس چرا از دست هند دلخورید
  1
  5
  ‌سه شنبه ۰۳ بهمن ۱۴۰۲ - ۰۷:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  Munchen - مونیخ، آلمان
  خیلی عالی.هر باور و مذهبی بهتر از اسلام ضد بشری است.
  0
  0
  ‌سه شنبه ۰۳ بهمن ۱۴۰۲ - ۲۱:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.