مغز شما جوان‌تر از شماست یا پیرتر؟

دویچه وله: خیلی پیش آمده که خود را جوان‌تر یا مسن‌تر از سن واقعی خود احساس کنید. ممکن است فردی ۴۵ ساله باشید، اما وقتی با بچه‌های‌تان بازی می‌کنید، دوباره احساس می‌کنید که ۱۲ ساله شده‌اید. یا اینکه بعد از یک روز سخت احساس کنید ۷۰ ساله هستید.

به نوشته نشریه پزشکی Prevention، "مغز ما می‌تواند خیلی زودتر از بدن ما پیر شود. بسته به وضعیت سلامت، سبک زندگی و رفتارهای شما، ممکن است مغزتان بسیار جوانتر یا مسن‌تر از آنچه تصور می‌کنید باشد." این نشانه‌ها می‌توانند به شما در تعیین سن واقعی مغزتان کمک کنند.

احساس جوانی می‌کنید

سنی که احساس می‌کنید، برخلاف سن بیولوژیکی شما، به عنوان "سن ذهنی" شناخته می‌شود. مطالعه‌ای در دانشگاه ملی سئول در کره جنوبی نشان داد "افرادی که احساس جوانی می‌کنند، عملکرد مغزی بهتری دارند." وقتی فکر کنید جوان‌تر هستید، کارهایی را انجام دهید که به شما احساس جوانی می‌دهد. مثلا اگر پلی‌لیست شما پر از موسیقی‌های سال‌های گذشته است، آن را با آهنگ‌های به روز ترکیب می‌کنید.

بیش از یک زبان صحبت می‌کنید

محققان کانادایی و اسپانیایی گزارش کردند که "صحبت کردن به دو زبان باعث می‌شود مغز اطلاعات را به‌طور موثرتری انتخاب کند و این باعث صرفه‌جویی در انرژی مغز می‌شود و به جوان ماندن این عضو بدن کمک می‌کند."

در لحظه زندگی می‌کنید

طبق مطالعه‌ای که در دانشگاه UCLA و دانشگاه ملی استرالیا انجام شد، "تمرین‌های ذهن آگاهی" که به شما کمک می‌کنند در زمان حال بمانید، می‌توانند به حفظ ماده خاکستری مغز نیز کمک کنند. این کار برای حافظه خوب ضروری است. مدیتیشن یک انتخاب ایده‌آل است زیرا باعث کاهش استرس و جلوگیری از کوچک شدن حجم ماده خاکستری مغز می‌شود.

اما چه علائمی نشان دهنده پیری مغز هستند؟

توجه‌تان بسیار پرت می‌شود

یک تیم تحقیقاتی از دانشگاه کالیفرنیایی جنوبی دریافتند که "حواس‌پرتی‌های پی در پی، نشانه پیری شناختی است. این ویژگی می‌تواند در سن ۳۰ سالگی در مغز ظاهر شود و یکی از نشانه‌های احتمالی آلزایمر باشد."

اطرافیان می‌گویند که فراموشکار شده‌اید

دکتر توماس آر. ویدیک، عضو انجمن علوم عصبی آمریکا می‌گوید: «افرادی که با مشکل حافظه روبرو هستند، معمولاً نمی‌پذیرند که این مشکل را دارند. بنابراین، مهم است که دوستان و خانواده به شما چه می‌گویند. آیا متوجه مشکلات حافظه در شما شده‌اند؟ اگر بله، به آنها توجه کنید و با متخصص مشورت کنید.»

در طول روز خسته هستید

خواب‌آلودگی در طول روز یک نشانه کلیدی از پیری مغز است. به گفته متخصصان کلینیک مایو «خواب کافی یک گام مهم برای حفاظت از سلامت مغز است». تحقیقات نشان داده است که اختلال خواب می‌تواند باعث کوچک شدن هیپوکامپ (که بخش کلیدی از مغز برای یادگیری و حافظه است) شود. اختلال خواب باعث کمبود اکسیژن نیز می‌شود که می‌تواند به مغز آسیب بزند، اما تحقیقات نشان می‌دهد که درمان اختلالات خواب می‌تواند آن را به حالت طبیعی بازگرداند. شما برای سلامت مغز حدود هفت و نیم تا هشت ساعت خواب خوب در شب نیاز دارید.
+10
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.