منبع صدای مهیب در گرمسار استان سمنان «شکستن دیوار صوتی» اعلام شد

پیشتر گفته شد انفجاری در شهرک صنعتی گرمسار رخ داده استدویچه وله: مقامات استان سمنان می‌گویند "انفجاری در شهرک صنعتی گرمسار رخ ندادە است" و منبع صدای مهیب ایجادشدە در این شهر به دلیل "پرواز پایین‌تر از حد مجاز یک جت جنگنده و شکستە‌شدن دیوار صوتی" بودە است.

شهروندان گرمسار در استان سمنان، صبح روز دوشنبه دوم بهمن (٢٢ ژانویه) را با صدایی مهیب آغاز کردند. خبر شنیده ‌شدن "صدای انفجار" به سرعت در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد و موجی از دلهرە و هراس را به دنبال آورد. حال مقامات استان سمنان می‌گویند "انفجاری رخ ندادە و دلیل ایجاد این صدای مهیب پرواز پایین‌تر از حد مجاز یک جت جنگنده و شکستە‌شدن دیوار صوتی" بودە است.

احمد ریواده، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار سمنان، در گفت‌وگو با صدا و سیمای جمهوری اسلامی در این‌بارە گفت: «صدای شنیده شده حوالی ساعت ۹ صبح امروز دوشنبه دوم بهمن ماه ۱۴۰۲ مربوط به شکسته شدن دیوار صوتی توسط یک فروند هواپیما در جریان مأموریت آموزشی پروازی است که این مانور در استان هم‌جوار سمنان در حال اجراست.»

همچنین معاون استاندار سمنان تاکید کردە کە "با توجه به بررسی‌‌های انجام‌شده هیچ‌گونه انفجاری در مراکز صنعتی این شهرستان مشاهده نشده و جای نگرانی برای مردم نیست."

پیش از این رسانه‌های داخلی گزارش کردە بودند کە صدای "انفجاری بزرگ" در شهرک صنعتی گرمسار شنیده شدە است. بهنام بختیاری رییس صنعت، معدن و تجارت گرمسار نیز به خبرگزاری ایرنا گفته بود که "نیروهای امدادی به شهرک صنعتی اعزام شده‌اند، اما تاکنون منبع و نشانی از این انفجار مشخص نشده است."

افزایش قابل توجه حوادث کار در ایران، شایعه انفجار در شهرک صنعتی گرمسار را قوت بخشید. روز ۲۴ دی انفجار و آتش‌سوزی در کارخانه مواد شیمیایی در شهرک صنعتی ایوانکی شهرستان گرمسار دو کشته و یک مصدوم برجا گذاشت.

این اولین بار نیست کە برگزاری یک مانور نظامی در ایران موجب ایجاد ترس و اضطراب در میان شهروندان می‌شود. روز ٢٧ شهریور سال جاری نیز سقوط اشیای ناشناس و شنیدن صداهای انفجار در گرگان موجب ایجاد وحشت در میان شهروندان شد. خبرگزاری‌های ایران روایت‌های متناقضی از سقوط این اشیا منتشر کردەاند. برخی از سقوط یک فروند پهپاد در بلوار استاندارد خبر دادند، اما بعدا خبرگزاری فارس به نقل از یک منبع آگاه از "آزمایش موشکی وزارت دفاع و انحراف سر جنگی آن" خبر داد.
+3
رأی دهید
-22

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۷
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  دروغه
  3
  26
  دوشنبه ۰۲ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۴:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان

  پس کپسول گاز نبود اینبار ‌ ببینیم بلال فروش چی میگه
  3
  31
  دوشنبه ۰۲ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۴:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  جمهوری إسلامی نه که اقتدار داره، صدای دیوار صوتی اش حتی از استان مجاور هم شنیده میشه!
  2
  19
  دوشنبه ۰۲ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۶:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۰
  GORG AMERICAN - واشنگتن دی سی، ایالات متحده امریکا
  دیوار صوتی با سرعت جنگنده ی آموزشی شکسته نمیشه
  0
  8
  دوشنبه ۰۲ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۷:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  GORG AMERICAN - واشنگتن دی سی، ایالات متحده امریکا
  اینها واقعا همه رو عین خودشون خر فرض میکنن. کسی که هواپیمای اموزشی رو روی منطقه مسکونی پرواز میده دیوانه است. کسی که روی منطقه مسکونی در ارتفاع پایین دیوار صوتی میشکنه رو باید برد دکتر. شکستن دیوار صوتی در ارتفاع پایین جایی که دانسیته هوا ببشتره روی هواپیما استرس میذاره. هواپیماهای قدیمی ایران هم که دو دفعه دیوار صوتی بکشنن باید برن overhaul.
  1
  5
  دوشنبه ۰۲ بهمن ۱۴۰۲ - ۲۱:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.