ضاربان آمریکایی در یمن چه کسانی را هدف قرار می‌دادند؟

مستند تحقیقی «ضاربان آمریکایی، کشتن در یمن»، سه‌شنبه ۲۳ ژانویه (سوم بهمن) از شبکه دوم تلویزیون بی‌بی‌سی پخش می‌شودبی بی سی: بی‌بی‌سی عربی به شواهدی دست یافته که نشان می‌دهد امارات متحده عربی، ضاربان آمریکایی را برای ترور مخالفان سیاسی در یمن استخدام کرده است.

بر اساس تحقیقات بی‌بی‌سی عربی، این قتل‌ها بین سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۰ رخ دادند، زمانیکه امارات در ائتلافی به رهبری عربستان، درگیر جنگ در یمن بود.

تحقیقات بی‌بی‌سی نشان می‌دهد که فعالان اجتماعی و رهبران سیاسی یمن از اهداف اصلی این عملیات بودند و امارات، شرکت آمریکایی «اسپی‌یر گروپ آپریشنز» را برای این کار به کار گرفته بود.

امارات متحده این اتهام را از اساس «دروغ» خوانده‌ و بنیانگذار این شرکت نیز به تماس‌های بی‌بی‌سی پاسخی نداده است.

وزارت خارجه و دفاع آمریکا هم از اظهار نظر در این‌باره خودداری کرده‌اند.

سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) هم اینکه چنین عملیاتی را تایید کرده است، «نادرست خواند.»

در مستند شبکه دوم بی‌بی‌سی، نوال المقحفی، خبرنگار بی‌بی‌سی عربی توضیح می‌دهد که چگونه اعضای سابق «نیروهای ویژه» آمریکا به عنوان ضارب از امارت پول می‌گرفتند. او می‌گوید این قتل‌های فراقانونی که به عنوان «مبارزه با تروریسم» انجام می‌شود تا امروز هم ادامه دارند.

یک افشاگر یمنی در گفت‌وگویی اختصاصی به بی‌بی‌سی گفت که این ضاربان آمریکایی با آموزش دادن ماموران اماراتی عملیات خود را گسترش می‌دادند و بعد ماموران اماراتی، یمنی‌ها را آموزش می‌دادند.

به گفته این فرد، امارات به جای مبارزه با شاخه القاعده در یمن، تعدادی از اعضای این گروه را عفو کرده و به عنوان «ضارب» برای «عملیات ترور» به خدمت گرفته است.

دو تن از این ضاربان آمریکایی که در این عملیات ترور شرکت داشتند، در این مستند صحبت کردند و از جمله از تلاش برای ترور یک مقام ارشد سیاسی قانونی یمن گفتند.

نوال المقحفی در تحقیقاتش به یک «فهرست قتل» متعلق به سال ۲۰۱۸ دسترسی پیدا کرد از اسامی سیاستمداران، روحانیون و حتی وکلای حقوق بشر یمنی که به اقدام نظامی امارات در یمن اعتراض کرده بودند.

آیزاک گیلمور، از سربازان سابق نیروی دریایی ایالات متحده در سال ۲۰۱۵ و دومین فرمانده «اسپی‌یر گروپ» به بی‌بی‌سی گفت که اطلاعات لازم برای عملیات خود را از دولت امارات دریافت کردند:

« در ملاقاتی با نهادهای مربوطه در دولت امارات، هدف آنها از این عملیات فشار بر داعش و القاعده در یمن عنوان شد و اینکه این کشور با توجه به نزدیکی‌اش به شاخ آفریقا به مکانی برای فعالیت‌های تروریستی تبدیل نشود.»
بیش از ۲۳ میلیون نفر که سه چهارم جمعیت این کشور می‌شود، به کمک بشردوستانه نیاز دارنداز جنگ داخلی یمن که در طول ۹ سال منجر به کشته شدن صدها هزار نفر و آوارگی میلیون‌ها یمنی شده عمدتا به عنوان جنگ نیابتی ایران و عربستان تلقی می‌شود.

اختلاف اصلی در یمن که به فروپاشی نظام سیاسی و جنگ داخلی انجامید بر سر چگونگی تقسیم قدرت میان گروه‌های مختلف قومیتی و مذهبی این کشور بود.

از زمان سقوط علی عبدالله صالح در اعتراض‌های بهار عربی در سال ۲۰۱۱، گروه‌های مختلف مانند حوثی‌ها و سنی‌های جدایی‌طلب در جنوب این کشور فعالانه‌ خواستار حق مشارکت سیاسی و حضور در قدرت بودند.

اختلاف نظر بر سر میزان قدرت حوثی‌ها موجب شد تا در سال ۲۰۱۴ دولت عبدربه منصورهادی را سرنگون کنند و پایتخت، صنعا، را در دست بگیرند.

اما عربستان و متحدانش از جمله امارات متحده حاضر نشدند که حکومت حوثی‌ها را به رسمیت بشناسند و ائتلافی بین‌المللی برای نبرد با آنها تشکیل دادند.

پس از توافق ایران و عربستان سعودی برای از سر گیری روابط در زمستان سال گذشته خورشیدی، مذاکرات صلح بین یمن و عربستان سعودی هم از سر گرفته شده است.
+16
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۹
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  اگر ادمکشهای که زن و بچه ملت را می‌کشند امریکایی یا اروپایی باشند اسمش عملیات ًد تروریست است و اگر کسی ام از زن و بچه لش دفاع کتد تروریست است‌ به این میگن بشر متمدن در قرن ۲۱
  0
  1
  ‌سه شنبه ۰۳ بهمن ۱۴۰۲ - ۰۷:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.