تاکسی پرنده هیوندای برای پرواز آماده می‌شود

بی بی سی: هیوندای در نمایشگاه محصولات الکترونیکی لاس‌وگاس یک تاکسی پرنده رونمایی کرد. این خودروساز کره‌ای می‌گوید این ماشین پرنده که نامش S-A2 است را برای استفاده عمومی در سال ۲۰۲۸ آماده می‌کند.

S-A2 ساخت زیرمجموعه هیوندای به نام سوپرنال است و مدیر پروژه‌اش یکی از مدیران هیوندای به نام جایون شین است که سابقه کار در ناسا دارد. S-A2 هشت ملخ دارد که از باتری نیرو می‌گیرند و می‌تواند تا ۴۵۷ متر از زمین فاصله بگیرد. حداکثر سرعتش بیش از ۱۹۰ کیلومتر در ساعت است هر بار می‌تواند بین ۴۰ تا ۶۴ کیلومتر پرواز کند.

هیوندای این تاکسی پرنده را برای استفاده در شهرها و پرواز در مسیرهای کوتاه طراحی است. لوک دانکرولک (Luc Donckerwolke)، مدیر طراحی گروه خودروسازی هیوندای می‌گوید در طراحی S-A2 از آناتومی و شکل چشم‌های زنبور الهام گرفته شده و ملخ‌هایش آن برعکس هلیکوپتر‌ها حتی از یک ماشین ظرف‌شویی هم کم‌صداتر است.
تاکسی پرنده هیوندای برای چهار مسافر جا داردهیوندای S-A2 برای استفاده عمومی در سال ۲۰۲۸ آماده می‌شودسوپرنال اعلام کرده که پرواز‌های آزمایشی S-A2 از سال ۲۰۲۵ آغاز شده و پس از اخذ گواهینامه ایمنی، پروازهای تجاری از سال ۲۰۲۸ آغاز خواهد شد.

هیوندای تنها خودروسازی نیست که در حال ساخت ماشین‌های پرنده است. تویوتا، مرسدس-بنز، فولکس واگن و چند خودروساز چینی هم قصد دارند به این بازار وارد شوند. خودروسازان پیش‌بینی می‌کنند که تقاضا برای ماشین‌های شخصی در سال‌های آینده کمتر خواهد شد و آنها برای افزایش درآمد به روش‌های دیگری نیاز دارند.

بازار حمل‌ونقل هوایی شهری (Urban Air Mobility) یکی از این روش‌های جدید است. این تاکسی‌ها راه حلی برای ترافیک در شهرهای بزرگ است و پیش‌بینی می‌شود در سال‌های آینده تقاضا برای آنها افزایش یابد. موسسه تحقیقاتی آمریکایی موردور (Mordor) ارزش بازار تاکسی‌های هوایی شهری را در سال ۲۰۳۶ بیش از چهل و پنج میلیارد دلار پیش‌بینی کرده است.
شاسی‌بلند با ماشین پرندهقیمت پایه شاسی‌بلند با ماشین پرنده اکس‌پنگ ۱۷۰ هزار دلار استاکس‌پنگ، خودروساز چینی در نمایشگاه محصولات الکترونیکی لاس‌وگاس از ساخت یک شاسی‌بلند شش چرخ خبر داد که یک ماشین پرنده هم دارد. اکس‌پنگ می‌گوید خریداران در چین می‌توانند از اواخر امسال این ماشین را با قیمت پایه معادل ۱۷۰ هزار دلار سفارش دهند.

این ماشین توسط زیرمجموعه اکس‌پنگ به نام AeroHT ساخته می‌شود که در سال ۲۰۱۳ برای ساخت ماشین‌های پرنده تاسیس شد. مدیر این شرکت می‌گوید طرح این شاسی‌بلند هنوز نهایی نشده، اما پروازهای آزمایشی با ماشین پرنده انجام شده و شرکت برای تولید نهایی آن آماده می‌شود.
ماشین پرنده پشت شاسی‌بلند قرار داردایده‌ای که اکس‌پنگ ارائه کرده شاسی‌بلندی است که برای پنج سرنشین جا دارد و می‌تواند از پس جاده‌های ناهموار برآید. قوای محرکه ماشین هیبرید-الکتریکی است و با هر بار شارژ تا حدود ۱۰۰۰ کیلومتر حرکت می‌کند. ماشین پرنده در پشت شاسی‌بلند قرار دارد و دو نفر می‌توانند با آن پرواز کنند. اکس‌پنگ می‌گوید این ماشین برای طرفداران گشت‌وگذار در طبیعت و گروه‌های امداد ایده‌آل است.

اکس‌پنگ امیدوار است سالانه ده هزار دستگاه از این ماشین در چین بفروشد و می‌گوید در صورت کسب مجوز، آن را در بازارهای دیگر هم خواهد فروخت.
اکس‌پنگ کانسپتی از یک ماشین پرنده دیگر هم در لاس‌وگاس رونمایی کرداکس‌پنگ در نمایشگاه لاس‌وگاس از یک کانسپت دیگر هم رونمایی کرد. ملخ‌های این کانسپت روی سقف جمع می‌شود و می‌توان با آن در جاده رانندگی کرد. ظاهر ماشین شبیه به ماشین‌های اسپرت طراحی شده و برای دو سرنشین جا دارد. قوای محرکه ماشین الکتریکی است و وزنش حدود دو هزار کیلوگرم است. این ماشین فعلا قرار نیست تولید شود.
+6
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.