تهدید معلولان معترض توسط مسئولان: اگر بیایید همه را دستگیر می‌کنیم

یکی از تجمعات معلولان مقابل سازمان برنامه و بودجهدویچه وله: امروز اول بهمن قرار بود معلولان در اعتراض به عدم اجرای قانون حمایت از معلولان مقابل سازمان برنامه و بودجه تجمع کنند اما تهدید شده‌اند که در صورت تجمع همه را بازداشت می‌کنند.

کمپین معلولان فراخوانی برای تجمع مقابل سازمان برنامه و بودجه در تهران در روز یک‌شنبه اول بهمن داده بود. بهروز مروتی مدیر این کمپین در ویدیویی که در شبکه X منتشر کرده می‌گوید تهدید به بازداشت شده و جو امنیتی سنگینی مقابل سازمان برنامه و بودجه برقرار است.

به گفته او اتوبوسی را جلوی سازمان گذاشته‌اند و گفته‌اند هر معلولی بیاید بازداشت می‌شود.

بهروز مروتی در این ویدیوی می‌گوید هر اتفاقی برای او یا سایر معلولان بیفتد مسئولان باید پاسخگو باشند. او در ادامه می‌گوید: «این نمی‌شود که هم قانون را شش سال اجرا نکنید و هم وقتی مطالبه‌گری می‌شود تهدید به بازداشت کنید.»

قانون حمایت از حقوق معلولین سال ۱۳۹۷ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید. این قانون در سال ۹۶ در قالب یک لایحه از سوی دولت به مجلس ارائه شده بود و این بدان معناست که دولت آمادگی اجرای آن را داشته است. با این حال این قانون از سال ۱۳۹۷ تا کنون اجرا نشده است.

مدیرعامل انجمن دفاع از حقوق معلولان ایران پیشتر در مصاحبه‌ای با خبرگزاری ایسنا گفته بود: «تصویب قوانین برای معلولان در کشور به پز سیاسی تبدیل شده است.» به نظر او قانون تصویب می‌شود تا از آن بهره‌برداری سیاسی شود ولی اجرا نمی‌شود.

بهروز مروتی مدیر کمپین معلولان روز ۳۰ دی در گفت‌وگو با خبرگزاری کار ایران، ایلنا گفت: «در آخرین تجمعی که در تهران مقابل سازمان برنامه و بودجه انجام شد، دو تن از مسئولان دفتر رفاه و امور سلامت سازمان برنامه و بودجه بین ما آمدند و هیچ چیزی نمی‌دانستند و به نظر می‌رسد هیچ اتفاق خاصی در این خصوص نیفتاده است.»

به گفته این فعال حقوق معلولان، کمک هزینه معیشتی برای معلولان و جانبازان که در بودجه سال ۱۴۰۲ معین شده است برای جانبازان از سوی بنیاد شهید اجرا شده و بین پنج تا شش میلیون کمک هزینه دریافت می‌کنند "اما معلولان نهایتا ۲۷۳هزار تومان کمک هزینه معیشتی دریافت می‌کنند. ما نمی‌دانیم با چه زبانی بگوییم اوضاعِ معیشتمان وخیم است".

بهروز مروتی ادامه داد: «با این رویکرد، نه تنها نمی‌توانیم خوشبین باشیم که حتی باقیمانده‌ی امیدمان را نیز از دست داده‌ایم. وقتی قانونی که مصوب شده بعد از ۶ سال هنوز اجرا نشده و ردیف بودجه‌ی اجرای آن را نیز قطع کرده‌اند، چگونه می‌توانیم خوشبین باشیم؟»
+4
رأی دهید
-27

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.