انفجارهای کرمان؛ وزارت اطلاعات ایران می‌گوید «یکی از امرای داعش خراسان» را بازداشت کرده است

در دو انفجاری که در مراسم چهارمین سالگرد قاسم سلیمانی در شهر کرمان رخ داد و داعش مسئولیت آن را برعهده گرفت، بیش از ۹۰ نفر کشته و ده‌ها نفر مجروح شدندبی بی سی: وزارت اطلاعات ایران در سومین اطلاعیه خود در خصوص انفجارهای شهر کرمان مدعی شده است که «یکی از امرای داعش خراسان» را بازداشت کرده است.

در این اطلاعیه همچنین آمده است که تعدادی از «سرکردگان داعشی» دستگیر شده‌اند.

این نهاد امنیتی می‌گوید پس از انفجارهای کرمان «و در ادامه‌ جمع‌آوری‌های گسترده‌ی اطلاعاتی و تدابیر امنیتی در داخل و خارج از کشور، اطلاعات قابل توجهی از لایه‌های دخیل در طراحی و اجرای» این انفجارها به دست آمده که در نتیجه «تعداد دیگری از عناصر مرتبط با واقعه‌ی مذکور، در سطوح برخی سرکردگان گروهک مزدور داعش تا عوامل عملیاتی و از اتباع چند کشور، شناسایی، بازداشت و به بازداشتگاه‌های کشور منتقل شدند».

وزارت اطلاعات ایران می‌گوید که یکی از سرکردگان داعشی به‌ نام «محمد عمران تنویر» با نام مستعار «ابوعمران» را بازداشت کرده و مدعی است که «از اُمرای داعش موسوم به ولایت خراسان» است.

در معرفی این فرد آمده است: «محمد عمران تنویر حدود ۸ سال پیش به داعش پیوسته، در چند کشور منطقه حضور داشته» است.

در این اطلاعیه بدون نام بردن گفته شده که یکی دیگر از امیران داعش با نام مستعار «مهتاب» نیز بازداشت شده که «از عوامل مرتبط با عبدالله تاجیکی» سازنده بمب‌های انفجارهای کرمان بوده است.

در دو انفجار در چهارمین مراسم سالگرد قاسم سلیمانی در ۱۳ دی‌ماه در شهر کرمان بیش از ۹۰ نفر کشته شدند.

گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) چند روز پس از این حملات با پذیرفتن مسئولیت دو انفجار آن را «ادامه کارزار» خود «علیه شیعیان» اعلام کرد. این گروه در بیانیه خود به این که این عملیات را داعش افغانستان انجام داده اشاره نکرده است.
وزارت اطلاعات ایران می‌گوید پس از انفجارهای کرمان دو نفر دیگر به قصد انجام عملیاتی دیگر «وارد کشور شده بودند» که در درگیری با نیروهای «اداره کل اطلاعات استان کرمان» کشته شدند که «علاوه بر بمب‌ها، ۱۰ عدد چاشنی الکتریکی، ۴ عدد چاشنی ساده، یک قبضه مسلسل اِم پی ۴ آمریکایی همراه با ۸ تیغه خشاب و ۲۷۸ عدد فشنگ، و یک قبضه مسلسل کلاشینکف همراه با ۵ تیغه خشاب و ۱۸۱ عدد فشنگ، ۷ قبضه نارنجک، ۲ عدد دوربین معمولی و دید در شب، ۲ دستگاه بی سیم، ۳ عدد ریموت، ۱۲ متر سیم با فتیله باروتی و الکتریکی» را در اختیار داشتند.

در این اطلاعیه ادعا شده که بیش از ۸ نفر از اعضای گروه داعش خراسان در نقاط مختلف ایران دستگیر شده‌اند که قصد انجام عملیات «تروریستی» را داشته‌اند.

در انتها نیز این نهاد اطلاعاتی جمهوری اسلامی عکسی را منتشر کرده که می‌گوید فردی به نام «محمد عادل عارف» معروف به «عادل پنجشیری» از اعضای داعش شناسایی شده و وی «متواری و تحت تعقیب» بوده و «وارد منطقه‌ای در غرب تهران شده است».

در ۲۱ دی‌ماه در دومین اطلاعیه، وزارت اطلاعات ایران گفت که فردی با نام مستعار عبدالله تاجیکی «طراح و پشتیبانِ اصلی» و سازنده بمب‌های انفجارهای مرگبار کرمان معرفی کرد.

پیشتر و در ۱۴ دی‌ماه وزارت اطلاعات ایران اعلام کرده بود که ۹ نفر از «شبکه پشتیبانی» مهاجمان در شش استان ایران شناسایی و بازداشت شده‌اند.
داعش مسئولیت انفجارهای کرمان را در رسانه اصلی خود (چپ) و «خبرگزاری اعماق» متعلق به این گروه (راست) منتشر کرد
+3
رأی دهید
-17

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۳
  vg2000 - اسلو، نروژ
  زرشک
  1
  2
  جمعه ۲۹ دی ۱۴۰۲ - ۱۴:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  sahandogli - لندن، انگلستان
  نه داعشی در کار بود نه اسراییل نه آمریکا. کار خود رژیم بود
  1
  2
  جمعه ۲۹ دی ۱۴۰۲ - ۱۵:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  مگه کتلت سلیمانی نامه ننوشته بود به علی چلاق و بایات داعش رو اعلام کرده بود؟ حالا تازه امیر داعش رو اونهم شاخه خراسان سر میلان ٢ (مشهدی ها میدونن( دستگیر کردین؟
  1
  2
  جمعه ۲۹ دی ۱۴۰۲ - ۱۵:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۴
  varied - ریزه، ترکیه
  بی شرف های طویله اسلامی ملت را مسخره کردن یک عده را کشتند که به مشکلات داخلی خودشان سرپوش بگذارند داعشی در کار نیست ساخته و پرداخته ذهن معیوب وحوش طویله اسلامی است خود متن را بخوانید به ساختگی بودن این داستان پی میبرید بعنوان مثال این چگونه داعشی هست که سعی داره راه و روش پیامبر شارلاتان اسلام را بره اما در انتخاب نام مستعار از یک اسم دخترانه بنام مهتاب استفاده میکنه این خودش ثابت میکنه این داستان از اول ساختگی است از ذهن معیوب وحوش اسلامی در ایران است
  1
  3
  جمعه ۲۹ دی ۱۴۰۲ - ۱۵:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.