نتانیاهو پیشنهاد آمریکا برای تشکیل دولت فلسطینی را «رد کرد»

نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل و آنتونی بلینکن وزیر خارجه امریکا (عکس از آرشیو)دویچه وله: شبکه خبری NBC نوشته نتانیاهو با طرح بلینکن برای یک نقشه راه به سوی تشکیل دولت فلسطینی مخالفت کرده است. بنا بر این گزارش نتانیاهو در دیدار با بلینکن تنها پذیرفته که علیه حزب‌الله لبنان حمله بزرگی انجام ندهد.

شبکه خبری ان‌بی‌سی (NBC) در گزارش مفصلی از قول سه منبع بدون نام در دولت آمریکا، نوشته بلینکن که هفته گذشته به عربستان سعودی رفته بود، از ریاض راهی اورشلیم شد تا چراغ سبز بن سلمان ولیعهد سعودی برای به رسمیت شناختن اسرائیل در صورت موافقت با تشکیل دولت فلسطینی را به مقامات اسرائیل منتقل کند.

وزیر خارجه آمریکا پس از آنکه موافقت محمدبن‌سلمان ولیعهد عربستان سعودی و چهار رهبر دیگر کشورهای عربی را برای مشارکت در بازسازی غزه پس از جنگ و حمایت از اداره این باریکه توسط یک تشکیلات خودگردان بازسازی‌شده، جلب کرد، با یک طرح پیشنهادی به دیدار نتانیاهو رفت.

 بلینکن به نتانیاهو گفته حماس تنها از طریق نظامی از بین نمی‌رود و در صورتی که رهبران اسرائیل این موضوع را به رسمیت نشناسند اشتباه تاریخی تکرار خواهد شد.

به گفته منابع ان‌بی‌سی، وزیر امور خارجه در حالی به واشنگتن بازگشت که همه پیشنهاداتش از سوی نتانیاهو رد  شد و تنها چیزی که نتانیاهو در دیدار با بلینکن پذیرفته این بوده که اسرائیل حمله بزرگی علیه حزب‌الله لبنان انجام ندهد. اما دو مقام امریکایی که تایمز اسرائیل با آنها گفت و گو کرده ضمن تایید این موضوع گفته‌اند نتانیاهو همچنین پذیرفته که تیمی از مقامات سازمان ملل به غزه بروند تا برآورد کنند که آیا شرایط برای بازگشت فلسطینی‌ها به خانه‌هایشان در شمال نوار غزه فراهم است یا نه.

تایمز اسرائیل که گزارش ان‌بی‌سی را در گفت و گو با دو مقام امریکایی تایید کرده، از قول این دو مقام نوشته بن‌سلمان به بلینکن گفته آماده است تا در چارچوب یک برنامه برای بازسازی غزه پس از جنگ با حماس، اسرائیل را به رسمیت بشناسد، به شرطی که اسرائیل برای ایجاد کشور فلسطینی قدم‌هایی بردارد. این دو مقام به تایمز اسرائیل گفته‌اند که این شرط بسیار سهل‌تر از این است که اسرائیل با تأسیس فوری کشور فلسطین موافقت کند.
بایدن منتظر تغییر دولت در اسرائیل
ان‌بی‌سی به نقل از سه مقام دولتی آمریکا نوشته دولت بایدن در تلاش برای دستیابی به اهداف خود در منطقه از نتانیاهو عبور کرده  است و یکی از آنها به این شبکه گفته که نتانیاهو برای همیشه در این مقام نخواهد بود.

با این حال، دو مقام آمریکایی به تایمز اسرائیل گفتند که ایالات متحده به طور فعال برای دوران پس از نتانیاهو برنامه ریزی نمی‌کند و همچنان به دنبال همکاری با نخست وزیر فعلی است که طی ۲۰ روزگذشته حتی یک بار هم با رئیس جمهور ایالات متحده صحبت تلفنی نکرده است.

یکی از مقامات دولت آمریکا به شبکه ان‌بی‌سی گفته بایدن امیدوار است که پس از جنگ کنونی غزه، با تشکیل یک کشور فلسطینی خاورمیانه را به طور کامل بازسازی کند و این بدان معناست که او احتمالا باید منتظر بماند تا دولت کنونی اسرائیل تغییر کند.

بلینکن علاوه بر نتانیاهو با سایر اعضای کابینه جنگی اسرائیل نیز به طور خصوصی دیدار داشته است از جمله با بنی گانتس که در اصل جانشین بالقوه نتانیاهوست و نیز با رهبر اپوزیسیون یائیر لاپید.

بلینکن در اجلاس اقتصادی داووس نیز گفت یک "معادله جدید" در خاورمیانه وجود می‌داشت، اگر  همسایگان عرب و مسلمان اسرائیل آماده بودند تا دولت یهود را در منطقه بپذیرند و به همان اندازه متعهد به مسیری برای تشکیل کشور فلسطین باشند.

وزیر خارجه آمریکا خطاب به کشورهای عربی و از جمله عربستان سعودی گفت الان بهترین زمان برای آن است که آنها روابط‌شان با اسرائیل را عادی کرده و راه را برای یک آینده متفاوت و امن‌تر باز کنند و این تا کنون هیچوقت به این اندازه ممکن نبوده است.
ادامه مذاکرات برای عادی‌سازی روابط اسرائیل و عربستان
این سخنان در حالی بیان شده که هفته گذشته تایمز اسرائیل خبر داد که مذاکرات تکنیکی میان آمریکا و عربستان سعودی درباره امکان عادی‌سازی روابط میان اورشلیم و ریاض علیرغم جنگ در غزه ادامه دارد.

سه مقام دولت آمریکا به این نشریه گفته‌اند در حالی که منافع اصلی کشورهای درگیر از زمان حمله حماس در ۷ اکتبر تغییر نکرده اما تاکید بر "مسئله فلسطین" و حل آن بیشتر شده است، حتی از سوی طرف آمریکایی. به عنوان مثال جیک سالیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید روز سه‌شنبه گفت: «ما قانع شده‌ایم که بهترین رویکرد، کار بر روی معامله‌ای است که در آن عادی سازی روابط کشورهای اصلی عربی با اسرائیل همراه با یک پیشرفت پرمعنا و افقی سیاسی برای مردم فلسطینی در کنار هم پیش رود.»

سالیوان افزود این هدف آمریکا پیش از ۷ اکتبر بوده و پس از حمله حماس به اسرائیل نیز که "سعی در تخریب این هدف داشت" چیزی در دولت آمریکا عوض نشده و ایالات متحده از تلاش برای رسیدن به این هدف دست نمی‌کشد.
+39
رأی دهید
-9

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.