انتقال عبدالله مومنی به زندان با ضرب و شتم/ قوه قضائیه: متهم خودش اصرار داشت برود زندان

عبدالله مومنی با ضرب و شتم به زندان منتقل شددویچه وله: عبدالله مومنی، فعال سیاسی هنگام حضور در داسرای اوین برای اجرای حکم یک سال زندانش مورد ضرب وشتم ماموران قرار گرفته است. خبرگزاری میزان اما ادعا کرده ضرب و شتمی در کار نبوده و مومنی "اصرار بر رفتن به زندان" داشته است.

عبدالله مومنی، فعال سیاسی روز چهارشنبه ۲۷ دی ماه برای گذراندن دوره یکساله حبس به دادسرای اوین رفت. او که همسرش با بیماری سرطان دست و پنجه نرم می‌کند و در حال گذراندن دوره شیمی درمانی است، امیدوار بوده که به همین دلیل قاضی مدتی اجرای حکم را به تعویق بیندازد. اما معلوم نیست درون دادسرای اوین چه می‌گذرد که همراهان عبدالله مومنی در بیرون دادسرا به ناگاه با صدای فریادهای او که "چرا می‌زنید" روبرو می‌شوند.

بهمن احمدی امویی، روزنامه‌نگار ممنوع‌الکار که همراه عبدالله مومنی به اوین رفته بوده، شرح کامل ماجرا را در کانال تلگرامی "تحکیم ملت" منتشر کرده است.

او نوشته صدای عبدالله مومنی می‌آمد که می‌گفت: «چرا کتک می‌زنید؟ نباید به من دستبند بزنید، من با پای خودم آمده‌ام و این دیگر چه رفتاری است؟»

به نوشته او همراهان عبدالله مومنی با شنیدن صدای او به سمت داخل دادسرا می‌روند. به خصوص پسران و خواهرش به شدت ناراحت بوده‌اند و می‌خواستند بدانند چه اتفاقی برای آقای مومنی افتاده است. بهمن احمدی در ادامه نوشته است: «هر چه سرباز و لباس شخصی بود، دوره‌مان کردند، یکی هل می‌داد، یکی فحش و ناسزا و چند نفری هم دو پسر عبدالله را نشان کرده بودند که با زور به درون دادسرای اوین ببرند که بردند، من و یکی دو نفر از دوستان هرجور بود وارد دادسرا شدیم، سعی می کردیم فضا را آرام کنیم اما خودمان هم چند مشت و لگد خوردیم.»

بهمن احمدی از مسئول تیم حفاظت دادسرا، شخصی به نام مهدی صالحی نوشته که ظاهرا از همه خشن‌تر بوده است: «مسئول تیم حفاظت دادسرا، مهدی صالحی، تنها وظیفه خود را در گرفتن یقه دو پسر عبدالله خلاصه کرده بود و آنها را رها نمی‌کرد. او و سربازان تحت امرش از یکطرف و ما چند نفر دیگر از طرف دیگر در کشمکش بودیم که مبادا این دو را هم بگیرند و ببرند. اما زور آنها چربید و این دو جوان را هم به داخل کشیدند و صدای کتک و فحش و توهین فضا را پر کرده بود. صالحی مرتب با داد و فریاد می‌گفت: همین جاست که می فهمید که چه بلایی سرتان خواهد آمد و هیچکس هم هیچ کاری برایتان نمی‌کند.»

در نهایت بعد از دوساعت کشمکش و آمدن وکیل عبدالله مومنی، دو پسر او را آزاد می‌کنند؛ "با بدنی آسیب دیده و به شدت کتک خورده و عصبی". آنها گفته‌اند پدرشان را به شدت کتک زده‌اند و بینی‌اش هم مشکل پیدا کرده است.

بهمن احمدی نوشته است: «به گفته پسرانش، مهدی صالحی در برابر چشمان رئیس دادسرای ۳۳ در حالیکه می‌گفت هیچ کاری از دستتان بر نمی‌آید و هر کاری که بخواهم می‌کنم و هیچ کس جلودار ما نیست چند بار با زانو به صورت عبدالله زده‌اند.»

در نهایت عبدالله مومنی را با همان حال به اوین منتقل کرده‌اند.
قوه قضاییه: مومنی اصرار داشت به زندان برود
یک روز بعد خبرگزاری میزان وابسته به قوه قضاییه ضرب و شتم عبدالله مومنی را تکذیب کرد. این خبرگزاری روز پنج‌شنبه ۲۸ دی به نقل از "یک مقام قضایی" نوشت: «ادعا‌های صورت‌گرفته مبنی براینکه صدماتی به محکوم وارد شده صحت ندارد و مطابق آیین‌نامه هنگام ورود متهم به زندان برای وی پرونده پزشکی تشکیل شده است که در این پرونده گزارشی مبنی بر ایراد صدمه از جمله به بینی و صورت آقای مومنی ذکر نشده است.»

این مقام قضایی اما درگیری را تایید کرده و گفته است: «بعد از اجرای حکم محکوم، ماموران وظیفه مطابق آیین‌نامه موجود قصد انتقال وی به زندان را داشتند که این موضوع باعث درگیری لفظی بین محکوم و ماموران وظیفه شد که در پی این اتفاق با بالا گرفتن بحث، کار برای لحظاتی به درگیری ختم شد.»

خبرگزاری قوه قضاییه همچنین ادعا کرده که قاضی اجرای احکام می‌خواسته با توجه به "شرایط خانوادگی" عبدالله مومنی، حکم او را به تعویق بیندازد اما "با مخالفت و اصرار آقای مومنی برای اجرای حکم در روز جاری مواجه می‌شود".

این خبرگزاری همچنین از قول وکیل عبدالله مومنی مدعی شده است: «هیچ درخواستی از سوی موکلم و یا خانواده وی در مورد تعویق زمان اجرای حکم به دادسرا ارسال نشده است.»

حسن اسدی زیدآبادی، وکیل عبدالله مومنی در شبکه ایکس آنچه را خبرگزاری میزان نوشته تکذیب کرد و نوشت: «علاوه بر ابلاغ احضاریه، چندین نوبت تماس هم مبنی بر لزوم حضور برای اجرای حکم صورت گرفته. بنابراین بیان اینکه موکل اصرار به زندان رفتن داشته غیرعقلایی و البته خلاف واقع است. صحیح این است که مومنی درخواستی برای تعویق نداشته و پیشنهادی هم از سوی مقام قضایی داده نشده است. مستحضرید که چنانچه مقام قضایی چنین پیشنهادی ارائه داده باشد حتما سوابق آن در پرونده موجود است! (که نیست).»
"ترس خامنه‌ای از افشاگری در آستانه انتخابات"
ابوالفضل قدیانی، فعال سیاسی در کانال تلگرامش با اشاره به ضرب و جرح عبدالله مومنی، اصرار قوه قضاییه برای اجرای حکم ناعادلانه او علیرغم بیماری سخت همسرش را مرتبط با انتخابات پیش روی مجلس دانسته و نوشته است: «علی خامنه‌ای خودکامه ستم‌پیشه ایران و اعوان و انصارش در این ایام نگران آن‌اند که انسان آزادی‌خواه و ضداستبدادی نظیر عبدالله عزیز که بسیار باهوش، کارآمد، تحلیل‌گر و اثرگذار است علیه انتخابات نمایشی- فرمایشی که در حقیقت انتصابات رسوایی بیش نیست فعال شود و بی‌آبرویی نظام تمامیت‌خواه فاسد را دو چندان کند. به همین خاطر شتابزده و با  انتقام‌جویی او را به زندان می برند.»

قدیانی در ادامه تصریح کرده که انتخابات فرمایشی است و "پیشاپیش" از سوی ملت تحریم شده و او نیز آن را تحریم می‌کند و از "تمامی آزادگان و آزادی‌خواهان و طرفداران دموکراسی و عدالت" خواسته تا این انتخابات فرمایشی را تحریم کنند.

عبدالله مومنی که در زمان دانشجویی عضو دفتر تحکیم وحدت بود در سال‌های ۸۱، ۸۲، ۸۶ و ۸۸  زندانی بوده است. او در آخرین پرونده‌اش که پس از شرکت در کنفرانس مجازی در کلاب هاوس با عنوان "نجات ایران" برای او تشکیل شد، به اتهام "فعالیت تبلیغی علیه نظام" به یک سال حبس محکوم شد.
+14
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۹
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  . خب خبرنگار ثوه قضایی راست میگه. ایشون قبل از آمدن به اوین رفته بود پیش مایک تایسون تا مسلمان شدنش را تبریک بگه،مایک تایسون هم برای لینکه ثابت کنه مسلمان شده علاوه بر نشت و جفتک چند بار هم ایشان را گاز گرفته بود و این ربطی به قوه قضایه نداره
  3
  16
  ‌پنجشنبه ۲۸ دی ۱۴۰۲ - ۱۲:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.