یک مقام فلسطینی: دست‌کم ۱۵ میلیارد دلار برای بازسازی خانه‌های ویران‌شده در غزه نیاز است

 نمایی از ویرانی‌های نوار غزه در نتیجه سه ماه حملات گسترده اسرائیل به این باریکهرادیو فردا: رئیس صندوق سرمایه‌گذاری فلسطین با اشاره به عملیات‌های نظامی اسرائیل که منجر به تخریب کامل بخش اعظم نوار غزه شده است، می‌گوید برای بازسازی خانه‌های ویران‌شده در این منطقه دست‌کم ۱۵ میلیارد دلار لازم است.

محمد مصطفی که روز چهارشنبه ۲۷ دی‌ماه در مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوئیس سخنرانی می‌کرد، اظهار داشت: رهبری فلسطین در کوتاه‌مدت بر کمک‌های بشردوستانه از جمله غذا و آب متمرکز است اما در نهایت ناگزیر خواهد بود که بر بازسازی غزه تمرکز کند.

جنگ در غزه منجر به آوارگی اکثریت جمعیت ۲.۳ میلیون نفری غزه شده و یک بحران انسانی در این منطقه محاصره‌شده به وجود آورده است به‌طوری که ساکنان آن با کمبود شدید غذا، سوخت و تجهیزات پزشکی مواجهند.

محمد مصطفی اظهار داشت: «اگر جنگ در غزه ادامه یابد، شمار مردمی که احتمالا از گرسنگی و قحطی می‌میرند بیشتر از کسانی خواهد بود که مستقیم در جنگ کشته می‌شوند.»

او افزود که در وهله اول باید غذا، دارو، آب و برق وارد غزه کرد.

اسرائیل در پی حملات روز ۱۵ مهرماه گروه افراطی حماس به جنوب این کشور، کارزار گسترده نظامی خود در نوار غزه را آغاز کرد که طبق آمار وزارت بهداشت غزه بیش از ۲۴ هزار کشته و حدود ۶۱ هزار مجروح بر جای گذاشته است.

وزارت بهداشت غزه در اختیار گروه حماس است که ایالات متحده و بسیاری از کشورهای غربی دیگر آن را تروریستی می‌دانند.

حماس شروط جدیدی برای ارسال داروها به گروگان‌ها تعیین کرد
روز سه‌شنبه وزارت خارجه قطر که در مذاکرات میان طرفین نقش میانجی را دارد از توافق بین اسرائیل و گروه افراطی حماس در زمینه ارسال کمک‌های بشردوستانه به غزه در ازای تحویل داروهای مورد نیاز ۴۵ گروگان اسرائیلی خبر داد.

گزارش‌ها اما حاکی است که حماس شروط جدیدی برای انتقال داروها به گروگان‌ها تعیین کرده، از جمله آن‌که نیروهای اسرائیل نباید وسایل نقلیه حامل کمک‌های دارویی را بازرسی کنند.

موسی ابومرزوق، یکی از اعضای ارشد دفتر سیاسی حماس، روز چهارشنبه در شبکه اجتماعی ایکس (توئیتر سابق) نوشت: «به ازای هر جعبه دارو که برای آن‌ها وارد می‌شود، ۱۰۰۰ جعبه نیز برای ساکنان غزه وارد می‌شود.»

به گفته او، این داروها از طریق یک کشور مورد اعتماد حماس و نه فرانسه تامین خواهد شد و به بیمارستان‌های مختلف تحویل داده می‌شود.

این مقام ارشد حماس سپس تاکید کرد که کامیون‌های حامل کمک‌های دارویی بدون بازرسی اسرائیل باید وارد نوار غزه بشوند.

اسرائیل بر چکونگی ارسال تمام کمک‌هایی که وارد نوار غزه می‌شود، نظارت دارد و مقامات دولت نتانیاهو نیز بر بازرسی کامیون‌های حامل کمک‌ها تاکید دارند.

حماس در حمله خود به جنوب اسرائیل حدود ۲۴۰ نفر را به گروگان گرفت که طی این مدت بیش از صد نفر آن‌ها با زندانیان فلسطینی مبادله شده و شماری از آن‌ها نیز کشته شده‌اند.

بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه، مقامات اسرائیلی می‌گویند که ۱۳۲ نفر از گروگان‌ها هنوز در اختیار حماس هستند، از جمله ۲۷ نفر که گمان می‌رود کشته شده‌اند.
+3
رأی دهید
-36

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۷
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  فورا حساب کتاب کردند و صورت حساب را هم فرستادند برا اغا. ولی اینبار کور خوندید
  1
  25
  ‌پنجشنبه ۲۸ دی ۱۴۰۲ - ۰۱:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  به اسراییل کو. بدین بهتون پول بدن، یه عمر مفت موردین و از مغز فقط برای الله و اکبر گفتن استفاده کردین. خود عماد مغنیه چهار میلیارد ثروتش رو بده نمیشه؟؟؟
  0
  19
  ‌پنجشنبه ۲۸ دی ۱۴۰۲ - ۰۱:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  Hassan1479 - تهران، ایران

  آن ممه را لو لو برد ، دیگر ملت ایران نمی‌گذارند جمهوری نکبت اسلامی ثروت ایرانیان را باعراب مفتخور فلسطینی بدهند . این خرابه ها بعنوان وحشی‌گری اعراب به موزه خریت و آلت دست بودن یک عده در جهت تامین اهداف دیگران( روسیه و ج.ا) باقی خواهد ماند .
  0
  23
  ‌پنجشنبه ۲۸ دی ۱۴۰۲ - ۰۲:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن

  یارو رو ، تو ده راه نمیدن سراغ خونه کدخدا رو میگیره حکایت این یاروست ! بدبخت ، بعد از این غائله ببین اسرائیل به پشتیبانی غربیها ، اجازه میده که دوباره به غزه برگردید ، بعد حساب و کتاب هزینه بازسازی رو بکن !!
  0
  24
  ‌پنجشنبه ۲۸ دی ۱۴۰۲ - ۰۵:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Ginger - چگو، اسپانیا
  چند نفر تروریست فلسطینی بفرست برای ادب کردن و کشتن مردم کافر ایران ،تا رژیم اسلامی اشغالگر هم چک سفید ارسالی از حماس را از ثروت ایران اشغالی نقد کند و برایت با چمدان بفرستد
  0
  17
  ‌پنجشنبه ۲۸ دی ۱۴۰۲ - ۰۶:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  نگران نباشید پول تو جیبی الواتی آخر هفته علم الهدی کرگدن السلام‌ است.جنگ که تموم بشه ۶ ماهه با پول ملت اونو دوباره میسازن. م یگن خچسته گپک خامنه ای و خواهر علم الهدا قرار برای بازسازی غزه یک سال
  0
  15
  ‌پنجشنبه ۲۸ دی ۱۴۰۲ - ۰۷:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  ...یک سال نذری جای خلیفه پورنو استار بازی کنن که پول بازسازی غزه را بدن
  0
  17
  ‌پنجشنبه ۲۸ دی ۱۴۰۲ - ۰۷:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  کهنه سرباز - بروکسل، بلژیک
  آیا این حساب و کتاب بدون در نظر گرفتن حق الزحمه خودتان هست یا اینکه مال خودتان جداست ؟از این به بعد هر سال شاهد بودجه های کلان و غیر متعارف به مجلس فرستاده خواهد شد و گوسفندان مجلس هم تصویب کرده و مامور شورای نگهبان در مجلس حضور پیدا کرده و فورا مهر جنتی را پایین صفحه خواهد زد اصلا نگران نباشید
  0
  11
  ‌پنجشنبه ۲۸ دی ۱۴۰۲ - ۰۸:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  ارش یک دوست - تبریز، ایران
  اون رهبر حماس ، وقتی از پادشاه عربستان طلب کمک کرد برای حماس و پادشاه عربستان به او کمک کرد از خودِ ش بپرسید که برای مردمش خرج کرد یا رفت چندین هزار راس گوسفند برای خودش خرید و بیخیال مردمش شد؟ الان هم دوباره طلب کمک کنید به جای ابادانی کشورتون به فکر خرید اسلحه و مهمات باشید وعین گورکن تونل بزنید برای خرابی و ویرانی کشورهای دیگه.
  0
  11
  ‌پنجشنبه ۲۸ دی ۱۴۰۲ - ۰۸:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  antifascism - تهران، ایران
  همین الان جمهوری فاشیست فارسیسم اسلامی با ایجاد تورم که اخیرا بهانش رو با موشنک اندازی جور میکنه داره مخارج رو براتون کنار میزاره
  0
  0
  جمعه ۲۹ دی ۱۴۰۲ - ۱۰:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.