محققان ۱۲ دانشگاه و مؤسسه پژوهشی ایران از دریافت بودجه دولتی کانادا محروم شدند

 دانشگاه صنعتی شریف در میان فهرست تحریمی جدید کانادا استرادیو فردا: دولت کانادا اعلام کرد از این پس، تحقیقات علمی حساسِ مرتبط با ده‌ها دانشگاه و آزمایشگاه در چین، ایران و روسیه را تأمین مالی نخواهد کرد.

در بیانیه دولت کانادا که روز سه‌شنبه ۲۶ دی منتشر شده، ۱۱ حوزه پژوهشی مهم و راهبردی قید شده که حوزه‌های هوش مصنوعی و فناوری داده، علوم کوانتومی و هوافضا و سامانه‌های ماهواره‌ای جزو آنها است.

بنابر این تصمیم جدید، نهادهای علمی کانادا باید از ارتباط با محققان این مؤسسات که به دنبال دریافت بودجه دولتی کانادا هستند، خودداری کنند.

به نوشته روزنامه «تورنتو استار»‌، در دولت کانادا این نگرانی به‌وجود آمده است که دولت‌های متخاصم، درپی به‌دست آوردن تحقیقات حساس و مالکیت معنوی کانادایی از طریق مشارکت در پروژه‌هایی با دانشگاهیان در کانادا هستند.

در فهرست منتشرشده که از این پس با محدودیت روبه‌رو می‌شوند، نام ۱۲ دانشگاه و مؤسسه پژوهشی در ایران دیده می‌شود.

دانشگاه‌های صنعتی شریف، بهشتی و انستیتو پاستور ایران و ۹ دانشگاه و مؤسسه پژوهشی دیگر، از جمله مؤسسه تحقیقات هوافضا، دانشگاه علوم پزشکی «بقیةالله»، مؤسسه آموزشی و تحقیقاتی صنایع دفاعی، «دانشگاه امام حسین»، مؤسسه فیزیک کاربردی، سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران، مرکز تحقیقات انفجار، مرکز مطالعات فیزیک و دانشگاه نیروی هوایی ستاری در این فهرست قرار دارند.

پیش از این به‌ویژه مقام‌های ایالات متحده نسبت به «دزدی مالکیت معنوی» تحقیقات علمی کشور خود توسط چین، روسیه و ایران ابراز نگرانی کرده و محدودیت‌هایی را در این ارتباط وضع کرده‌اند.

کانادا به‌ویژه پس از جان باختن مهسا (ژینا) امینی در بازداشت گشت ارشاد جمهوری اسلامی، فشارهای سیاسی و تحریم‌ها را علیه جمهوری اسلامی افزایش داده که منع ورود ده‌ها هزار مقام ایرانی و اعضای سپاه پاسداران به کانادا از آن جمله است.
+9
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.