حملات ایران به اربیل و ادلب؛ انتقام یا قدرت نمایی؟

 بی بی سی ، ژیار گل:
فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بارها مدعی شده‌اند که قدرت نظامی ایران به حدی توسعه یافته که توان رویارویی با هر دشمنی را در منطقه دارد. آنها بارها گفته‌اند که پایگاه‌های نظامی آمریکا در منطقه و شهرهای اسرائیل درتیررس موشک‌های بالستیک ایران هستند.

یگان موشکی سپاه پاسداران سه‌شنبه (۱۶ ژانویه، ۲۷ دی) یازده موشک به اربیل، مرکز اقلیم کردستان شلیک کرد. یکی از اهداف، منزل مسکونی پیشرو مجید آقا دیزایی، رئیس شرکت گروه فالکن بود. این شرکت در بخش‌های مختلف از جمله نفت و گاز، ساختمان‌سازی و امنیت در عراق فعالیت دارد.

شرکت امنیتی فالکون با ده‌ها نمایندگی و شرکت خارجی از جمله طرف‌های آمریکایی‌ قراداد حفاظت داشت.

به نظر می‌رسد هدف قرار دادن خانه آقای دیزایی با چهار موشک که چندین کیلومتر با پایگاه آمریکا در اربیل فاصله دارد بیشتر پیامی به آمریکا است برای به رخ کشاندن دقت این موشک‌ها و این که اگر ایران بخواهد می‌تواند آنان را هم هدف قرار دهد.

اما علیرغم تهدیدها، به نظر نمی‌آید سپاه پاسداران بخواهد با آمریکا درگیر شود، چرا که هیچ‌گاه حملات موشکی سپاه و گروه‌های نیابتی وابسته به ایران خسارت جانی جدی به آمریکایی‌ها وارد نکرده است.

این حمله می‌تواند مصرف داخلی داشته باشد، در چند ماه اخیر نیروی هوایی ارتش اسرائیل چندین فرمانده ارشد سپاه قدس در سوریه را کشت.

فرماندهان سپاه همواره از «انتقام سخت» حرف زده‌اند. حال با هدف گرفتن یک تاجر کرد که با شرکت‌های غربی کار کرده می‌گویند در انتقام آن حملات، «مقر اصلی موساد» (سازمان اطلاعات خارجی اسرائیل) در اربیل را نابود کرده‌اند.

این در حالی است که هم دولت عراق و هم دولت اقلیم کردستان این اتهامات را رد کرده‌اند اما اسرائیل همواره درباره این گونه موارد سکوت می‌کند.

همزمان، بامداد روز سه‌شنبه، چندین موشک بالستیک از خوزستان به ادلب سوریه شلیک شد. سپاه پاسداران مدعی است که به انتقام حمله اخیر در کرمان، پایگاه داعش در ادلب را هدف گرفته است.

در آن منطقه گروه تحریر الشام حضور دارد اما هیچ سندی نیست که ثابت کند داعش در آنجا پایگاه داشته باشد.

اما با توجه به مسافت بین خوزستان و ادلب، به نظر می‌آید ایران با این اقدام می‌خواهد قدرت و برد ۱۴۵۰ کیلومتری موشک «خیبر‌شکن» خود را به رخ کشد.

فاصله ادلب با آذربایجان غربی و کرمانشاه که سامانه‌های موشک خیبرشکن هم در آنجا مستقرند، نزدیک‌تر به ادلب است تا خوزستان.

سپاه پاسداران در اسفند ۱۴۰۰ با موشک، اقلیم کردستان را هدف قرار داده بود و این نخستین حمله از این دست نیست اما هدف قرار دادن اهدافی در سوریه، به‌روشنی یک هشدار موشکی به اسرائیل است.
+2
رأی دهید
-14

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.